REKLAMA

iPad - ile kosztuje wymiana szybki? Cena naprawy tabletu Apple’a potrafi niemile zaskoczyć

Lepiej chuchaj i dmuchaj na tablety Apple’a, bo po stłuczeniu szybki w iPadzie możesz się niemile zaskoczyć. Oficjalnie ekranu naprawić się nie da, a wymiana szkła w nieautoryzowanym serwisie kosztuje krocie. Do tego na odbiór po naprawie zabierz ze sobą Apple Pencil, podziękujesz mi później.

06.04.2024 06.30
ipad zbita szybka naprawa ekranu apple ile kosztuje
REKLAMA

Pech chciał, że ten starszy i mniej zgrabny z moich kotów wywinął mi numer i zrzucił iPada ze stołu. Upadł niefortunnie, bo chociaż miał etui, to i tak trzasnął mu ekran. Byłem jednak spokojny, gdyż żyłem w przekonaniu, że wymiana szybki nie będzie jakimś wielkim wyzwaniem, bo tak to wygląda w przypadku iPhone’ów - ale to nie takie proste, bo według Apple’a tablet jest sprzętem niemalże nienaprawialnym.

Ile kosztuje wymiana szybki w iPadzie w autoryzowanym serwisie?

Spytałem kilka autoryzowanych serwisów Apple’a o wycenę naprawy szybki w iPadzie i w odpowiedzi usłyszałem, iż nie jest to możliwe. Jedyna opcja, jaką oferuje Apple poprzez partnerów, to wymiana całego uszkodzonego urządzenia na takie pozbawione wad, a kwoty dochodzą do ok. 3600 zł. Na stronie firmy wszystkie „inne” naprawy, poza wymianą akumulatora, szacowane są z kolei na 3079 zł.

Modelem, z którego korzystam, jest iPad Pro 11” (2021), czyli ten z procesorem Apple M1. Zapłaciłem za niego 3799 zł, gdyż kupowałem go nieco ponad rok temu na chwilę przed debiutem następcy z chipem Apple M2 (który okazał się o 30 proc. droższy). Wydawanie dziś niemal tej samej kwoty, jaką płaciłem za nowy sprzęt, tylko dlatego, iż zbiła się w nim szybka, uznałem za nieśmieszny żart.

Dotyczy to w dodatku wszystkich innych usterek poza jedną: wspomnianą wymianą akumulatora. Tę usługę w przypadku mojego modelu Apple wycenił na 639 zł. W dodatku „naprawa” szybki poprzez wymianę iPada Pro 11” 3. generacji z 2021 na model bez wad kosztuje tyle samo, co w przypadku iPada Pro 11” 4. generacji z 2022 r. (który debiutował w cenie 5199 zł, a dziś wyceniony jest na 4499 zł).

Ile kosztuje wymiana szybki w iPadzie bez błogosławieństwa Apple’a?

Tyle dobrego, że prócz oficjalnych partnerów naprawami iPadów zajmują się również inne serwisy. Spytałem kilka z nich o wycenę wymiany szybki w moim tablecie i okazało się, że nowy kawałek szkła wraz z robocizną to koszt w granicach 1300 zł. To nadal 1/3 kwoty, którą wydałem na urządzenie, no ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz - zdecydowałem się na jedną z ofert i oddałem tablet na serwis.

Wymienić szybki w iPadzie od ręki niestety się nie da, ale naprawa trwała na szczęście tylko kilka dni. Tyle dobrego, że panel LCD pod spodem nie był uszkodzony i wystarczyła wymiana samego szkła. Niestety z czasem się okazało, że coś po drodze poszło nie tak. Ekran strasznie się palcował, widać było na nim jakieś dziwne linie zagięte w łuk, a do tego w pewnej jego części nie działał Apple Pencil.

Plułem sobie w brodę, że nie zdecydowałem się na tę kosztowną opcję proponowaną przez Apple’a, ale na szczęście trafiłem na serwis, który zachował się profesjonalnie. Wprost przyznał, że nie ma na stanie Apple Pencila i jego akurat nie sprawdzili, ale bez kręcenia nosem przyjął tablet ponownie. Za drugim razem rysik na odbiór zabrałem, a teraz tablet działa wreszcie tak, jak powinien.

Im droższy iPad, tym wymiana na model pozbawiony wad jest bardziej opłacalna.

Już naprawa samej szybki w nieautoryzowanym serwisie jest niezwykle kosztowna, a w dodatku dopiero w toku naprawy może okazać się, iż potłuczone szkło uszkodziło również ekran. W takiej sytuacji koszt mógłby dojść już do takiego poziomu, iż wymiana na nowy egzemplarz (przy okazji z nowym akumulatorem) za kwotę zbliżoną do tej, jaką płaciło się za nowy tablet, może być lepszym wyborem…

W dodatku cennik Apple’a skonstruowany jest tak, że osoby kupujące tablety o wyższej pojemności pamięci niż bazowa są w lepszej sytuacji. Wymiana urządzenia na pozbawione wad kosztuje tyle samo niezależnie od tego, o której wersji pojemnościowej mowa, a rozstrzał w przypadku iPada Pro 11 4. generacji jest spory: od 4499 zł za model ze 128 GB przestrzeni do 11099 zł za taki z dyskiem 2 TB.

Łatwo policzyć, że w przypadku mojego modelu koszt usunięcia usterki oficjalną drogą to ponad 80 proc. jego ceny. W przypadku najdroższego 11-calowego iPada Pro z aktualnej kolekcji jest to około 30 proc. Jeśli mowa byłaby tutaj faktycznie o naprawie, to jeszcze bym to zrozumiał, ale skoro to i tak wymiana urządzenia na takie pozbawione wad, to powinien być to procent od ceny zakupu.

Nie można też zapominać o gwarancji i rękojmi w kontekście napraw na własną rękę.

Tego typu naprawa, jak udowadniają to nieautoryzowane serwisy, jest jak najbardziej możliwa. W dodatku przypadku telefonów osobno wycenione są naprawy pękniętego ekranu, szkła na pleckach, obu szkieł, akumulatora i aparatu. Wymiany szybki w iPhonie 15 Pro Max to koszt 2149 zł w porównaniu do 3829 zł, gdyż tyle kosztuje wymiana urządzenia na pozbawione wad w przypadku „innych” usterek.

Czytaj inne nasze teksty dotyczące tabletów Apple’a z serii iPad:

Fajnie by było, gdyby w przypadku tabletów Apple również oferował, tak po prostu, odpłatną wymianę samej szybki. Mam nadzieję, że w przyszłości firma zacznie oferować naprawę różnych typów usterek w tabletach, które będą wycenione adekwatnie - skoro w przypadku iPhone’ów już to tak wygląda. Może to w tym aspekcie Unia Europejska powinna zacząć wywierać naciski na producentów sprzętu?

Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli mówimy o tablecie, który nadal jest objęty gwarancją i rękojmią, to korzystanie z usług nieautoryzowanych serwisów przy usterkach mechanicznych jest ryzykowne. Naprawa w takim serwisie może skończyć się w końcu utratą wsparcia ze strony producenta - jeśli po niej wyjdzie na jaw wada fabryczna, to koszt jej usunięcia będziemy zapewne musieli pokryć sami.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA