REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Polska będzie miała nowe śmigłowce AW 149. Robią wrażenie?

AW149 będą nowymi śmigłowcami Wojska Polskiego. W Świdniku wicepremier i szef resortu obrony narodowej zatwierdził umowę na dostawę wielozadaniowych śmigłowców typu AW149 dla polskiej armii. Dokument przewiduje dostawę 32 śmigłowców AW149 wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowo-symulatorowym.

01.07.2022
18:01
Śmigłowce AW149
REKLAMA
  • Polski rząd zdecydował się na zakup 32 śmigłowców AW149 dla Wojsk Lądowych.
  • Śmigłowce AW149 są budowane w ramach grupy Leonardo, do której należy PZL Świdnik.
  • Podpisany dokument przewiduje dostawę 32 śmigłowców AW 149 wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.
  • Śmigłowce te będą wykorzystywane do transportu, wsparcia wojsk z powietrza, a także do operacji ratowniczych poszukiwawczych.
  • AW149 powinny zostać dostarczone w latach 2023-2029. Pierwsze pojawią się w przyszłym roku.
REKLAMA

Na terenie zakładów lotniczych w Świdniku, w piątek 1 lipca, została podpisana umowa na dostawę wielozadaniowych śmigłowców wsparcia typu AW 149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych.

AW149 będzie wspierał polskich żołnierzy

Stronami umowy są Agencja Uzbrojenia oraz Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Świdnik" S.A. Przedmiotem umowy jest dostawa 32 śmigłowców AW149 wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowo-symulatorowym.

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców.

Pakiet szkoleniowo-symulatorowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawę zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego. 

Wartość kontraktu wynosi 8,25 mld złotych brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2023-2029. To dość długi czas jak na tak niewiele w sumie maszyn. Jest to zdecydowanie najsłabsza część umowy.

Nowe śmigłowce realizować będą misje zarówno transportu żołnierzy jak i wsparcia pododdziałów z powietrza. Wyposażenie śmigłowców umożliwi również zastosowanie ich do prowadzenia operacji ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu towarów i zaopatrzenia. 

Śmigłowiec AW149

AW149 to wielozadaniowy śmigłowiec wyprodukowany przez przedsiębiorstwo Leonardo (dawniej AgustaWestland), przeznaczony do wypełniania zadań transportowych, wsparcia pola walki, ratownictwa bojowego i morskiego oraz maszyn dowodzenia. Śmigłowiec jest powiększoną wersją śmigłowca AgustaWestland AW139.

 class="wp-image-2242098"
Śmigłowiec AW149 w wersji dla Wojska Polskiego (wizualizacja).

Pierwszy lot śmigłowca odbył się pod koniec 2009 r. Maksymalna masa startowa wynosi 8300 kg z możliwością zwiększenia do 8600 kg. Prędkość maksymalna śmigłowca wynosi 313 km/h a przelotowa 287 km/h. Załogę stanowią 2 osoby, niemniej podstawowe zadania mogą zostać zrealizowane przez jednego pilota.

Maksymalny zasięg to 958 km, a maksymalna długotrwałość lotu wynosi 4 godz. i 55 minut. AW149 może zabrać na pokład 19 pasażerów. Zamówione śmigłowce, w konfiguracji odpowiadającej potrzebom Sił Zbrojnych RP, zostaną wyposażone m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony.

Standardowo śmigłowiec ma być wyposażony w głowicę elektrooptyczną. Uzbrojenie, w zależności od wariantu wykorzystania śmigłowca, może być instalowane w kabinie lub na punktach podwieszeń śmigłowca.

REKLAMA

Duży udział w konstrukcji płatowca AW149 odgrywają kompozyty. Dojście do kabiny ładunkowej, w której może pomieścić się 15 żołnierzy z wyposażeniem lub maksymalnie 19 osób, zapewniają duże przesuwane drzwi.

W wersji medycznej możliwe jest przewożenie sześciu rannych na noszach i sześciu osób na fotelach. Fotele obydwu pilotów są opancerzone. Śmigłowiec posiada trójpodporowe podwozie, częściowo chowane w locie. AW149 ma pięciołopatowy wirnik.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA