REKLAMA

Jaki najlepszy VPN? Oto nasz ranking 2024

Istotnym filarem cyfrowego bezpieczeństwa są VPN-y, które między innymi szyfrują nasz ruch w internecie i zapewniają ochronę przed śledzeniem naszych poczynań. Funkcjonalność takiego oprogramowania jest jednak dużo większa i praktycznie zastąpiły one rozwiązania antywirusowe. Który VPN wybrać? Zobacz ranking najlepszych VPN-ów na 2024 r.

21.01.2024 11.06
Jaki najlepszy VPN? Oto nasz ranking 2024
REKLAMA

Wybór najlepszego oprogramowania VPN nie jest prosty, bo konkurencja na rynku jest spora. Wśród płatnych VPN-ów najczęściej wymienia się choćby NordVPN czy Surfshark. To doskonałe pakiety VPN, które oprócz podstawowych zadań oferują też wiele dodatkowych opcji - warto się zapoznać z ich możliwościami, zanim zdecydujemy się na jedno konkretne rozwiązanie, tak aby wybrać VPN najlepiej dostosowany do naszych potrzeb.

REKLAMA

Gdy jesteś gotów zapłacić za większą funkcjonalność, to na szczycie listy najlepszych VPN-ów znajdziesz co najmniej kilku naprawdę mocnych zawodników. Jeśli szukasz darmowej alternatywy, to z pewnością w pierwszej kolejności warto sięgnąć po ProtonVPN, ale można się również zainteresować Planet Free VPN.

Jak wybrać najlepszy VPN dla siebie? Przede wszystkim określić swoje potrzeby. Czy imperatywem jest bezpieczeństwo (włączając w to funkcje antywirusowe), opcje omijanie blokad regionalnych, czy też funkcje dedykowane graczom? Sprawdź, który z pakietów VPN jest najlepszy w danych zastosowaniach.

Porównanie najlepszych VPN-ów na rynku. Ranking 2024

* ceny zawierają aktualne promocje (kwiecień 2024)
** dane są kasowane 15 minut po zakończeniu sesji

Na co jeszcze można liczyć w przypadku każdego z tych VPN-ów? Zobacz krótkie podsumowanie ich zalet.

#1 NordVPN

NordVPN

NordVPN imponuje nie dużymi prędkościami, ogromną liczbą serwerów, zweryfikowaną polityką braku logów (czyli nie rejestruje żadnych danych użytkowników, włączając w to adresy IP, historię przeglądarki ani użycia danych), dzielonym tunelowaniem, funkcją Kill Switch i MultiHop, czy obsługą WireGuard, ale i licznymi dodatkami, choćby dzięki aplikacjom NordPass i NordLocker. Pierwsza z nich to pierwszorzędny menedżer haseł, numerów kont bankowych i innych wrażliwych danych, dzięki któremu możemy je bezpiecznie przechowywać. Druga oferuje bezpieczne i szyfrowane miejsce w chmurze dla naszych plików. Jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo jest to zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań na rynku. Warto również wspomnieć o pomocy dla użytkowników dostępnej przez 24 godziny na dobę w postaci chata.

  • Plusy - brak rejestracji jakichkolwiek danych użytkowników, doskonałe protokoły bezpieczeństwa i użyteczne dodatki.
  • Minusy - ograniczona obsługa sieci P2P.

NordVPN jest dostępny w wersjach dla systemów Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.

#2 Surfshark VPN

Surfshark VPN w wersji na smartfony

Surfshark VPN jest również niezwykle mocnym zawodnikiem w swojej kategorii. Zadbano o prywatność użytkowników choćby przez stosowanie bezdyskowych serwerów RAM, zaimplementowano funkcję rotacji adresów IP, czy też wykorzystanie funkcji MultiHop czy WireGuard. Ciekawostką jest opcja maskowania GPS (Override GPS location) w aplikacji na smartfony z systemem Android, a zdecydowanym plusem możliwość podłączenia nieograniczonej liczby urządzeń. Surfshark oprócz standardowych wersji dla różnych systemów operacyjnych udostępnia również rozszerzenia do Microsoft Edge, Chrome i Firefoksa. Jest tu również aplikacja dla FireTV.

  • Plusy - nieograniczona liczba urządzeń, funkcja maskowania GPS na smartfonach z Androidem.
  • Minusy - przechowywanie anonimowych danych użytkowników.

Surfshark VPN jest dostępny dla systemów Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.

#3 Planet Free VPN

Planet Free VPN występuje zarówno w wersji całkiem darmowej (która nie wymaga nawet rejestracji, ale ma swoje ograniczenia), jak i normalnie płatnej wersji Premium. Producent zapewnia o surowej polityce braku logów, braku konieczności podawania danych osobowych, czy braku limitów dla przepustowości i ruchu. Opcja KillSwitch jest dostępna także w wersji darmowej, ale trzeba ją uruchomić manualnie. Planet Free VPN udostępnia rozszerzenia dla Chrome, Opery, Firefoksa i Edge.

  • Plusy - brak konieczności rejestracji i podawania danych, darmowa wersja.
  • Minusy - ograniczenia darmowej wersji i wyświetlanie w niej reklam.

Planet Free VPN jest dostępny dla Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.

#4 ExpressVPN

Rozszerzenie ExpressVPN dla Google Chrome

Wybierając ExpressVPN, można być pewnym doskonałych prędkości, jasnej polityki braku logów, obecności bezdyskowych serwerów RAM, odpowiednio mocnego szyfrowania, czy też obecności funkcji KillSwitch (czyli automatycznej odcięcia dostępu do internetu w przypadku zatrzymania działania VPN). To doskonała opcja dla użytkowników torrentów, jak i fanów streamingu (proste i skuteczne omijanie blokad regionalnych). Ciekawostką są dedykowane aplikacje VPN dla urządzeń Apple TV, Android TV czy Fire Stick oraz oprogramowania dla routerów (Router VPN), a nawet rozszerzenie VPN dla przeglądarki Chrome. Nie zabrakło tu obsługi klienta działającej 24 godziny na dobę.

ExpressVPN jest dostępny dla systemów Windows, MacOS, Android i iOS.

#5 ProtonVPN

ProtonVPN

Absolutny numer jeden jeśli chodzi o darmowe rozwiązania VPN, chociaż oczywiście występuje on również w wersji płatnej, która oferuje większą funkcjonalność. Największym problemem darmowych VPN-ów jest ograniczone bezpieczeństwo oraz limity transferu i to właśnie ProtonVPN pozwala ci zapomnieć o jednym i drugim. Cechę charakterystyczną ProtonVPN jest otwarcie kodów źródłowych tego oprogramowania - każdy więc może je sprawdzić i zweryfikować. Dodajmy do tego politykę braku logów, odpowiednio wydajne szyfrowanie z dodatkową technologią Secure Core, czy wysokie transfery dzięki VPN Accelerator, a otrzymujemy oprogramowanie obok którego trudno przejść obojętnie. Proton VPN możesz również używać na Chromebookach i Smart TV, czy też za pomocą rozszerzeń do Chrome lub Firefoksa.

ProtonVPN jest dostępny dla systemów Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.

#6 PIA (Private Internet Access)

PIA przyciąga nie tylko atrakcyjnymi abonamentami, ale również tym, że jest w 100% otwartym oprogramowaniem, a więc każdy chętny może sprawdzić jego kod źródłowy. Program nie przechowuje żadnych logów i regularnie publikuje raporty przejrzystości. Private Internet Access dodatkowo oferuje blokadę reklam w standardzie, a także doskonałą obsługę sieci P2P. Zadbano również o całodobową pomoc i skaner wycieków danych e-mail. Dodajcie do tego naprawdę potężną liczbę serwerów, a otrzymacie oprogramowanie, obok którego trudno przejść obojętnie. Jeśli mielibyśmy wyszukiwać minusy, to obsługa aplikacji na komputery nie zawsze jest tak przejrzysta, jak w przypadku konkurencji.

PIA jest dostępny dla systemów Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.

#7 PureVPN

PureVPN to znany program, który charakteryzuje się masą serwerów - tych do dyspozycji jest ponad 6000 na całym świecie na wszystkich (zamieszkanych) kontynentach, choć zdecydowanie najwięcej znajdziemy w Europie, Ameryce Północnej czy Azji. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji ponad 80 lokalizacji w ponad 65 krajach. Za pomocą PureVPN można chronić nawet 10 urządzeń jednocześnie - korzystający zyskuje najlepsze szyfrowanie, a program nie zbiera logów. Połączenie też nie jest ograniczone, ponieważ producent daje maksymalnie 20 Gb/s transferu, a to wartość która jest nadto wystarczająca dla typowego użytkownika. PureVPN obsługuje tunelowanie dzielone, dzięki czemu użytkownik ma pełną nad chronionymi aplikacjami. To przez wielu jeden z najlepszych VPN-ów do oglądania treści VOD dostępnych w określonych regionach.

PureVPN działa na Makach, Windowsie, Androidzie, iPhone, iPadzie, Chrome, Firefox i Linuxie. Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem.

#8 IVACY VPN

IVACY ma być tanim VPN-em, którego cena zaczyna się od zaledwie 1,17 dol/mies w planie 5-rocznym (60 mies), chociaż w planie 2-rocznym również jest tanio - zaledwie 1,99 dol/mies na 24 mies. Tak jak w droższych usługach VPN tutaj otrzymujemy możliwość połączenia się z maksymalnie 10 urządzeniami jednocześnie. IVACY VPN gwarantuje 256-bitowe szyfrowanie, bezpieczeństwo w publicznych sieciach WiFi czy nie zabiera logów - dane użytkownika nie są sprzedawane stronom trzecim. Oprogramowanie ma funkcję wyłączenia ograniczenia prędkości połączenia przez dostawców internetu (ograniczenia ISP). Oprogramowaniu nie brakuje funkcji tunelowania dzielonego - jednoczesnego dostępu do treści lokalnych i zagranicznych.

IVACY VPN dostępny jest na wszystkich głównych platformach - iOS, Android, Windows, Linux, Xbox, PS4, Raspberry Pi, a nawet na routerach i Smart TV. Ofertę znajdziecie pod tym linkiem.

#9 IOLO VPN

IOLO VPN wydaje się prostym programem w obsłudze. Dostęp zaczyna się od 3,75 dol/mies. Rozwiązanie ma prostą aplikację z przyjaznym dla mniej zaawansowanego użytkownika interfejsem. Jeśli chcemy być chronieni, to aktywujemy usługę i gotowe, bez dodatkowych konfiguracji i zabawy w ustawieniach. IOLO VPN gwarantuje jednak niemal prawie wszystko, czego tak naprawdę potrzeba - 256-bitowego szyfrowania, wysokich prędkości transferów (nie ma ograniczeń przepustowości), nie zapisuje aktywności i producent daje możliwość uzyskania wsparcia 24/7. Oprogramowanie jednak w odróżnieniu od wyższych propozycji oferuje możliwość ochrony tylko trzech urządzeń na raz.

Oprogramowanie dostępne jest też na mniejszej liczbie platform - Windows, Android i WiFi. Nie ma obecnie aplikacji na iOS, ale producent twierdzi, że pojawi się niebawem.

Zobacz inne artykuły o cyberbezpieczeństwie:

Co to jest VPN i do czego służy?

To oprogramowanie, które anonimizuje nasz ruch w sieci i pomaga chronić naszą prywatność w internecie, między innymi przez blokowanie ciasteczek śledzących. Informacje na temat odwiedzanych przez nas stron najpierw wędrują w postaci zaszyfrowanej do serwera VPN, a dopiero potem dalej. Najlepsze VPN-y na rynku są zarówno niezwykle proste w obsłudze, jak i oferują liczne funkcje dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Jak działa VPN? Zastosowanie

Funkcjonalność pakietów VPN już dawno wykroczyła poza standardowe funkcje bezpieczeństwa, czy też omijanie cenzury i blokad regionalnych dzięki wirtualnej lokalizacji. To pozwala uzyskać nam dostęp do treści, które mogą oglądać np. tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, ale i korzystać z internetowych usług, które w niektórych krajach mogą być po prostu zablokowane (np. Facebook). Obecnie VPN-y to potężne narzędzia, dzięki którym możesz również zarządzać swoimi hasłami w internecie, szyfrować zawartość sieciowych dysków, a nawet sprawdzić wyciek wrażliwych danych do dark webu (!).

Dlaczego potrzebujemy VPN-a? Bo w sieci czyha na nas wiele zagrożeń, a VPN pozwala zwiększyć nasze bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko instalacji złośliwego oprogramowania, choćby przez blokowanie podejrzanych stron.

Czy wybrać VPN darmowy, czy płatny? Jeśli tylko zależy nam na czymś więcej, niż tylko na prostym przekierowaniu naszego ruchu, to zdecydowanie warto sięgnąć po płatne opcje. Dają nam one znacznie większe możliwości i wyższą ochronę. Jeśli już jesteśmy przy darmowych VPN-ach, to właśnie tu należy zachować największą ostrożność, bo niektóre bezpłatne rozwiązania potrafią w ogóle nie spełniać podstawowej funkcji tego typu oprogramowania, czyli ochrony naszej prywatności. W przypadku najpopularniejszych płatnych rozwiązań nie mamy takich dylematów.

Czy VPN w Polsce jest legalny?

Tak, korzystanie z VPN w Polsce jest całkowicie legalne i w polskim prawie nie znajdziesz żadnej wzmianki na ten temat. Po prawdzie prawo wymaga od dostawców usług internetowych monitorowania ruchu sieciowego, ale w żaden sposób nie zabrania użytkownikom prawa do prywatności, a więc korzystania z szyfrowania i VPN. To właściwie powinno zamykać temat, ale trzeba brać pod uwagę, że prawo w innych krajach może byś skonstruowane inaczej.

Dlaczego warto stosować VPN?

Jest wiele korzyści ze stosowania VPN. Przede wszystkim ukrywamy nasz ruch w sieci, uniemożliwiając śledzenie naszych poczynań - nawet dostawca internetu nie będzie mógł sprawdzić, jakie strony odwiedzamy. Ruch do serwerów VPN jest szyfrowany, więc bezpiecznie możemy korzystać z publicznych sieci - na przykład w restauracjach czy też na lotniskach. Dzięki VPN-om i wirtualnej lokalizacji ominiemy zarówno blokady regionalne, jak i inne ograniczenia i przejawy internetowej cenzury. Najlepsze VPN-y oferują też wiele dodatkowych funkcji bezpieczeństwa, które chronią naszą prywatność oraz dane.

Jaki jest najlepszy VPN 2024 roku?

REKLAMA

Wiele zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika i dodatkowych możliwości poszczególnych pakietów, ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo postawilibyśmy na NordVPN. W przypadku darmowych rozwiązań warto sięgnąć po ProtonVPN.

Używając VPN, należy jednak brać pod uwagę, że na nasze cyfrowe bezpieczeństwo składa się wiele innych i to nie mniej ważnych elementów. Pamiętajmy o używaniu dwuskładnikowej weryfikacji (2FA) gdziekolwiek jest taka możliwość, o aktualizacji oprogramowania, które wprowadzają istotne poprawki bezpieczeństwa, blokowaniu dostępu do komputera i telefonu za pomocą hasła lub biometrii, czy też wykorzystywaniu opcjonalnych, ale istotnych funkcji bezpieczeństwa wbudowanych w systemy operacyjne (choćby opcja Izolacji Rdzenia w Windows). Nie mniej istotne jest szyfrowanie danych na urządzeniach, które mogą być zgubione czy też skradzione, lub tworzenia kopii bezpieczeństwa najbardziej istotnych danych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA