REKLAMA

Policja ma nowy sprzęt jak z filmu. Nie trafił do ludzi

Na głowie nosić je będzie bojowy pies Benji. Jego umiejętności są wyjątkowe, więc i sprzęt przygotowany został z myślą o zadaniach specjalnych.

25.04.2024 06.43
policja
REKLAMA

Czworonożni funkcjonariusze dzięki doskonale rozwiniętym zmysłom węchu i słuchu oraz wyjątkowej sprawności fizycznej, potrafią poradzić sobie tam, gdzie ograniczenia ludzkiego organizmu nie pozwalają mundurowym skutecznie działać – wyjaśnia lubelska policja. Jednym z takich jest pies bojowy Benji, który od ponad roku pełni on służbę w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji w Lublinie.

REKLAMA

Benji dostał gogle 

Skoki ze spadochronem, desant ze śmigłowca, akcje o każdej porze i w każdych warunkach – właśnie do takich zadań Benji jest szykowany. W zatrzymywaniu groźnych przestępców i przeszukiwaniu trudno dostępnych pomieszczeń pies bojowy bazować będzie nie tylko na swoich zmysłach. Pomogą mu specjalne gogle.

Jak wyjaśnia lubelska policja Benji dostał taktyczny hełm ochronny z nausznikami tłumiącymi dźwięki o wysokich tonach wraz z balistycznymi goglami ochronnymi chroniącymi wzrok przed odłamkami oraz promieniowaniem UV. A to nie koniec jego wyjątkowego umundurowania.

Przewodnik zakłada mu kamizelkę taktyczną z atestem wysokościowym do pracy z wykorzystaniem śmigłowca Black Hawk. Na łapach ma buty chroniące przed ekstremalnie niskimi oraz wysokimi temperaturami, przebiciem oraz zwiększające jego przyczepność podczas pracy na śliskich powierzchniach

- wyjaśnia młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska.
Policja Lubelska

Odpowiedni sprzęt to jedno. Równie ważną rolę odgrywa człowiek. Przewodnik odpowiada za wyszkolenie i trening, ale przede wszystkim opiekę. Kluczowa jest więź oparta na zaufaniu, bezpieczeństwie i szacunku. „Ta para to zdecydowanie duże połączenie siły i odwagi” – komentuje Skowrońska.

Na Spider's Web piszemy więcej o działaniach policji:

I w tym przypadku też uroku. Nawet nie mając nic na sumieniu na widok tego funkcjonariusza przyznaję się do wszystkich win:

Policja Lubelska

Psy służą nie tylko w policji, ale i wojsku

REKLAMA

W listopadzie potwierdzono, że zwierzęta służące w Wojsku Polskim będą miały stopnie służbowe. Celem nadania psom wojskowym stopni wojskowych jest podniesienie prestiżu i uznania dla ich służby, a także podkreślenie ich roli w systemie obronnym państwa.

zdjęcie główne: Adam Ziaja / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA