REKLAMA

Na tropie tajnego laboratorium Apple AI

W neutralnej Szwajcarii, w ściśle tajnym ośrodku nieopodal akceleratora cząstek, inżynierowie Google'a budują dla Apple'a SI nowej generacji. Brzmi jak film, a to tylko jedna z najpotężniejszych korporacji świata.

01.05.2024 08.15
Na tropie tajnego laboratorium Apple AI
REKLAMA

Jak wynika z całkiem wnikliwego śledztwa przeprowadzonego przez Financial Times Apple tuzinami podkupuje Google’owi specjalistów od sztucznej inteligencji. Co więcej firma stworzyła po kryjomu w Zurychu ogromne laboratorium, którego celem jest budowanie nowych modeli SI i związanych z nim produktów. Jak wynika z analizy dziennikarzy, Apple może być wcale nie tak zapóźniony względem konkurencji, jeśli chodzi o rozwój SI, w tym tej generatywnej. Z rzeczonej analizy wynika, że Apple inwestuje w zagadnienie i związanych z nim specjalistów znaczące środki już od wielu lat.

REKLAMA

FT ustalił, że wśród personelu Apple’a znajduje się co najmniej 36 wysokiej rangi specjalistów, których Apple przekonał do rzucenia papierami w Google’u. Jako jeden z lepszych przykładów wskazać można Johna Giannandrea, który wstąpił w szeregi Apple’a w 2018 r., od razu trafiając na wysoko postawione stanowisko. Inne przykłady to Samy Bengio (wcześniej jeden z czołowych naukowców Google’a), Ruoming Pang (współodpowiada za SI Google’a do rozpoznawania mowy) i Ian Goodfellow, który… niedawno zdecydował się wrócić do Google’a, kiedy Apple nie pozwolił mu na pracę zdalną.

Czytaj też:

Nie tylko Google. Apple zachęcił do siebie również osoby z OpenAI, a także licznych zajmujących się SI startupów

Znaczna część zespołów pracuje w laboratoriach w Kalifornii i w Seattle, Apple jednak wiąże też duże nadzieje ze wspomnianą szczególną placówką w Zurychu. Wspomniana placówka jest ponoć na tyle dyskretnie prowadzona, że - jak informują dziennikarze - sąsiedzi byli bardzo zdziwieni, że to Apple zajmuje opisywane biura w Zurychu i że zajmuje się w nich tak rozwojowym zagadnieniem. Według danych FT, firmy które straciły swoich specjalistów SI na rzecz Apple’a (czasem wręcz za sprawą wykupienia przez Apple’a całych firm), to również:

 • Musicmetric: Startup zajmujący się analizą danych i prognozowaniem trendów w przemyśle muzycznym. Wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do mierzenia online buzz i dostarczania odpowiednich analiz.
 • Emotient: Firma specjalizująca się w automatycznym rozpoznawaniu i analizie wyrazów twarzy, mająca na celu umożliwienie technologii świadomych emocji.
 • Silk Labs: Startup rozwijający technologię asystentów osobistych opartą na AI dla urządzeń domowych i mobilnych, z naciskiem na prywatność.
 • PullString: Firma łącząca sztukę i naukę w celu umożliwienia komputerowej konwersacji z postaciami, głównie w zabawkach i asystentach głosowych.
 • CamerAI: Narzędzie do głębokiego uczenia na bazie obrazów, umożliwiające użytkownikom eksperymentowanie z różnymi czynnikami w budowaniu niestandardowych aplikacji wizyjnych AI.
 • Fashwell: Startup rozwijający technologię rozpoznawania produktów za pomocą głębokiego uczenia się, mający na celu automatyczne rozpoznawanie każdego produktu na obrazach i wideo.
 • Spectral Edge: Firma zajmująca się fotografią, która łączy opatentowaną technologię fuzji obrazów z głębokim uczeniem, aby wydobyć więcej kolorów, szczegółów i wyraźności w obrazie.
 • Inductiv Inc: Startup wykorzystujący uczenie maszynowe do automatyzacji zadania identyfikacji i korygowania błędów w danych.
 • Vilynx: Firma, która szkoliła AI do zrozumienia treści wideo, patrząc na wizualne, dźwiękowe i tekstowe wskazówki, tworząc tagi, które czyniły wideo bardziej wyszukiwalnym.
 • AI Music: Startup, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania spersonalizowanych ścieżek dźwiękowych i adaptacyjnej muzyki.
 • WaveOne: Firma specjalizująca się w uczeniu maszynowym i głębokim uczeniu.

Najbliższa konferencja deweloperska Apple’a odbędzie się już w czerwcu. To właśnie wtedy firma ma oficjalnie zaprezentować swoje nowe związane z SI technologie.

REKLAMA

Trudno nie czuć rosnącego apetytu.

*Ilustracja otwierająca: hanohiki / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA