REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Wojsko Polskie ma wreszcie pierwszy system laserowy. Teraz się zacznie

Od teraz każdy żołnierz na ćwiczeniach może zostać "zabity". Nasza armia odebrała ultranowoczesny system do szkolenia wojska. Wnosi on realizm na wyższy poziom.

22.11.2023
16:21
Wojsko Polskie ma wreszcie pierwszy system laserowy. Teraz się zacznie
REKLAMA

Na poligonie w Drawsku Pomorskim ćwiczy 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. Podczas ćwiczeń pierwszy raz na szeroką skalę wykorzystywany jest nowoczesny symulator walki Gamer, którego producentem jest szwedzka firma Saab.

REKLAMA

System Gamer to laserowy paintball

System Gamer firmy Saab to kompleksowy system symulacji pola walki, który służy do szkolenia żołnierzy i jednostek wojskowych w realistycznych warunkach bojowych. Składa się on ze specjalnych odbiorników ubieranych na hełmy, żołnierzy, pojazdy, oraz nadajników, montowanych na broni. Każdy "strzał" może oznaczać "zabicie". To taki paintball tyle, że laserowy.

System Gamer: odbiorniki na hełmie i nadajnik na karabinie.

Oznacza to, że szkolenie w Wojsku Polskim przenosi się na zupełnie inny poziom. Zamiast odgrywania sztucznych scenariuszy, żołnierze będą mogli toczyć niemal prawdziwą wojnę, z dynamicznie zmieniającymi się warunkami. System ten pozwala na symulację różnych rodzajów broni, pojazdów, amunicji i pancerza.

Takie systemy pozwalają na tak zwane szkolenie force-on-force, czyli sytuację, w której w trakcie ćwiczenia powodzenie, ale też straty mogą ponosić obie strony i są one na bieżąco uwzględniane w trakcie działań. Jeśli więc tylko do scenariuszy ćwiczeń nie będzie wprowadzania sztucznych ograniczeń, to umiejętności żołnierzy będzie można bardzo mocno weryfikować, w stopniu, w który bez tego rodzaju rozwiązań technicznych w zasadzie nie jest możliwy.

Więcej o nowej broni Wojska Polskiego przeczytasz na Spider`s Web:

Ćwiczyć może nawet 4000 żołnierzy

Rezultaty "strzelań" czy "wybuchów" są przesyłane do centrum dowodzenia w czasie rzeczywistym. Ćwiczącym dowódcom i sztabom umożliwia to błyskawiczną analizę działań żołnierzy, ich skuteczność, ponoszone "straty" w ludziach i sprzęcie. Dzięki temu, żołnierze i jednostki mogą trenować w warunkach zbliżonych do prawdziwych sytuacji bojowych i zwiększać swoje umiejętności i doświadczenie.

System Gamer jest konfigurowalny i skalowalny, co oznacza, że można go dostosować do różnych potrzeb i poziomów szkolenia, od indywidualnego żołnierza po brygadę i wyżej - jednocześnie z Gamera korzystać może od 30 do nawet 4000 żołnierzy.

REKLAMA

W Wojsku Polskim system Gamer to nowość, ale duże armie używają podobnych rozwiązań od dłuższego czasu, np. armia USA ma system laserowy MILES, który jest wykorzystywany do ćwiczeń już od ponad 40 lat.

System Gamer dla Wojska Polskiego kosztował blisko 400 mln zł.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA