REKLAMA

Psy w Wojsku Polskim będą miały stopnie służbowe, jak prawdziwi żołnierze

Skaczą na spadochronach, jeżdżą na misje do Afganistanu, ratują ludzi, walczą ramię w ramię z komandosami - psy w Wojsku Polskim to prawdziwi żołnierze. Teraz będą miały prawdziwe stopnie wojskowe.

Psy w Wojsku Polskim będą miały stopnie służbowe, jak prawdziwi żołnierze
REKLAMA

Informację o tym, że psy służące w Wojsku Polskim będą miały stopnie służbowe, poinformował Sztab Generalny Wojska Polskiego na swoim oficjalnym profilu w serwisie X. Czytamy tam, że z propozycją tą wystąpili żołnierze. Ma być to wyrazem uznania roli psów w operacjach bojowych Wojska Polskiego.

REKLAMA

Sztab Generalny podał, że zamierza pozytywnie odpowiedzieć na ten postulat wprowadzając niebawem stosowne regulacje prawne. Planowana jest skala od szeregowego psa do sierżanta psa. Prawo do nadawania psom stopnia wojskowego będą mieli dowódcy jednostek, w których pełnią one służbę.

Więcej ciekawych informacji o Wojsku Polskim przeczytasz na Spider`s Web:

Dowód wdzięczności

Stopnie te będą nadawane psom na podstawie ich kwalifikacji, czasu służby i osiągnięć. Stopnie te będą miały swoje oznaki, które będą umieszczane na obrożach lub kamizelkach psów. Stopnie te będą również wpisywane do książeczek zdrowia i legitymacji służbowych psów. Stopnie te będą miały znaczenie honorowe i symboliczne, nie będą wiązały się z żadnymi uprawnieniami ani obowiązkami.

Celem nadania psom wojskowym stopni wojskowych jest podniesienie prestiżu i uznania dla ich służby, a także podkreślenie ich roli w systemie obronnym państwa. Przypomnijmy, że w tym roku w święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia po raz pierwszy psy maszerowały w defiladzie ulicami Warszawy.

Psy w Wojsku Polskim

Psy są nieodłącznym elementem wielu formacji wojskowych na całym świecie. Pełnią ważne role w patrolowaniu, tropieniu, wykrywaniu, obronie i ratownictwie. Niejednokrotnie narażają swoje życie, ratując ludzi i zapobiegając zagrożeniom. W Polsce psy wojskowe służą w Wojskach Lądowych, Wojskach Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, Wojskach Obrony Terytorialnej i Marynarce Wojennej. W sumie w armii służy około 200 psów różnych ras, głównie owczarków niemieckich, belgijskich i holenderskich, labradorów, dobermanów i rottweilerów. W Jednostce Wojskowej Komandosów komandosi pracują z psami różnych ras, ale najwięcej spośród ich czworonogów to owczarki belgijskie Malinois.

Psy wojskowe są wyszkolone do wykonywania specjalistycznych zadań, takich jak wykrywanie materiałów wybuchowych, broni, ludzi i zwierząt, poszukiwanie i zatrzymywanie przestępców, ochrona obiektów i osób, a także udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych. Psy wojskowe często biorą udział w misjach zagranicznych, gdzie wspierały polskich żołnierzy w Afganistanie, Iraku, Libanie, Kosowie i innych krajach. Psy wojskowe są nie tylko skutecznymi pomocnikami, ale także wiernymi towarzyszami i przyjaciółmi swoich przewodników, z którymi tworzą silną więź.

REKLAMA

Psy wojskowe są traktowane z szacunkiem i dbałością, mają zapewnioną opiekę weterynaryjną, żywienie, schronienie i sprzęt. W 2021 r. weszły w życie przepisy przyznające emeryturę dla zwierząt służbowych. Przewidują one, że zwierzęta te pozostają dożywotnio na stanie swojej jednostki, a ich opiekunem w pierwszej kolejności zostaje dotychczasowy przewodnik. Pies może przejść na emeryturę po ukończeniu 9 roku życia. 

Psy wojskowe są niezastąpionymi żołnierzami, którzy zasługują na szacunek i wdzięczność. Nadanie im stopni wojskowych jest wyrazem uznania dla ich poświęcenia i oddania. Psy wojskowe są nie tylko skutecznymi pomocnikami, ale także wiernymi towarzyszami i przyjaciółmi swoich przewodników, z którymi tworzą silną więź.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA