REKLAMA

W takiej jakości obejrzymy w telewizji mecze UEFA i Euro 2024. Ten telewizor się nie przyda

I po co tym wszystkim kibicom nowe telewizory? UEFA Euro 2024 i Champions League to kolejne wielkie imprezy sportowe, które całkowicie rezygnują z produkcji treści w rozdzielczości 4K. Choć będą lepsze kolory niż w standardowym HD.

29.04.2024 11.41
UEFA Euro 2024 jakość transmisji
REKLAMA

Oglądanie meczów piłki nożnej w rozdzielczości 4K to wybór, który może znacząco wpłynąć na jakość wrażeń podczas oglądania. Rozdzielczość 4K oferuje cztery razy więcej pikseli niż 1080p. To oznacza, że obraz jest bardziej szczegółowy, a detale, takie jak twarze zawodników, trawa na boisku czy elementy trybun, są wyraźniejsze. To szczególnie ważne podczas dynamicznych akcji na boisku. Dodatkowo, im większy ekran, tym bardziej widoczna jest różnica między 4K a 1080p. Na dużym telewizorze lub projektorze 4K można docenić wysoką jakość obrazu. Piksele są bardziej gęsto upakowane, co przekłada się na lepszą ostrość.

REKLAMA

Tyle teorii, czas na praktykę. A z tej wynika, że nie tylko UEFA Euro 2024 nie będzie produkowane w 4K, to teraz się jeszcze dowiadujemy, że format ten znika z również z finału UEFA Champions League. Zamiast awansu jakości do 8K kibiców czeka zejście do jakości 1080p.

Nie przegap:

Finał UEFA Champions League był produkowany i nadawany w Ultra HD od 2015 r. Z kolei Euro od 2016 r. Wracamy do Full HD, ale z bonusem

Jak wynika z materiału opublikowanego na łamach IBC365, przyszłe europejskie futbolowe spektakle będą produkowane w rozdzielczości 1080p, choć z wykorzystaniem kamer o poszerzonym zakresie kolorów, co umożliwi produkcję i transmisję w formacie HDR. Podobno z badań fokusowych wynika, że widzowie preferują wyższą jakość cieni, podświetleń i kolorów niż rozdzielczość i podobno obraz 1080p z HDR jest przez nich lepiej odbierany niż 4K bez HDR, co akurat brzmi wiarygodnie. Tylko czemu nie możemy mieć 4K z HDR, skoro większość już dawno dysponuje odpowiednim telewizorem?

Podobno… to się nie opłaca. Jak twierdzą organizatorzy, nie tylko nie spieszy im się nigdzie do produkcji 8K, ale też wycofują się z 4K właśnie z uwagi na koszty produkcji - nadal znacznie wyższe niż w ramach Full HD - przy bardzo niewielkim zwrocie z inwestycji. Jak wynika ze statystyk, większość kibiców śledzi te wydarzenia… w pionowym formacie, na swoim telefonie komórkowym.

REKLAMA
Kup telewizor
x-kom
LG OLED 48" 4K
x-kom

Najbliższe wydarzenie sportowe realizowane w Ultra HD to Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu. Będą produkowane i transmitowane w 4K z HDR i z dźwiękiem 5.1.4. Wydarzenia UEFA, w tym Euro, zostaną zdowngrade’owane do 1080p z HDR. Organizatorzy zaznaczają, że niektórzy dostawcy treści telewizyjnych mogą oferować owe transmisje jako te w formacie 4K - ale będzie to tylko upscaling zapewniany przez dostawcę telewizyjnego, a nie obraz w tej jakości zarejestrowany.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA