AGM-114R2 Hellfire - pocisk, który jest gorętszy niż piekło. Nowe rakiety dla Wojska Polskiego
Hellfire to po angielsku piekielny ogień. AGM-114R2 Hellfire to nowy pocisk rakietowy, który trafi do Wojska Polskiego. Hellfire jest w stanie zniszczyć każdy czołg. Ma to być główny oręż naszych nowych śmigłowców szturmowych.
Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z USA na dostawę 800 przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114R2 Hellfire. Wartość umowy to około 150 mln dolarów, zaś dostawy pocisków rozpoczną się w 2023 roku i potrwają do 2029 roku. Pociski zostaną zintegrowane z wielozadaniowymi śmigłowcami wsparcia AW-149, a także mogą być wykorzystywane na śmigłowcach uderzeniowych AH-64E Apache Guardian.
Pocisk AGM-114R2 Hellfire jest najnowszą wersją pocisku AGM-114 Hellfire, który został zaprojektowany w latach 70. XX wieku jako broń przeciwpancerna dla śmigłowców. Pierwsze wersje pocisku były używane podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku i okazały się niezwykle skuteczne w niszczeniu irackich czołgów. Później pocisk został ulepszony i dostosowany do różnych celów i warunków.
AGM-114R2 Hellfire to najnowsza wersja rakiety
Obecnie istnieje kilka odmian pocisku Hellfire, które różnią się sposobem naprowadzania, rodzajem głowicy bojowej i zasięgiem. Pocisk AGM-114R2 Hellfire jest najbardziej uniwersalnym i zaawansowanym pociskiem z tej rodziny. Został wprowadzony do służby w 2012 roku i ma wielofunkcyjną głowicę bojową, która może niszczyć różne cele - czołgi, bunkry czy piechotę. Pocisk ten może być używany zarówno w dzień, jak i w nocy, oraz w każdych warunkach pogodowych.
Pocisk AGM-114R2 Hellfire jest szeroko stosowany przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i innych krajów sojuszniczych. Jest to jedna z głównych broni używanych przez drony MQ-1 Predator i MQ-9 Reaper, które wykonują misje rozpoznawcze i uderzeniowe. Pocisk ten jest także używany przez śmigłowce bojowe AH-64 Apache i AH-1Z Viper, które wspierają wojska lądowe i atakują cele naziemne. Ponadto pocisk ten może być wystrzeliwany z samolotów transportowych C-130 Hercules lub z pojazdów naziemnych HMMWV.
Pocisk AGM-114R2 Hellfire jest uważany za jedną z najskuteczniejszych i najdokładniejszych broni powietrze-ziemia na świecie. Jest to broń o dużej sile rażenia, ale także o niskiej masie i małych rozmiarach, co pozwala na przenoszenie jej przez różne platformy. Jest to także broń o dużej precyzji, która minimalizuje ryzyko uszkodzenia celów poza planowanymi lub ofiar cywilnych. Jest to broń o dużej niezawodności i łatwości obsługi.
AGM-114R "Romeo" Hellfire II wszedł do służby pod koniec 2012 roku. Wykorzystuje półaktywny laserowy system naprowadzania i wielozadaniową głowicę K-charge z ładunkiem kumulacyjnym do zwalczania celów, które wcześniej wymagały wielu wariantów Hellfire. Zasięg nowej wersji pocisku to 11 kilometrów. Pocisk ten waży 49 kg, a głowica wybuchowa ma masę około 10 kg. Rakieta ma długość 180 cm. Hellfire w wersji R2 osiąga prędkość 1,3 macha, czyli 1601 km/h. Hellfire ma silnik na paliwo stałe. Pocisk AGM-114R2 Hellfire kosztuje około 150 tysięcy dolarów amerykańskich. Producentem jest koncern Lockheed Martin.
AGM-114R2 naprowadzane są półaktywnie, laserowo. Półaktywne naprowadzanie laserowe to taki sposób kierowania pocisku na cel, w którym pocisk ma tylko odbiornik wiązki laserowej, a nadajnik jest umieszczony gdzie indziej. Nadajnik może być na przykład na śmigłowcu, samolocie, dronie lub na ziemi. Nadajnik oświetla cel wiązką laserową, która odbija się od niego i wraca do pocisku. Pocisk śledzi tę wiązkę i koryguje swój kurs tak, aby trafić w cel. Półaktywne naprowadzanie laserowe ma tę zaletę, że pocisk nie musi mieć własnego nadajnika, co zmniejsza jego wagę i koszt. Ma też tę wadę, że nadajnik musi być skierowany na cel przez cały czas lotu pocisku i nie może być zakłócony przez chmury, dym lub inne przeszkody.
Śmigłowce AW-149 dla Wojska Polskiego
Umowę na dostawę 32 śmigłowców AW-149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych podpisano w 2022 roku. Maszyny są zdolne do latania w dzień i w nocy oraz w każdych warunkach pogodowych. Maksymalna masa startowa maszyny wynosi ponad 8000 kg. Prędkość śmigłowca wynosi ok. 300 km/h. Maksymalny zasięg to ok. 1000 km, a maksymalny czas lotu to około 5 godz.
Śmigłowiec AW-149 to nowoczesna konstrukcja, która może wykonywać różne zadania bojowe i transportowe. Śmigłowiec ten ma dwuosobową załogę i może zabrać na pokład do 19 żołnierzy lub ładunek o masie 2,7 tony. Śmigłowiec jest wyposażony w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Śmigłowiec AW-149 jest bezpieczny i niezawodny dzięki zastosowaniu nowoczesnego kadłuba z kompozytów, wzmocnionego podwozia i awioniki czwartej generacji.
Hellfire i kontrowersje
Choć Hellfire to doskonałe i sprawdzone pociski to ich zakup budzi wśród specjalistów wiele kontrowersji. Po pierwsze, jednocześnie z Hellfire kupujemy bardzo podobne pociski Brimstone. Zakup tylko jednego z nich mógłby być dużo bardziej opłacalny, a także upraszczałby logistykę.
Zastrzeżenie budzi też ilość zakupionych Hellfire - 800 sztuk. Mają być one używane zarówno przez śmigłowce AW-149 jak i AH-64E Apache Guardian, które Polska chce również kupić, w ilości 96 sztuk. Oznacza to, że jeden śmigłowiec będzie dysponować zapasem zaledwie sześciu pocisków Hellfire.