REKLAMA

Mapa schronów. Tak sprawdzisz wszystkie lokalizacje w swojej okolicy

Państwowa Straż Pożarna postanowiła zrobić mapę schronów. Rozwiązanie pokazuje wszystkie najbliższe punkty w okolicy.

29.02.2024 17.25
schrony
REKLAMA

Schrony kojarzą się z najgorszym – katastrofami wywołanymi przez warunki pogodowe, ale też przez człowieka. Mimo wszystko informacja o takich miejscach powinna być ogólnodostępna dla każdego. Dlatego stworzono aplikację Schrony, która pokazuje wszystkie "miejsca doraźnego schronienia" w jednym miejscu. Rozwiązanie jest proste w użyciu, czytelne i przede wszystkim realizuje swoje zadanie.

REKLAMA

Mapa schronów. Możesz sprawdzić lokalizacje w swojej okolicy

Niebezpiecznik za pośrednictwem swojej aplikacji mobilnej CyberAlerty postanowił dziś poinformować o ważnym rozwiązaniu. Oprogramowanie najczęściej informuje o kampaniach oszustw internetowych, ale tym razem zostało wykorzystane w inny, ale też potrzebny sposób.

Przedstawiono szerzej mapę z aplikacji Schrony stworzoną przez Państwową Straż Pożarną. Ta przeprowadziła inwentaryzację obiektów na terenie całego kraju – innymi słowy sprawdziła wszystkie obiekty i skoncentrowała je na swojej stronie internetowej. Wytypowano trzy rodzaje miejsc do schronu: miejsca doraźnego schronienia zaznaczone zieloną ikoną, ukrycie oraz schron.

Źródło: niebezpiecznik.pl

Te pierwsze mają pełnić funkcję ochrony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi – wichurami, orkanami, trąbami powietrznymi. Ukrycie ma natomiast być budowlą zabezpieczającą z podstawowymi instalacjami zapewniającymi ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych przed "założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron, czyli innymi słowy - bombardowania. Trzeci schron ma najwyższy poziom: to budowle ochronne o hermetycznej konstrukcji, również zapewniające ochronę osób przed "czynnikami rażenia", ale "oddziałującymi ze wszystkich stron".

Realia są takie: prawdziwych schronów nie ma w Polsce zbyt wiele

Co jednak ciekawe, to fakt, że na mapie widzimy praktycznie większość obiektów z zieloną ikonką – czyli tych o najniższym stopniu bezpieczeństwa. Tych z czerwoną ikoną, czyli faktycznych schronów w woj. małopolskim udało mi się znaleźć dosłownie kilka – w Krakowie, Bochni, czy Nowym Sączu. Pokazuje to jednak prawdziwą naturę polskiej obrony cywilnej.

Zaznaczaliśmy to w niedawno opublikowanym artykule: eksperci i władze miast mówią wprost, że w razie zagrożenia może być problem ze znalezieniem schronienia – w całej Polsce jest bowiem miejsce dla 300 tys. mieszkańców w prawdziwych schronach. Rząd jednak ułatwił możliwość zbudowania własnego schronu mieszkańcom budynków jednorodzinnych.

REKLAMA

Więcej o obronie cywilnej i militariach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA