REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Dosłownie tysiące nowych rakiet dla polskiej armii. Pioruny dla wojska już tu są

23 czerwca w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej zatwierdził umowę zwiększającą liczbę zamówionych dla Wojska Polskiego przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Pierwsze zestawy trafią na wyposażenie żołnierzy jeszcze w tym roku. Dostawy będą kontynuowane w następnych latach. 

24.06.2022
10:34
Więcej Piorunów w Wojsku Polskim. Do armii trafią tysiące rakiet
REKLAMA
  • Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło zamówienie kolejnych zestawów Piorun w fabryce Mesko.
  • Rakiety przeciwlotnicze Piorun doskonale sprawdziły się w czasie walk w Ukrainie.
  • Wojsko Polskie będzie posiadać aż 3500 rakiet do przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun.
  • Piorun jest zmodernizowaną wersją ppzr Grom, który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego.
REKLAMA

Piorun to produkt polskiej myśli technicznej, to broń produkowana w naszym kraju. To także broń, która została sprawdzona podczas wojny na Ukrainie. Jeszcze przed wybuchem wojny przekazaliśmy Ukraińcom właśnie te zestawy.

Więcej Piorunów dla Wojska Polskiego

Okazało się, że są one niezwykle skuteczne, a Ukraińcy przy użyciu tych zestawów z sukcesami bronią się przed inwazją rosyjską. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło aneksować umowę z 2016 r. i zwiększyć wolumen zamówienia zestawów dla Wojska Polskiego. Trafią one do żołnierzy Wojska Polskiego jeszcze w tym roku. 

Przeciwlotniczy Piorun w ogniu

Przedmiotem aneksu do obecnie realizowanej umowy z 20 grudnia 2016 r. jest znaczące zwiększenie przedmiotu zamówienia, czyli dostaw pocisków oraz mechanizmów startowych do przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun, które aktualnie obejmują 1300 pocisków oraz 420 zestawów startowych. 

Zgodnie z przedmiotowym aneksem, o wartości ok. 3,5 mld zł brutto, Mesko S.A. dostarczy do Sił Zbrojnych RP w najbliższych latach ok. 3,5 tys. kolejnych pocisków oraz 600 zestawów startowych.

 class="wp-image-2230893"
Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun

Będące efektem aneksu dostawy rozpoczną się już w bieżącym roku i do końca 2023 r. będą realizowane równolegle z trwającymi dostawami, wynikającymi z pierwotnego zamówienia, a następnie przełożą się na wydłużenie terminu realizacji umowy i zapewnią ciągłość zamówienia w polskim przemyśle obronnym.

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) Piorun przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).

Piorun jest zmodernizowaną wersją ppzr Grom, który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie.

Dzięki temu zwiększone zostały możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia.

REKLAMA

Wprowadzone zmiany objęły także wprowadzenie zapalnika zbliżeniowego (obok dotychczasowego uderzeniowego) oraz kierunkowej głowicy bojowej, co zwiększa skuteczność zwalczania celów małogabarytowych, takich jak bezzałogowe statki powietrzne.

Dodatkowo wprowadzono także system autoryzacji użytkownika oraz możliwość prowadzenia ognia w warunkach nocnych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA