REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Polacy nauczą Rosomaka nowych sztuczek. Zamówiono armaty Bushmaster od Northrop Grumman

Huta Stalowa Wola S.A. przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji seryjnej Zdalnie Sterowanych Systemów Wieżowych kal. 30 mm. Rozwiązanie to znajdzie się w najbliższych kilku latach na wyposażeniu KTO Rosomak oraz nowych pływających bojowych wozów piechoty Borsuk. 

24.01.2022
11:11
Nowe wieże Rosomaków z armatami Bushmaster już wkrótce
REKLAMA

Wprowadzenie ZSSW-30 na wyposażenie wojsk pancernych
i zmechanizowanych
jest jedną z najpilniejszych potrzeb tego rodzaju wojsk.

REKLAMA

Rosomak z nową wieżą

Rosomak dostanie Zdalnie Sterowane Systemy Wieżowe kal. 30 mm

Nowe systemy wieżowe, oparte na innowacyjnym, krajowym systemie kierowania ogniem działającym z funkcją hunter-killer, oznaczają skokowy wzrost zdolności do skutecznego rażenia pododdziałów zmechanizowanych przeciwnika. System został opracowany przez konsorcjum złożone z Huty Stalowa Wola S.A. oraz WB Electronics. 

ZSSW-30, owoc współpracy przemysłu państwowego z prywatnym, to jeden z naszych najważniejszych produktów, którego wdrożenie do Sił Zbrojnych RP przewidujemy w najbliższym czasie. Potrzeby wojska na wieże ZSSW-30 są znaczące i obejmują nie tylko jednostki operujące kołowymi transporterami opancerzonymi, ale także w dalszej kolejności NBPWP Borsuk, który aktualnie przygotowujemy do produkcji przedseryjnej

– powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.
 class="wp-image-2015198"
Nowe wieże dla Rosomaków

W celu przyśpieszenia procesu produkcyjnego Huta Stalowa Wola S.A. rozpoczęła budowanie łańcuchów dostaw kluczowych komponentów oraz podzespołów. Wystosowano m.in. zamówienie na partię armat Bushmaster Mk 44 do producenta tego rozwiązania - firmy Northrop Grumman.

Jednocześnie prowadzone są prace przygotowawcze do ustanowienia potencjału serwisowo-produkcyjnego, który pozwoli produkować sprzęt w ilościach wymaganych przez zamawiającego, w tym z udziałem polonizacji niektórych komponentów. 

Już dzisiaj jesteśmy gotowi na produkcję polskich komponentów istotnych z punktu widzenia ZSSW-30, jak optoelektronika, systemy napędów, sterowania, stabilizacji czy też łączności i kierowania ogniem, które są efektem realizacji pracy rozwojowej. To wszystko zapewni zarówno wykonawcy, jak i przede wszystkim Ministerstwu Obrony Narodowej bezpieczeństwo dostaw systemu, również w wersji dla NBPWP Borsuk

podkreślił Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A. 
 class="wp-image-2015192"
Rosomak dostanie Zdalnie Sterowane Systemy Wieżowe kal. 30 mm

ZSSW-30 jest uzbrojony w armatę 30 mm Bushmaster Mk 44/S, karabin maszynowy 7,62 mm oraz podwójną wyrzutnię ppk Spike-LR.

REKLAMA

W projekt zaangażowanych jest szereg dostawców z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, m.in. PCO S.A., odpowiadające za optoelektronikę, Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. dostarczające uzbrojenie pomocnicze czy Rosomak S.A. z Siemianowic, współpracujący w obszarze przygotowania KTO Rosomak 8x8 do integracji z ZSSW. W projekcie znaczącą grupę dostawców stanowią również inne polskie przedsiębiorstwa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA