REKLAMA

PIAP HUNTeR to przyszłość polskiego wojska. Ten robot będzie wspierać żołnierzy i bronić granic

Jest ogromny, ale wrażenie robi nie tylko rozmiar i masa. Nowy robot dla polskiej armii nazywa się HUNTeR i jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego pola walki. Wraz z tym robotem nasza armia wjeżdża w XXI wiek. Co najważniejsze, jest to w całości polski produkt.

11.07.2023 06.42
PIAP HUNTeR
REKLAMA

Opracowanie robota PIAP HUNTeR z wieżą ZMU-03 to efekt współpracy liderów systemów bezzałogowych w Polsce: Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Zakładu Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółki GRUPY WB).

REKLAMA

Polski robot bojowy (w odmianie rozpoznawczej) zadebiutował w trudnych warunkach poligonowych podczas eksperymentalnych ćwiczeń Field Experimentation Exercises (FEX). Pierwszy raz, przez ponad tydzień, żołnierze mieli okazję poznać i ocenić możliwości wykorzystania uzbrojonego bezzałogowego pojazdu kołowego w różnego rodzaju sytuacjach taktycznych.

Przeczytaj także:
- Grupa WB gotowa na lata 2030
- Polacy stworzyli system, którego wróg nie zauważy. Tak działa niewykrywalna łączność
- Gladius czyli latająca artyleria. Największa umowa na drony dla polskiej armii podpisana

PIAP HUNTeR sprawdził się wyśmienicie. Robot charakteryzował się wysoką dzielnością terenową, przewyższającą w niektórych sytuacjach transportery opancerzone. Towarzyszył spieszonym pododdziałom w trudnym, piaszczystym obszarze. PIAP HUNTeR ze zdalnym modułem uzbrojenia AREX ZMU-03 używany był do wykrywania zagrożeń oraz wsparcia ogniowego i stawiania zasłony dymnej.

Wszystkie zadania realizowano w realnych scenariuszach, przy czynnym udziale żołnierzy i pojazdów bojowych będących wyposażeniem Wojska Polskiego. Doświadczenia z ćwiczeń FEX mogą zostać użyte do przyszłego wdrożenia bezzałogowych platform lądowych w opracowywanej przez Sztab Generalny Wojska Polskiego koncepcji „batalionu przyszłości”.

Robot PIAP HUNTeR

Ćwiczenia FEX to zaproszenie ze strony Sił Zbrojnych RP do dialogu między dowódcami wojskowymi i dostawcami najnowocześniejszych, często futurystycznych rozwiązań dla wojska. Przyczyniają się także do pracy udoskonaleniem produktów, aby jeszcze lepiej spełniały wymagania współczesnego pola walki.

Robot PIAP HUNTeR

PIAP HUNTeR to projekt polskiego bezzałogowego pojazdu lądowego. Robot może służyć do obserwacji i patrolowania granic, terenów wojskowych lub miejskich, a także do wsparcia ogniowego lekkiej piechoty lub osłony kolumny wojsk zmechanizowanych. PIAP HUNTeR jest wyposażony w kamery dzienne i termowizyjne oraz system komunikacji radiowej.

Robot ma masę ponad czterech ton i blisko pięć metrów długości. Pojazd ma napęd hybrydowy, w którego skład wchodzi generator prądotwórczy i trakcyjne silniki elektryczne. Zastosowany układ zasilania pozwala na długą pracę robota, umożliwia także bezgłośne poruszanie się w trybie wyłącznie elektrycznym.

Robot PIAP HUNTeR

PIAP HUNTeR osiąga prędkość maksymalną ponad 50 km/h. Platforma wyposażona została w sześć kamer wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo przy sterowaniu i wykrywaniu przeciwnika mogą wspomagać operatora systemy wizyjne zastosowane w bezzałogowej wieży AREX ZMU-03.

Koła o średnicy metra w połączeniu z układem napędowym 4x4 dają robotycznej platformie wysoką dzielność terenową. Przyczynia się do tego również zastosowana przez konstruktorów Łukasiewicz-PIAP blokada mechanizmów różnicowych i dwie osie skrętne.

Podczas ćwiczeń PIAP HUNTeR został zaprezentowany w tandemie z 320-kilogramowym ciężkim robotem pirotechnicznym PIAP IBIS. Mniejszy system może służyć jako wsparcie obserwacji dzięki głowicy z kamerą dzienno-nocną oraz kamerą termowizyjną. Roboty wzajemnie przekazują między sobą sygnał radiowy, przedłużając zasięg operacyjny platform.

Bezzałogowa wieża AREX ZMU-03

Podczas ćwiczeń Field Experimentation Exercises w Nowej Dębie robot PIAP HUNTeR prezentowany był w konfiguracji platformy rozpoznawczej wyposażonej w bezzałogową wieżę ZMU-03. Uzbrojeniem modułu był wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm oraz wyrzutniki granatów dymnych. Opcjonalnie wieża może być także wyposażona w niewielki bezzałogowiec, jak X-FRONTER.

REKLAMA
Bezzałogowa wieża AREX ZMU-03

Lekki system wieżowy ZMU-03 opracowany został przez Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółka GRUPY WB). Poza uzbrojeniem strzeleckim ma głowicę obserwacyjną z kamerami dziennymi i termowizyjnymi, a także dalmierz laserowy. Moduł uzbrojenia może być instalowany na różnego rodzaju pojazdach kołowych, ale na FEX pierwszy raz zintegrowano go z bezzałogową platformą lądową.

ZMU-03 wyposażony jest w system stabilizacji broni i głowicy obserwacyjnej. Dzięki automatycznemu wykrywaniu i śledzeniu wybranych obiektów moduł uzbrojenia może precyzyjnie obserwować cele i prowadzić celny ogień nawet podczas poruszania się nosiciela w trudnym terenie. Sterowanie wieżą może odbywać się ze stanowiska operatora na pojeździe lub zdalnie, przy użyciu przenośnej konsoli.

Na ćwiczeniach FEX pierwszy raz zademonstrowano sterowanie ZMU-03 także przy użyciu Osobistego Systemu Dowodzenia i Obserwacji U-GATE opracowanego przez GRUPĘ WB. Pokazano żołnierzom, że operator, wykorzystując system rozszerzonej rzeczywistości, mógł nie tylko obserwować, ale także wybierać cele i prowadzić ogień ze zdalnego modułu uzbrojenia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA