REKLAMA

Polska artyleria dostanie nowe drony. FlyEye startuje z ręki i jest niemal bezgłośny

MON ponownie zamówiło drony FlyEye, w pełni zaprojektowane i produkowany w Polsce. To rozwiązanie znane i sprawdzone - także w warunkach bojowych. Firma WB Electronics, która produkuje drony FlyEye, to jeden z liderów polskiego przemysłu zbrojeniowego. To ona dostarcza doskonałą amunicję krążącą Warmate.

19.02.2022 13.36
Polski niewidzialny dron
REKLAMA

O zakupie dronów poinformował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dzisiaj podpisaliśmy pierwszą z zapowiadanych na ten rok umów na bezzałogowce dla Wojska Polskiego zgodnie z którą wykonawca dostarczy kolejne drony FlyEye.

REKLAMA

Rzecznik Prasowy Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek podał, że zakontraktowane zostały dostawy FlyEye w dwóch wersjach generacyjnych. Zamówienie obejmuje zarówno wersję 2.0 jak i 3.0.

Podpisana z WB Electronics umowa, o wartości 50 mln zł brutto, obejmuje 11 zestawów BSP FlyEye, które trafią do artylerii do marca 2023 r. Pierwsze dostawy rozpoczną już w lutym miesiącu. Jeden zestaw składa się z czterech statków powietrznych FlyEye.

Mogę zdradzić, że jeśli nic się nie zmieni, to istnieją plany pozyskania dalszych FlyEye. Nie mogę jednak nic powiedzieć o ilościach i terminach

- dodał Krzysztof Płatek.

Bezzałogowy Statek Latający FlyEye

FlyEye jest w całości polskim mini BSL skonstruowanym przez inżynierów należącej do WB Electronics gliwickiej spółki Flytronic.

FlyEye jest kompozytowym, wolnonośnym górnopłatem. Bezzałogowiec startuje z ręki, nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń wspomagających start.

Dzięki stromotorowemu startowi konstrukcja może być wyrzucana w powietrze z bardzo małych, ograniczonych powierzchni, terenów zurbanizowanych, leśnych polan. Gotowość startowa może być osiągnięta w czasie krótszym niż 10 minut.

Zestaw BSL FlyEye

Z przodu samolotu znajduje się składane śmigło, dlatego głowica oraz ładunek użyteczny umieszczone są pod kadłubem w rejonie środka ciężkości. Lot aparatu może w całości być kontrolowany ręcznie ze stanowiska kontroli (na odległość do 30 km) lub być w pełni autonomiczny, wykonywany według wcześniej zaprogramowanej trasy z możliwością jej ręcznego korygowania w trakcie lotu.

Lot jest niezwykle cichy z uwagi na fakt, że przez większą część trwania lotu bezzałogowca szybuje. Z drugiej strony cichą pracą charakteryzuje się użyty do napędu aparatu silnik elektryczny, zasilany z akumulatorów litowo-polimerowych.

Tuż przed lądowaniem podkadłubowa sekcja z głowicą obserwacyjną odrzucana jest kilkanaście metrów nad ziemią i bezpiecznie opada na spadochronie. Reszta bezzałogowca ląduje samodzielnie ślizgiem w zadanym miejscu.

Masa drona to maksymalnie 12 kg. Prędkość maksymalna 120 km/h, czas lotu 2-4 godz., maksymalna wysokość 5000 m. Rozpiętość 3,6 m, długość 1,8 m.

WB Electronics czyli polska myśl techniczna

WB Electronics to polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim, działające w branży zbrojeniowej i cywilnej, prowadzące prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie techniki elektronicznej i oprogramowania, a także opracowujące i produkujące systemy specjalne, komputery i terminale o wzmocnionej konstrukcji, środki łączności telekomunikacji wojskowej, urządzenia do transmisji danych i integracji wyposażenia elektronicznego pojazdów dla różnych rodzajów wojsk.

Zarządzanie dronem FlyEye

WB Electronics zajmuje się tworzeniem rozwiązań w dziedzinie zautomatyzowanych systemów dowodzenia w technologiach informatycznych i łączności sieciowej, określane jako systemy C4IS.

Przedsiębiorstwo uczestniczy w pracach badawczo-rozwojowych i wdrażaniu Zautomatyzowanego Systemu Kierowania Ogniem Artylerii ZZKO TOPAZ, jest producentem Systemu Zarządzania Polem Walki TROP oraz Cyfrowego Systemu Łączności Wewnętrznej FONET, instalowanego w polskich KTO Rosomak.

REKLAMA

Fonet zakupiony został również przez wojska szwedzkie, słowackie, węgierskie oraz amerykańską korporację Harris (użytkownikiem jest wojsko USA.

Przedsiębiorstwo buduje także bezzałogowe rozpoznawcze statki powietrzne IMINT (WB Electronics SOFAR, Bezzałogowy Statek Rozpoznawczy FlyEye (używane m.in. przez Wojska Specjalne), Bezzałogowy Statek Rozpoznawczy FT5-Łoś) i zdalnie sterowaną amunicję krążącą Warmate. Produkty służą modernizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA