REKLAMA

Nowy MacBook Air z M3 jest lepszy niż MacBook Pro. Pod tym jednym względem

Apple przedstawił nowe MacBooki Air. Największą nowością jest procesor w postaci najnowszego M3. Okazuje się, że nowy model może być lepszy… niż MacBook Pro.

04.03.2024 14.13
Nowy MacBook Air z M3 jest lepszy niż MacBook Pro. Pod tym jednym względem
REKLAMA

Producent dodał do nowego model funkcję, której brakuje nawet znacznie droższemu MacBookowi Pro 14" w podstawowej konfiguracji z procesorem M3. Mowa o wsparciu dwóch ekranów zewnętrznych – taka funkcja jest przewidziana wyłącznie dla droższych MacBooków Pro z procesorem M3 Pro. Poza tym urządzenie zyskało też lepsze wnętrzności względem laptopów MacBook Air zeszłej generacji

REKLAMA

MacBook Air z M3 już tu jest. Apple od razu wprowadza dwa modele

Ostatni 13-calowy MacBook Air z procesorem M2 zadebiutował w czerwcu 2022 roku, natomiast 15-calowy miał swoją premierę rok później, w czerwcu 2023 roku. Tym razem Apple postanowił pokazać dwa modele z 13-calowym i 15-calowym ekranem jednocześnie. W obu przypadkach mamy dobrze znane już procesory Apple M3, które na wzór układów A17 Pro z iPhone'ów 15 Pro są wykonane w 3-nm procesie technologicznym TSMC.

IDŹ DO SKLEPU
MediaExpert
MacBook Air 13" M2

Nowy czip ma być nawet o 60 proc. szybszy niż autorski procesor M1, natomiast w porównaniu do M2 nie powinno być znaczących różnic. Układ jest wyposażony w maksymalnie 8-rdzeniowe CPU i 10-rdzeniowe GPU i obsługuje do 24 GB zunifikowanej pamięci operacyjnej. Zarówno w 13-calowym MacBooku Air 13, jak i 15-calowym modelu producent deklaruje do 18 godzin pracy na jednym ładowaniu. Dodatkowo usprawniony został aspekt WiFi – zamiast standardu WiFi 6 mamy teraz WiFi 6E, które jest z reguły szybsze i bardziej stabilne.

Reszta pozostaje identyczna. Producent nie zdecydował się na zmianę obudowy i ekranu – w dalszym ciągu mamy tu do czynienia z wysokiej jakości wyświetlaczami LCD IPS o częstotliwości 60 Hz bez podświetlenia miniLED. Fani pracy na wielu wyświetlaczach docenią natomiast fakt, że MacBooki Air M3 (13 i 15) wspierają dwa wyświetlacze zewnętrzne, chociaż aby skorzystać z takiej konfiguracji, trzeba będzie zamknąć pokrywę laptopa.

IDŹ DO SKLEPU
MediaExpert
MacBook Air 15" M2

W zeszłych generacjach MacBooka Air było to domyślnie niemożliwe (bez dodatkowych sztuczek typu DisplayLink), zresztą podobnie jest w przypadku MacBooka Pro 14" z podstawowym M3. Pod tym względem nowy MacBook Air stał się lepszy od MacBooka Pro z tym samym procesorem.

MacBook Air 13 M3 jest dostępny w cenie od 5999 zł za wersję 8/256 GB (5499 zł dla sektora edukacji), a za 15-calowy model trzeba zapłacić 6999 zł (6499 zł dla edukacji). Oba modele trafiły do sprzedaży w sklepie Apple już dziś. MacBook Air M2 13" natomiast wchodzi w miejsce modelu z M1 i zaliczył obniżkę do 4999 zł za wariant 8/256 GB.

MacBook Air M1 idzie na emeryturę. Podobnie jak MacBook Air M2 15"

Na oficjalnej stronie Apple obecnie dostępne są wyłącznie trzy modele – MacBook Air 13" M2 z 2022 roku, MacBook Air 13" M3 oraz MacBook Air 15" M3. Oznacza to, że do niedawna dostępny model z procesorem M1 oficjalnie przeszedł na emeryturę. MacBook Air M2 15" został zastąpiony nowym modelem z procesorem M3, więc najpewniej zeszłoroczny model najpewniej będzie dostępny w dobrych promocjach, zanim zniknie z rynku.

REKLAMA

Więcej o sprzęcie Apple przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA