REKLAMA

Jak wyjąć i wymienić kartę SIM w iPhonie? Poradnik

Pierwszy raz z iPhone'em? A może po latach użytkowania eSIM zapomniałeś, gdzie znajduje się tacka na karty SIM w iPhonie? Wyjaśniamy wszystko, co chciałbyś wiedzieć na temat wyjmowania i wymiany karty SIM w iPhonie.

21.04.2024 13.30
Jak wyjąć i wymienić kartę SIM w iPhonie
REKLAMA

Choć iPhone'y w wielu kwestiach potrafią różnić się od urządzeń z Androidem, to wszystkie telefony - smartfony czy też nie - mają jeden wspólny mianownik: karty SIM. Pomimo wielu innowacji, Apple nadal stosuje ogólnoprzyjęty standard identyfikacji abonentów sieci komórkowej. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć na temat wyjmowania i wymieniania kart SIM w iPhonie - zarówno w nowszych, jak i starszych modelach.

REKLAMA

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o wyjmowaniu i wymienianiu kart SIM w iPhonie:

Jak wyjąć i wymienić kartę SIM w iPhonie 15, 14, 13 i 12?

Aby wymienić kartę SIM w iPhonie, zacznij od zlokalizowania tacki na kartę SIM. W najnowszych modelach iPhone'a tacka na karty SIM znajduje się po lewej stronie urządzenia - zależnie od modelu na dole lub bliżej środka bocznej krawędzi. Tacka SIM posiada charakterystyczną "dziurkę", w którą należy włożyć klucz tacki SIM, aby wypchnąć tackę i umożliwić włożenie karty. Po umieszczeniu karty SIM (w formacie nano) w tackę, należy ową tackę wsunąć z powrotem do iPhone'a.

 class="wp-image-4559454"
Przybliżona pozycja tacki na kartę SIM w najnowszych iPhone'ach (15, 14, 13 i 12). Na zdjęciu różowy iPhone 15 Plus

W przypadku nieposiadania (lub zgubienia) klucza tacki SIM, można wspomóc się tępą igłą, szpilką lub wyprostowanym spinaczem. Jeżeli nie masz dostępu do żadnego z nich, udaj się do najbliższego salonu operatora dowolnej sieci lub serwisu GSM, który powinien posiadać odpowiednie narzędzie do otwierania tacek kart SIM.

Jak wyjąć i wymienić kartę SIM w iPhonie 11 i starszych?

W przypadku iPhone'a 11 i starszych urządzeń sposób wymiany kart SIM jest identyczny - należy odnaleźć na urządzeniu tackę SIM, otworzyć ją za pomocą klucza tacki kart SIM, włożyć kartę i ponownie wsunąć tackę.

Jedyna różnica w wymianie kart SIM (w porównaniu do najnowszych iPhone'ów) jest taka, że w iPhone'ach 11 i starszych tacki powinieneś szukać po prawej stronie urządzenia.

Co, jeżeli karta SIM jest za duża na tackę w iPhonie?

Osoby przesiadające się ze starszych urządzeń lub otrzymujące nową kartę SIM mogą spotkać się z niespodzianką, a mianowicie kartą SIM, która jest zbyt duża, by wsadzić ją w urządzenie.

Od czasu iPhone'a 5 Apple stosuje w swoich urządzeniach standard Nano SIM, czyli najmniejszy format karty SIM. Jest on niczym innym jak jedynie czipem z danymi karty, pozbawionym "zbędnego" plastiku otaczającego czip.

 class="wp-image-4559550"

Jeżeli twoja karta SIM jest za duża i nie wchodzi na tackę karty SIM iPhone'a, oznacza to, że prawdopodobnie próbujesz włożyć zwykłą kartę SIM lub kartę Micro SIM. Aby uzyskać kartę Nano SIM, po prostu "wypchnij" fragment karty z czipem. Obecnie Nano SIM jest standardem w większości urządzeń, tak więc same karty SIM są projektowane z myślą o "wypychaniu" ich do standardu Nano.

eSIM w iPhonie

Począwszy od serii X, iPhone wspiera technologię eSIM, czyli wirtualnych kart SIM przechowywanych w pamięci urządzenia - bez konieczności korzystania z dobrze nam znanego fizycznego nośnika.

Karta eSIM otrzymywana jest od operatora w postaci kodu QR. Aby zainstalować kartę eSIM w iPhonie, wystarczy, że otworzysz aplikację Aparat i nakierujesz obiektyw telefonu na kod. iPhone powinien po chwili automatycznie wykryć plan komórkowy zawarty w kodzie i zaproponować ci jego konfigurację.

Począwszy od iOS 17.4, karty eSIM można skonfigurować poprzez dotknięcie i przytrzymanie kodu QR (otrzymanego poprzez np. wiadomość email).

iPhone bez slotu na kartę SIM. Co robić?

Telefon bez slotu na kartę SIM wydaje się być abstrakcją, jednak owe urządzenia istnieją. I tak, są nimi właśnie iPhone'y.

A właściwie iPhone'y produkowane na rynek amerykański (Stany Zjednoczone i Kanada), które nie posiadają ani jednego fizycznego wejścia na kartę SIM. Pierwsze tego typu urządzenia Apple'a trafiły na rynek w 2022 r., a ich użytkownicy mogą korzystać zamiast tego z dwóch kart eSIM, w przeciwieństwie do jednej Nano i jednej eSIM na wszystkich rynkach - z wyłączeniem Chin, gdzie iPhone'y mają tackę na dwie karty Nano.

W oficjalnej polskiej dystrybucji (oraz każdej europejskiej) nie znajdziesz iPhone'ów bez eSIM. Jednak jeżeli masz szczęście (lub nieszczęście) posiadać iPhone'a z amerykańskiej dystrybucji, nie masz możliwości włożenia do niego fizycznej karty SIM. Możesz jedynie zwrócić się do operatora, by wymienił twoją fizyczną kartę SIM na eSIM lub - jeżeli wymiana karty nie wchodzi w grę - wymienić telefon.

Więcej poradników dotyczących iPhone'ów:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Roman Larchikov / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA