Żołnierz odpali go z ręki. X-FRONTER to najnowszy polski dron z funkcją działania w roju
X-FRONTER to nowy dron od znanej polskiej firmy WB Electronics z Grupy WB. Tym razem nasi inżynierowie opracowali miniaturowe urządzenie, które przydatne jest zarówno do rozpoznania jak i ataku.
- X-FRONTER to osobisty wielozadaniowy system bezzałogowy przeznaczony do działań rozpoznawczych i bojowych.
- Dron ten ma niewielką masę, co ułatwia transport, nawet przenoszenie go na specjalnie przygotowanych kieszeniach.
- X-FRONTER dostosowano do działania w ramach roju. Wyposażono go też w algorytmy rozpoznawania przeszkód.
- Grupa WB jest zatrudniającym 1400 osób polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych.
- Grupa WB podpisała z Agencją Uzbrojenia umowę na dostawy inteligentnych systemów amunicji krążącej Warmate oraz Gladius.
X-FRONTER to osobisty bezzałogowy system powietrzny będący wyposażeniem żołnierza lub funkcjonariusza służb mundurowych. Rozszerza znacząco świadomość sytuacyjną użytkownika, zapewniając mu jednocześnie możliwość bezpiecznej obserwacji podczas gwałtownie zmieniających się sytuacji na polu walki lub innym środowisku.
X-FRONTER ma niewielką masę, co ułatwia transport, nawet przenoszenie go na specjalnie przygotowanych kieszeniach oporządzenia wojskowego. Może być też zintegrowany z innymi systemami oferowanymi przez GRUPĘ WB, jak system ochrony perymetrycznej AMSTA lub z pojazdami załogowymi i bezzałogowymi.
X-FRONTER jest natychmiast gotowy do użycia - start odbywa się z ręki lub wyrzutni (umożliwiającej jednoczesne ładowanie osobistego bezzałogowca). To sprawia, że błyskawicznie dostarcza użytkownikowi informacji o otoczeniu.
X-FRONTER może działać w roju
X-FRONTER to kolejny z systemów Grupy WB wyposażony w wymienny moduł misyjny. Podstawowy moduł rozpoznania obrazowego mieści głowicę obserwacyjną z kamerą dzienną i termowizyjną. Inne dostępne moduły to: bojowy - głowica z materiałem wybuchowym lub znacznikowy - zawierający flarę, ładunek dymny lub marker (np. w podczerwieni).
X-FRONTER dostosowano do działania w ramach roju. Wyposażono go w automatyczną separację między innymi osobistymi bezzałogowcami, jak też algorytmy rozpoznawania przeszkód.
W ramach roju systemy X-FRONTER z różnymi modułami misyjnymi mogą pełnić odmienną rolę. Jeden może być liderem wyposażonym w głowicę obserwacyjną, który koordynuje ataki pozostałych bezzałogowców wyposażonych w moduły bojowe.
X-FRONTER może być sterowany ręcznie lub wykonywać lot po zaplanowanej trasie
X-FRONTER może być sterowany ręcznie lub wykonywać lot po zaplanowanej trasie, prowadząc stałe misje patrolowe w obiektach wojskowych, terenach mieszczących infrastrukturę krytyczną.
W przypadku połączenia z systemem AMSTA może automatycznie startować do rozpoznania wykrytych anomalii lub identyfikacji nieproszonych gości.
Wyposażenie żołnierzy lub pracowników służb mundurowych w osobiste bezzałogowce X-FRONTER znacząco wpływa na ich świadomość sytuacyjną, a co za tym idzie przyśpieszy proces reakcji na zagrożenia.
X-FRONTER jest systemem skalowalnym, którego wymiary można dostosować do potrzeb użytkownika.
Dane techniczne X-FRONTER
- Średnica 90 mm
- Wysokość 300 mm
- Masa 1,15 kg
- Prędkość maksymalna 60 km/h
- Czas lotu do 40 min
- Masa modułu zadaniowego do 0,40 kg
Grupa WB to polskie drony
Grupa WB jest zatrudniającym 1400 osób polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.
W ofercie Grupy WB są zarówno wielozadaniowe systemy bezzałogowe, jak FlyEye i FT-5, amunicja krążąca rodziny Warmate oraz inne systemy uderzeniowe i poszukiwawczo-uderzeniowe.
Drony od WB Electronics w Wojsku Polskim
Grupa WB podpisała w kwietniu z Agencją Uzbrojenia umowę na dostawy inteligentnych systemów kierowanych do rażenia celów (amunicji krążącej) Warmate. Pierwsze systemy trafią do użytkownika w bieżącym roku.
Kontrakt obejmuje dostawę kolejnych zestawów amunicji krążącej Warmate w najnowszych wersjach bojowych i treningowych wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Zamówiony systemy trafią do Sił Zbrojnych RP jeszcze w tym roku.
Inteligentne systemy kierowane do rażenia celów Warmate służą do identyfikowania oraz atakowania, w zależności od zastosowanej głowicy, różnego typu celów.
W maju podpisano z kolei umowę na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius. Umowa obejmuje dostawę dla Wojsk Rakietowych i Artylerii czterech bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym.
W skład bateryjnego modułu wejdą wyrzutnie, wozy dowodzenia, wozy amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych (BSP-U) Gladius.
Bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius przeznaczone będą do prowadzenia rozpoznania z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) rodziny FT-5. Będą one wyposażone między innymi w głowice optoelektroniczne, umożliwiające rejestrację obrazu zarówno w świetle dziennym, jak i z wykorzystaniem termowizji.
Rolę zbrojnego ramienia systemu poszukiwawczo-uderzeniowego będą pełniły uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne (BSP-U) Gladius. Będą zintegrowane z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP zintegrowanym systemem zarządzania polem walki TOPAZ, opracowanym przez Grupę WB.