Nie stawiaj się w pozycji bezczynnej ofiary. Reaguj na wyciek danych dzięki Surfshark Alert

Lokowanie produktu: Surfshark

Popularne oprogramowanie VPN takie jak Surfshark, już dawno wykroczyło poza funkcjonalność anonimowego przeglądania internetu. Teraz oferowane jest w pakietach, które łączą w sobie VPN, antywirusa, czy całodobowe monitorowanie naruszeń twojego bezpieczeństwa. Zobacz przed czym ustrzeże cię Surfshark Alert.

22.04.2024 09.00
Nie stawiaj się w pozycji bezczynnej ofiary. Reaguj na wyciek danych dzięki Surfshark Alert

Narzędzie Surfshark Alert jest częścią pakietów Surfshark One i Surfshark One+. Dzięki niemu możesz otrzymywać powiadomienia w czasie rzeczywistym, dotyczące wycieku danych dowodów tożsamości, kart kredytowych, czy adresów e-mail i haseł. Generuje ono również regularne raporty dotyczące bezpieczeństwa wskazanych danych.

A co wchodzi w skład tych pakietów? Oprócz oczywiście Surfshark VPN znajdziesz tam również antywirusa, który zabezpieczy ci zarówno pliki, jak i choćby kamerę internetową, pewność anonimowego poruszania się po internecie dzięki wyszukiwarce Surfshark Search, bloker reklam Clean Web, jak i możliwość tworzenia internetowych tożsamości za pomocą Alternative ID.

Co najlepsze - to wszystko otrzymasz w jednej aplikacji Surfshark, za pomocą której będziesz mógł w pełni kontrolować swoje cyfrowanie działania i zasady bezpieczeństwa. Jest tu i gruba promocja: 79% obniżki + dwa miesiące za darmo (w planie 12-miesięcznym Surfshark One). Nieźle, co?

Surfshark Alert - czy stałeś się ofiarą wycieku danych?

Codziennie słyszymy o wyciekach danych z instytucji, czy firm prywatnych. Może się tak dziać z powodu zaniedbań, czy po prostu ataku hakerskiego.

Dane na temat wycieków, które możemy znaleźć w archiwach firmy Surfshark sięgają 2004 roku. Od tego czasu na świecie wyciekły dane ponad 17 MILIARDÓW kont, ale oczywiście, jako, że wiele osób używa jednego konta e-mail w wielu miejscach, to ten sam adres potrafi wyciec wielokrotnie - średnio około trzech razy. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, to na 100 osób wyciekły 82 unikalne adresy email. A przecież wyciek danych e-mail to wcale nie najbardziej istotne przypadki naruszenia bezpieczeństwa, bo w cyfrowym świecie przechowujemy znacznie ważniejsze dla nas dane.

 class="wp-image-4563717"
W stosunku do poprzedniego kwartału, wycieki danych w Polsce wzrosły prawie o 80%

Badając te doniesienia, dowiemy się, że Polska znajduje się na 14-tym miejscu wśród państw o największej liczbie wycieków danych dotyczących e-mail (ponad 14 milionów przypadków), a liczba dotycząca wycieków innych danych jest jeszcze bardziej porażająca, bo jest ponad dwukrotnie większa. Jednego można być pewnym - te zagrożenie będzie coraz większe, nie tylko przez coraz bardziej wzmożoną działalność pospolitych przestępców, ale i służb specjalnych z krajów jak Rosja.

Ale to nie wszystko. Dane na nasz temat pieczołowicie zbierają również... używane przez nas aplikacje. Śledzą nas na wszystkie możliwe sposoby, kolekcjonując dane kontaktowe, osobowe, finansowe, sprzętowe, dotyczące lokalizacji, danych na urządzeniu, historii przeglądania, naszego zachowania podczas użytkowania i dziesiątek innych rzeczy. To wszystko jest połączone z naszą cyfrową tożsamością (a więc również z adresami e-mail) i może zostać bezwzględnie wykorzystane, nie tylko do reklam, czy profilowania, ale i określenia ryzyka finansowego, choćby przy próbie uzyskania kredytu. Uzyskane w ten sposób informacje sprzedawane są często brokerom danych. Jeśli chcesz lepiej zapoznać się z tym tematem, możesz odwiedzić dedykowaną temu zagadnieniu stronę Surfshark.

 class="wp-image-4563828"
Te aplikacje są najbardziej łase na nasze dane

Takie mamy czasy i pozostaje nam tylko zabezpieczyć się przed takim zagrożeniem, za pomocą odpowiednich narzędzi. Z pomocą przyjdzie Surfshark Alert, który znajdziemy w pakietach Surfshark One i Surfshark One+.

Jak włączyć Surfshark Alert?

To naprawdę nic skomplikowanego. Po zalogowaniu do aplikacji należy odnaleźć w menu dział Alert.

 class="wp-image-4563939"
Narzędzie Alert znajdziecie w menu aplikacji Surfshark

W tym miejscu decydujemy, czy chcemy monitorować adresy e-mail, numery dowodów tożsamości, czy też kart kredytowych. Po wpisaniu danych, wystarczy kliknąć przycisk Aktywuj i Skanuj. To wszystko.

Dodatkową warstwą ochrony jest wspomniana wcześniej opcja Alternative ID, która stworzy dla ciebie wirtualną tożsamość powiązaną z danym kontem, tak by w razie wycieku w ręce przestępców nie wpadły prawdziwe dane. Sprytne.

Dostałem alert o wycieku moich danych! Co robić?

Jeśli dane dotyczą kart bankowych, to najlepiej je jak najszybciej zamknąć (w aplikacjach bankowych zwykle możemy to zrobić w kilkanaście sekund) i powiadomić bank o incydencie.

Jeśli wyciekły nasze dane identyfikacyjne, np. numer PESEL to należy natychmiast go zastrzec. Można to zrobić szybko i sprawnie za pomocą Profilu Zaufanego. Po zastrzeżeniu nikt nie będzie mógł wyłudzić kredytu na twoje dane. W razie potrzeby (np. sam chcesz wziąć kredyt) możesz czasowo odwołać zastrzeżenie.

W przypadku wycieku danych dotyczących e-mail, należy jak najszybciej zmienić hasło i włączyć logowanie dwuetapowe. Pamiętajcie by nie używać tego samego hasła w różnych kontach. W razie wycieku przestępcy na pewno wpadną na pomysł, by sprawdzić jedno zdobyte hasło na wszystkich powiązanych z wami kontach.

Pakiet Surfshark One taniej - nie przegap okazji

Na koniec przypomnimy o promocji na roczny plan Surfshark One, która pozwala na obniżenie ceny o 79% obniżki i otrzymanie dwóch miesiący za darmo. Pamiętajcie, że Surfsharka możecie testować przez 30 dni i jeśli w tym czasie uznacie, że nie spełnia waszych wymagań, to otrzymacie pełen zwrot kosztów.

Lokowanie produktu: Surfshark
Najnowsze
Zobacz komentarze