REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Polacy stworzyli system, którego wróg nie zauważy. Tak działa niewykrywalna łączność

Najnowszy niewykrywalny system łączności zaprezentowała w Stanach Zjednoczonych polska grupa WB Electronics. Opiera się on między innymi na sprawdzonym dronie FlyEye.

11.10.2022
8:49
Polacy stworzyli system, którego wróg nie wykryje
REKLAMA

Na początek kilka słów wyjaśnienia. Na współczesnym polu walki bardzo trudno się ukryć. I nie chodzi tylko o kamuflaż na mundurze czy siatkę maskującą na czołgu.

REKLAMA

Współczesne wojsko musi prowadzić nieustannie łączność, a to oznacza, że emituje odpowiednie promieniowanie elektromagnetyczne. Pamiętam jak kilka lat temu przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych ćwiczenia. Żołnierze byli doskonale zamaskowani, a mimo to za pocą odpowiedniego urządzenia udało się ustalić ich pozycje, łącznie z miejscem stacjonowania sztabu.

Żołnierze musieli się ze sobą kontaktować przez radio i to właśnie łączność była wykrywana przez elektronikę.

 class="wp-image-2492226"
Tak wygląda oddział wojska widziany przez sprzęt wyszukujący wojskowe radia.

Polska firma WB Electronics pokazała na targach obronności AUSA w Stanach Zjednoczonych system do łączności, który pozwala żołnierzom lepiej się ukryć. To tak zwana łączność niskoemisyjna i rozproszona.

Silent Network zapewnia komunikację przy znaczącym zmniejszeniu sygnatury elektromagnetycznej.

Moc radiostacji osobistych jest mniejsza, dzięki czemu trudniej ją wykryć, ale wykorzystanie drona zwiększa ich zasię. Przy użyciu powietrznego routera na bezzałogowcu FlyEye, moc radiostacji może zostać zmniejszona o ponad 70 proc. Pozwala zapewnić komunikację na dowolnym terenie (budynkach, lasach czy górach) przy użyciu przekaźnika przenoszonego przez system bezzałogowy startujący z ręki. 

 class="wp-image-2492214"
Sprzęt do łączności firmy WB Electronics

Latający router operujący na wysokości kilkuset metrów zwiększa efektywny zasięg łączności do kilkudziesięciu kilometrów. Pozwala to zapewnić łączność radiową dla jednostki wielkości batalionu. 

REKLAMA

Wprowadzenie Silent Network zapewnia użytkownikom jednoczesne rozpoznanie powietrzne i łączność. Zmniejsza obciążenie przenoszone przez żołnierzy na polu walki. Pozwala także wyeliminować radiostacje plecakowe.

Silent Network umożliwia komunikację głosową, a także transmisję danych i obrazów. Kombinacja niskiej mocy oraz zmiennej częstotliwości nadawania (szybki hopping) w bardzo krótkim czasie (impuls milisekundowy) zmniejsza prawdopodobieństwo wykrycia żołnierzy. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA