REKLAMA

Polski pocisk przeciwpancerny odpalony z polskiego robota. Perun i Pirat tworzą śmiercionośny duet

Polscy inżynierowie opracowali robota Perun, który na polu walki będzie mógł niszczyć czołgi, bunkry i śmigłowce wroga za pomocą polskiej rakiety Pirat. Podczas zakończonych właśnie, zimowych testów maszyna, wyposażona w kierowane pociski przeciwpancerne pokazała, że jest w stanie skutecznie działać w różnych warunkach atmosferycznych.

16.01.2022 05.45
Robot Perun i rakieta Pirat. Polska broń to śmiercionośny duet
REKLAMA

Tradycyjnie zacznijmy od pełnych, fachowych terminów. Nowy robot, który zasilić ma szeregi polskiej armii to system „Autonomicznego pojazdu kołowego z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych”. Nosi on imię Perun, słowiańskiego, gromowładnego boga.

REKLAMA

Perun w całości został opracowany przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, które tworzą młodzi naukowcy z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A., Stekop S.A. oraz Wojskowej Akademii Technicznej. 

Perun pełen możliwości

Efektem końcowym projektu jest autonomiczny czterokołowy pojazd o masie całkowitej do 900 kg, dużej dzielności terenowej, przystosowany do działania w terenie miejskim i przygodnym.

Podstawowe uzbrojenie robota stanowi zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU A3C z karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm  lub 12,7 mm, oraz nieśmiercionośne systemy odstraszania. Dzięki otwartej konfiguracji systemu możliwe jest zaimplementowanie w zasadzie dowolnych, pożądanych przez użytkownika rozwiązań, urządzeń dodatkowych czy też środków łączności.

 class="wp-image-2006783"
Wieża Peruna wyposażona w uzbrojenie i zestaw czujników.

Na tegorocznych MSPO w Kielcach zaprezentowano demonstrator pojazdu bezzałogowego  z przeciwpancernym pociskiem kierowanym Pirat (wspólnie z Mesko S.A. i CRW Telesystem-Mesko). Kolejnym krokiem było przeprowadzenie strzelań, które odbyły się pod koniec 2021r.

Dzięki otwartej konfiguracji jesteśmy w stanie włączać Peruna do systemów nadrzędnych oraz integrować różne rodzaje uzbrojenia czy też dodatkowe czujniki. Integracja Peruna z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat  oraz systemem ich naprowadzania pozwala nie tylko na bezpośrednie rażenie celów, ale również naprowadzanie amunicji precyzyjnego rażenia (APR 155 mm i APR 120 mm) lub  innego uzbrojenia zgodnego ze STANAG 3733 (m.in bomb i rakiet naprowadzanych na laserowe promieniowanie odbite przenoszonych przez myśliwce oraz drony)

- mówi Damian Jarosz, kierownik projektu.
 class="wp-image-2006786"
System kierowania Perunem.

Pirat ma być naszym podstawowym orężem

Ppk Pirat jest rakietą produkowaną w Mesko S.A. przy udziale CRW Telesystem-Mesko. Pirat jest lekką, przenośną rakietą przeciwpancerną krótkiego zasięgu (do 2,5 km) samonaprowadzającą się na laserowe promieniowanie odbite od celu.

Pocisk odpalany jest z ramienia lub z uniwersalnego, modułowego stanowiska do wykrywania, śledzenia, identyfikacji oraz wskazywania celów (CLU – opracowanego przez CRW Telesystem-Mesko oraz PCO S.A.), zawierającego wyrzutnię z tripodem.

 class="wp-image-2006789"
Perun wyposażony w ppk Pirat w trakcie testów.

W systemie zastosowane zostało precyzyjne naprowadzanie na odbity promień laserowy oświetlający cel, który pocisk rakietowy atakuje z tzw. "górnej półsfery" co gwarantuje bardzo wysoką skuteczność bojową.

Rakieta jest wyposażona w głowicę kumulacyjną (może być użyty inny typ głowicy bojowej), laserową głowicę śledzącą, blok aparatury z blokiem sterów, silnik marszowy i jest zamontowana wraz z silnikiem startowym w kontenerze transportowo-startowym. W celu wystrzelenia osadzana jest w zespole wyrzutni i wystrzeliwana z kontenera transportowo-startowego za pomocą silnika startowego.

Pirat jest przeznaczony do zwalczania wzrokowo obserwowanych celów naziemnych i powietrznych o dowolnej porze dnia i nocy, w tym współczesnych mobilnych celów opancerzonych, mających pancerz kombinowany rozproszony lub monolityczny, także z pancerzem reaktywnym.

Pocisk może też niszczyć małowymiarowe cele np. punkt umocniony, czołg w okopie, obiekt lekko opancerzony i śmigłowiec.

Testy wypadły znakomicie

Cechą charakterystyczną zestawu jest automatyczne podążanie za celem i automatyczne kierowanie lotem rakiety na punkt oświetlony laserowym podświetlaczem celu.

REKLAMA
 class="wp-image-2006792" width="580" height="386"
Perun wyposażony w ppk Pirat w trakcie testów.

Ostatnie strzelania potwierdziły poprawność integracji modułu uzbrojenia ZSMU A3C z ppk Pirat. Tym samym Perun stał się pierwszym w Polsce uzbrojonym robotem, który umożliwia prowadzenie skutecznego i bezpiecznego ognia z karabinów maszynowych oraz ppk Pirat. Warto podkreślić, że sukcesem jest również fakt konsolidacji środowiska wojskowego, naukowego i polskiego przemysłu wokół tematyki robotów bojowych. Zdobyta w trakcie realizacji projektu unikatowa wiedza pozwala na dalszy rozwój w zakresie bezzałogowych uzbrojonych platform lądowych

- dodaje Damian Jarosz, kierownik projektu.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA