REKLAMA

iOS 17.4 już dostępny. Twój iPhone zada ci kilka ważnych pytań

Apple wydał nową wersję systemu operacyjnego iOS 17.4. To największa aktualizacja od lat, która zmieni iPhone'y na zawsze. Użytkownicy z Polski i UE zyskają funkcje, które wcześniej nie były możliwe.

05.03.2024 19.14
iOS 17.4 już dostępny. Twój iPhone zada ci kilka ważnych pytań
REKLAMA

Wreszcie jest. Wchodząc w ustawienia w zakładkę "Uaktualnienia" posiadacze smartfonów iPhone zobaczą, że jest do pobrania iOS 17.4. Aktualizacja przynosi zmiany w systemie i innych usługach, które są wynikiem wymogów nałożonych przez Unię Europejską - dokładniej unijną ustawę o rynkach cyfrowych (DMA). Smartfony iPhone dogonią Androida pod względem możliwości instalacji aplikacji spoza App Store i nie tylko.

REKLAMA

iOS 17.4 już dostępny do pobrania. Co nowego?

W opisie aktualizacji mamy podanych kilka ważnych zmian. Największe i najważniejsze są informacje w rozdziale "Aplikacje w Unii Europejskiej" - Apple teraz pozwoli bowiem:

  • Instalować aplikacje z alternatywnych sklepów,
  • instalować przeglądarki internetowe z alternatywnymi silnikami,
  • zarządzać domyślną przeglądarką internetową przy pierwszym włączeniu Safari,
  • korzystać z alternatywnych systemów płatności za aplikacje w App Store, które są oznaczone plakietką zakupów zewnętrznych.

Wszystkie zmiany są duże - instalowanie aplikacji z innych sklepów wydaje się chyba najbardziej rewolucyjne, ponieważ App Store od zarania dziejów był jedynym miejscem pozyskiwania aplikacji w iOS. W Androidzie zawsze można było pobrać plik z rozszerzeniem .apk i cieszyć się aplikacją z innego źródła - chociaż bezpieczeństwo takiego rozwiązania stoi pod znakiem zapytania. Apple jak to Apple podejdzie do sprawy tak, żeby użytkownicy nie chcieli pobierać aplikacji z innych źródeł.

Dodatkowo wreszcie będzie można skorzystać z prawdziwego Chrome na silniku Chromium, a nie czegoś, co tylko wygląda jak Chrome, a "pod maską" jest silnik WebKit znany m.in. z Safari. Użytkownicy też będą otrzymywali większy wybór, jeśli chodzi o korzystanie z innych przeglądarek - uruchamiając Safari otrzymamy sugestię, wyboru innej aplikacji. Alternatywne systemy płatności sprawią natomiast, że wreszcie twórcy aplikacji i subskrypcji będą mogli pozbyć się z 30-procentowej opłaty za płatności przez App Store - funkcja trafi m.in. do Spotify w aplikacji na iOS.

Co jeszcze? W iPhone'ach 15 wchodząc w ustawienia baterii, zobaczymy liczbę cykli baterii, a nie tylko procentowy wskaźnik wyrażający kondycję akumulatora. Wcześniej aby uzyskać taką informację, trzeba było wejść do ustawień ogólnych, teraz jest w bardziej przystępnym miejscu.

Dodatkowo dodano 18 nowych emoji do klawiatury systemowej, ulepszono Apple Podcasts i naprawiono kilka błędów związanych z systemem. Aktualizacja waży ok. 1,65 GB w przypadku iPhone'ów 15 (waga może się różnić w zależności od modelu).

Kup iPhone'a:
MediaExpert
iPhone 15
MediaExpert
iPhone 15 Plus
MediaExpert
iPhone 15 Pro
MediaExpert
iPhone 15 Pro Max
REKLAMA

Więcej o sprzęcie Apple i iPhone'ach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA