Tech

"Ruszamy się!", czyli akcja społeczna żeby pomagać

Picture of the author

Społeczność Flaker.pl znowu zaskakuje! Po wrześniowym „Flakmeczu” czyli potyczce piłkarskiej Internautów z polskimi Artystami, z której dochód został przekazany na szczytny cel, powstała nowa inicjatywa charytatywno-sportowa – „Ruszamy się!”

Żyjemy w czasach, w których bierny tryb życia i wielogodzinna praca przy komputerze to szara codzienność większości z nas. Dlatego coraz częściej specjaliści medyczni wypowiadają się na temat schorzeń kręgosłupa i namawiają do uprawiania dowolnego sportu. To jednak nie przekonuje Polaków, którzy musieliby niejednokrotnie rezygnować z pracy, by móc pójść na siłownię, czy wstać wcześniej by pobiegać po lesie.

Użytkownicy serwisu społecznościowego „Flaker.pl”, którzy niejednokrotnie zaskakiwali świat internetu swoimi niecodziennymi pomysłami. W ubiegłym roku miał miejsce „Flakmecz”, czyli mecz charytatywny Artystów polskich i Internautów podczas którego zbierano pieniądze na operację dla chorej na raka Pauliny Pruskiej. Za to niedawno, również z sukcesem, zakończyła się akcją o nazwie „Wypalony”, w ramach której internauci rzucając palenie zbierali pieniądze na specjalistyczny wózek inwalidzki dla Pawła Wyglądały).

Pod koniec ubiegłego roku Przemysław Śmit (jeden z najbardziej rozpoznawalnych Flakerowiczów) wpadł na pomysł, by ćwiczyć i pochwalić się tym szerszemu gronu użytkowników. Stworzył historyjkę o nazwie „Siłka” i zaczął regularnie chodzić na siłownie. Co ciekawe jego pomysł został na tyle entuzjastycznie przyjęty przez sporą rzeszę Flakerowiczów, że z dnia na dzień społeczność ćwiczących wzrastała. Ci którzy nie mogli pozwolić sobie na siłownię ćwiczyli w domu. Pojawiła się wtedy inicjatywa wykonywania w ramach siłki pompek i brzuszków według określonego schematu ze strony http://hundredpushups.com. Ludzie ćwiczyli i dzielili się swoimi osiągnięciami z innymi użytkownikami serwisu. Publiczne wyrażenie chęci do ćwiczenia i aktywnego trybu życia było pewnego rodzaju obietnicą, której nikt nie chciał i nie chce złamać. Codzienne wrażenia z odbytych treningów dopingują innych użytkowników do dalszego ćwiczenia i dbania o własne zdrowie.

Ale zdrowie to nie tylko treningi. Doskonale wiedzą o tym użytkownicy, którzy wpadli na pomysł, żeby przekształcić akcję „Siłka” w akcję o nazwie „Ruszamy się!”. Na Flakerze zorganizowano konkurs, który miał wyłonił najlepsze hasło dla tej inicjatywy – „Ruszamy pomagać”.

Zaangażowane w akcje osoby biegają, ćwiczą na siłowni, pływają, jeżdżą na rowerze… Można powiedzieć, że ilu uczestników, tyle pomysłów na to, jak aktywnie spędzać wolny czas.

„Bożydar” (organizator akcji „Wypalony”) mówi, że czytając wpisy kolejnych uczestników czuje budującą się społeczność ludzi dbających o własną kondycję, od której może uzyskać wiele cennych porad na temat tego jak poprawić swoją kondycję.

O swoich ćwiczeniach opowiada również „KHRoN”, który zaczynał od pompek, poprzez bardziej karkołomne ćwiczenia. Teraz regularnie ćwiczy na siłowni.

„Jeśli chodzi o uprawianie sportu, nigdy nie miałem z tym problemu. Rowerem jeżdżę odkąd pokazano mi jak to robić. Gdy tylko miałem możliwość ćwiczyłem w domu, nawet przez jakiś czas chodziłem na siłownię. Niestety podjęta praca sprawiła że mniej więcej od roku moja aktywność spadła praktycznie do zera.” – mówi Paweł Ryznar, który dodaje, że akcja „Ruszamy się!” sprawiła, iż wrócił do ćwiczeń.

Dominik wybrał bieganie. Twierdzi, że tej akcji zawdzięcza początkową motywację. Teraz mobilizuje go – nie tylko – złożona deklaracja, że będzie ćwiczył, ale również wyniki, jakie osiąga.

Do tej pory nikt jeszcze nie zerwał swojej deklaracji. Jedni ćwiczą częściej inni rzadziej, ale wszyscy czerpią z tego ogromną radość.

Marzeniem organizatora akcji jest, aby aktywność internautów przełożyła się na pomoc dla potrzebujących. Do tego, niestety, potrzeba firm zainteresowanych sponsoringiem projektu i ich dobrego serca. Na dzień dzisiejszy pomysłodawcy szukają finansowania dla projektu, ale mimo prób i kilkunastu rozesłanych ofert nie ma niestety wielkiego odzewu.

Jeśli zainteresowała cię nasza akcja prosimy o kontakt na przykład na e-mail: pawel.w.malkowski@gmail.com

Tagi:
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst