REKLAMA

Czatbot mówił, że jest księdzem i nawet spowiadał. Skandal wybuchł, gdy chciał chrzcić napojem

Katolicka organizacja Catholic Answers udostępniła czatbota, który z uporem twierdził, że jest księdzem i oferował czatującym z nim internautom spowiedź. Wystarczyło kilka dni, by organizacja sama musiała się spowiadać z działań księdza Justina.

29.04.2024 10.10
Czatbot mówił, że jest księdzem i spowiadał. Skandal wybuchł, gdy chciał chrzcić napojem
REKLAMA

Czatboty już od wielu lat do pewnego stopnia wcielają się w role, które na codzień w społeczeństwie pełnią ludzie. Listę owych ról otwierają czatboty pracujące w działach obsługi klienta, czatboty jako inteligentni asystenci, czatboty jako pomocnicy w pisaniu, czy czatboty jako nauczyciele.

Pewna katolicka organizacja wydłużyła ową listę do czatbota księdza.

REKLAMA

Z czatbotem Justinem porozmawiasz o wierze. I o chrzcie w napoju izotonicznym

Mowa tu o grupie Catholic Answers z Kalifornii, której misją jest "wyjaśnianie i obrona wiary". W zeszłym tygodniu udostępniła ona czatbota o nazwie Ojciec Justin, z którym można porozmawiać przede wszystkim na tematy związane z wiarą. Z czatbotem rozmawia się głosowo, a program, w którym działa pozwala na generowanie transkryptu rozmowy.

Z relacji serwisu Futurism wynika, że czatbot upiera się, że jest prawdziwym księdzem, mieszka w Asyżu i "od młodego wieku czuł powołanie".

Źródło: Futurism

Silne poczucie powołania widać także w zapisach rozmów z czatbotem, który zaoferował internautom możliwość spowiedzi.

Czatbot oprócz przekonywania o swojej autentyczności generował również dziwne i sprzeczne z naukami kościoła katolickiego twierdzenia, takie jak fakt, że w razie konieczności dziecko można ochrzcić za pomocą Gatorade - napoju izotonicznego produkowanego przez PepsiCo.

Ksiądz Justin odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych i amerykańskich mediach katolickich. Ze względu na krytykę jaka spadła na Catholic Answers po publikacji czatbota, Justin stracił tytuł księdza i zamiast tego organizacja nazywa go "Wirtualnym Apologetą Justinem", a z jego modelu usunięto koloratkę.

Nie chcemy, aby postać [Justina] odwracała uwagę od ważnego celu aplikacji, jakim jest dostarczanie rzetelnych odpowiedzi na pytania dotyczące wiary katolickiej w innowacyjny sposób, który dobrze wykorzystuje zalety „sztucznej inteligencji”. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć, z całą ostrożnością, nową świecką postać dla aplikacji.

Poinformowało Catholic Answers
Źródło: Futurism

Dostęp do Wirtualnego Apologety Justina można obecnie otrzymać poprzez witrynę internetową Catholic Answers.

REKLAMA

Więcej na temat czatbotów:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA