Policja ma nowy sprzęt jak z filmu. Nie trafił do ludzi
Na głowie nosić je będzie bojowy pies Benji. Jego umiejętności są wyjątkowe, więc i sprzęt przygotowany został z myślą o zadaniach specjalnych.

Czworonożni funkcjonariusze dzięki doskonale rozwiniętym zmysłom węchu i słuchu oraz wyjątkowej sprawności fizycznej, potrafią poradzić sobie tam, gdzie ograniczenia ludzkiego organizmu nie pozwalają mundurowym skutecznie działać – wyjaśnia lubelska policja. Jednym z takich jest pies bojowy Benji, który od ponad roku pełni on służbę w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji w Lublinie.
Benji dostał gogle
Skoki ze spadochronem, desant ze śmigłowca, akcje o każdej porze i w każdych warunkach – właśnie do takich zadań Benji jest szykowany. W zatrzymywaniu groźnych przestępców i przeszukiwaniu trudno dostępnych pomieszczeń pies bojowy bazować będzie nie tylko na swoich zmysłach. Pomogą mu specjalne gogle.
Jak wyjaśnia lubelska policja Benji dostał taktyczny hełm ochronny z nausznikami tłumiącymi dźwięki o wysokich tonach wraz z balistycznymi goglami ochronnymi chroniącymi wzrok przed odłamkami oraz promieniowaniem UV. A to nie koniec jego wyjątkowego umundurowania.
Przewodnik zakłada mu kamizelkę taktyczną z atestem wysokościowym do pracy z wykorzystaniem śmigłowca Black Hawk. Na łapach ma buty chroniące przed ekstremalnie niskimi oraz wysokimi temperaturami, przebiciem oraz zwiększające jego przyczepność podczas pracy na śliskich powierzchniach

Odpowiedni sprzęt to jedno. Równie ważną rolę odgrywa człowiek. Przewodnik odpowiada za wyszkolenie i trening, ale przede wszystkim opiekę. Kluczowa jest więź oparta na zaufaniu, bezpieczeństwie i szacunku. „Ta para to zdecydowanie duże połączenie siły i odwagi” – komentuje Skowrońska.
Na Spider's Web piszemy więcej o działaniach policji:
I w tym przypadku też uroku. Nawet nie mając nic na sumieniu na widok tego funkcjonariusza przyznaję się do wszystkich win:

Psy służą nie tylko w policji, ale i wojsku
W listopadzie potwierdzono, że zwierzęta służące w Wojsku Polskim będą miały stopnie służbowe. Celem nadania psom wojskowym stopni wojskowych jest podniesienie prestiżu i uznania dla ich służby, a także podkreślenie ich roli w systemie obronnym państwa.
zdjęcie główne: Adam Ziaja / Shutterstock