REKLAMA

Google nauczy cię mówić po angielsku. To narzędzie naprawdę wygląda na przełom

Wyobraź sobie Duolingo na sterydach sztucznej inteligencji. To właśnie Google proponuje, aby pomóc ci nauczyć się płynnie mówić po angielsku – nie tylko odpowiadać na komendy, ale swobodnie konwersować. Zapowiada się prawdziwa rewolucja w nauce języków. Jest jednak pewien haczyk, o którym później.

01.05.2024 17.30
Google nauczy cię mówić po angielsku. To narzędzie naprawdę wygląda na przełom
REKLAMA

Nauka języków jest niezwykle ważna. W końcu każdy potrafi odmieniać czasowniki po angielsku, przynajmniej od czasu Dnia Świra. Ale to jedno, a swobodna rozmowa z drugą osobą to zupełnie inna kwestia. Wielu z nas boi się popełniać błędy, mylić czasy czy nie znać podstawowych słów. Jak więc uczyć się języka, jeśli szkołę ma się już za sobą, a na lekcjach nie udało się przełamać bariery językowej?

REKLAMA

Odpowiedzią mogą być aplikacje typu Duolingo, które zmuszają nas do mówienia. Tylko to wciąż jedynie odpowiadanie na pytania, a nie konwersacja. Google wychodzi naprzeciw temu problemowi, wprowadzając narzędzie, które nie tylko nauczy cię mówić po angielsku, ale również płynnie konwersować. Wszystko to dzięki sztucznej inteligencji. Z pewnym haczykiem jednak.

SI Google’a nauczy cię mówić po angielsku

Google opracowuje nowe narzędzie do nauki mówienia po angielsku o nazwie Speaking practice. Wykorzystuje ono sztuczną inteligencję, aby zapewnić użytkownikom ćwiczenia pomagające im w wykorzystaniu nowych słów w sytuacjach rzeczywistych. I co ważne, podczas konwersacji, a nie jednostronnego odpowiadania na pytania. Dzięki temu uczący się mogą zdobyć umiejętność odpowiedzi w locie - wszak nie wszystkie rozmowy w prawdziwym świecie polegają na odpowiadaniu na jedno pytanie i zmianie tematu.

Narzędzie jest obecnie w fazie testów i nie jest jeszcze dostępne dla wszystkich. Aby je wypróbować, musisz mieć ukończone 18 lat, być zapisany do programu Search Labs i znajdować się w jednym z sześciu krajów, w których jest testowane: Argentynie, Kolumbii, Indiach, Indonezji, Meksyku lub Wenezueli. Dostęp do niego (niestety, również w ww. krajach) można również uzyskać, korzystając z tłumacza Google na urządzeniu z Androidem, tłumacząc z oraz na język angielski lub na stronie Speak Google.

Przeczytaj więcej o nowościach od Google'a:

To nie pierwszy raz, kiedy Google wprowadza narzędzie do nauki języka angielskiego. Pod koniec 2023 roku firma wypuściła podobną funkcję, która koncentrowała się na pomaganiu użytkownikom w ćwiczeniu mówienia po angielsku. Nowe narzędzie Speaking practice jest krokiem naprzód, umożliwiając bardziej dynamiczną naukę i praktykę rozmów w obcym języku.

Problem w Unii Europejskiej

REKLAMA

Zastanawiasz się, dlaczego narzędzie jest dostępne tylko w krajach Azji i nieanglojęzycznej części Ameryki? Problem tkwi w Unii Europejskiej, która chroni swoich obywateli i nie pozwala na łatwe testowanie narzędzi opartych na sztucznej inteligencji – dlatego też Search Labs nie jest dostępne w Polsce.

Z jednej strony to dobrze, bo wielkie korporacje nie powinny uczyć sztucznej inteligencji na obywatelach Europy, która przecież mogłaby kiedyś zawładnąć światem. Z drugiej strony szkoda, że mieszkańcy Azji, Afryki i Ameryki mają do niej dostęp, a my nie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA