ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

iPady będą jak iPhone'y. Apple ugina się przed Unią Europejską

Unia Europejska nie daje za wygraną. Nałożyła kolejne ograniczenia na sprzęt Apple i tym razem oberwało się iPadom. Wiele zmian przejdzie także na tablety sygnowane ugryzionym jabłkiem.

29.04.2024 16.33
iPady będą jak iPhone'y. Apple ugina się przed Unią Europejską
REKLAMA

Już wcześniejsze aktualizacje systemu iOS 17.4 wprowadzały wiele zmian w zakresie dostosowywania się do zasad DMA – m.in. użytkownicy mogą instalować alternatywne sklepy z aplikacjami. Ograniczenia jednak nie trafiły na inne sprzęty Apple'a, ale już niebawem się to zmieni. Apple musi wprowadzić kilka kluczowych zmian w systemie iPadOS. Efekty zobaczymy w najbliższych miesiącach.

REKLAMA

iPad jak iPhone. Apple znowu ugina się pod naporem UE

Z doniesień Komisji Europejskiej wynika, że akt o rynkach cyfrowych również wpłynie na iPady. Wszystko dlatego, że UE miało ustanowić system iPadOS jako strażnika dostępu (ang. gatekeeper). Taka zmiana będzie równoznaczna ze zmianami, które w ostatnich miesiącach Apple musiało wprowadzić do systemu iOS.

W komunikacie czytamy, że Apple ma sześć miesięcy, aby zapewnić pełną zgodność iPadOS z wymogami DMA. Komisja europejska przeprowadziła śledztwo w sprawie tego, czy system operacyjny iPadOS ma "stanowić ważną bramę umożliwiającą użytkownikom biznesowym dotarcie do użytkowników końcowych i w związku z tym powinien zostać wyznaczony jako strażnik dostępu". Co ciekawe iPadOS instalowany na tabletach firmy sygnowanej ugryzionym jabłkiem ma nie spełniać progu ilościowego określonego w DMA w zakresie użytkowników końcowych.

Mimo tego Komisja Europejska tłumaczy decyzję tym, że ustaliła, iż "liczba użytkowników biznesowych Apple przekroczyła jedenastokrotnie próg ilościowy", natomiast liczba użytkowników końcowych Apple była blisko progu. Władze UE tłumaczą, że liczba użytkowników końcowych (czyli osób, które korzystają z iPada prywatnie) w niedalekiej przyszłości wzrośnie.

Jednocześnie nie zabrakło wielu oskarżeń w stronę Apple. Komisja Europejska twierdzi, że użytkownicy iPadów są przywiązani do systemu operacyjnego iPadOS, ponieważ "Apple wykorzystuje swój rozległy ekosystem, aby zniechęcać użytkowników końcowych do przechodzenia inne systemy operacyjne dla tabletów". Z drugiej strony władze UE uważają, że użytkownicy biznesowi też są przywiązanie do systemu operacyjnego "ze względu na jego dużą i atrakcyjną komercyjnie bazę użytkowników oraz jego znaczenie w niektórych przypadkach użycia, np. w aplikacjach do gier".

Do iPadów wlecą zmiany, które już wcześniej trafiły do iPhone'ów

Taka decyzja będzie miała bezpośrednie konsekwencje w użytkowaniu iPadów – najprawdopodobniej wprowadzi zbliżone zmiany do tych, które zostały zastosowane w iPhone'ach w przeciągu ostatnich miesięcy. System iOS pod naporem UE zmienił podejście m.in. do instalowania aplikacji spoza sklepu App Store, dzięki czemu użytkownicy mogą pobierać programy z alternatywnych sklepów z aplikacjami – m.in. AltStore, który został wprowadzony wcześniej w tym miesiącu.

Użytkownicy iPadów tak jak iPhone'ów dzięki temu będą mogli częściowo porzucić App Store i sięgnąć po alternatywne rozwiązania. Do dyspozycji użytkowników powinny trafić także aplikacje do emulowania gier retro, strumieniowania gier typu GeForce Now lub Xbox xCloud. Ustawa o rynkach cyfrowych zmieni też zasady dot. aplikacji do streamingu muzyki typu Spotify oraz odinstalowywania wbudowanych apek.

Rzecznik firmy Apple przekazał dla serwisu iMore krótkie oświadczenie, które potwierdza chęć współpracy Apple z Komisją Europejską:

Będziemy nadal konstruktywnie współpracować z Komisją Europejską, aby zapewnić zgodność z DMA we wszystkich wyznaczonych usługach. Będziemy nadal skupiać się na dostarczaniu najlepszych produktów i usług naszym europejskim klientom, jednocześnie ograniczając nowe zagrożenia dla prywatności i bezpieczeństwa danych, jakie DMA stwarza dla naszych użytkowników.

Firma ma 6 miesięcy na wprowadzenie zmian. iPadOS jest tak właściwie nieco zmodyfikowaną wersją iOS'a, więc Apple nie powinien spotkać po drodze wielu problemów technicznych. W niedalekiej przyszłości tablety z ugryzionym jabłkiem się zmienią, ale to dobra wiadomość.

REKLAMA

Więcej o sprzęcie Apple przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA