REKLAMA

Jak zmienić VPN na inny kraj? Od innych lokalizacji dzieli cię jedno kliknięcie

Zmiana wirtualnej lokalizacji to jedna z podstawowych funkcjonalności w programach VPN. W kilka sekund możesz zmienić swoje położenie na dowolne miejsce na świecie. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

26.05.2024 05.10
VPN
REKLAMA

Popularność oprogramowania typu VPN zaskoczyła chyba nawet ich twórców. Okazało się, że użytkownicy chętnie sięgają po kolejną warstwę zabezpieczeń w komputerze, której głównym celem jest zwiększenie naszej prywatności w sieci.

Funkcjonalność pakietów VPN szybko jednak zaczęła się zwiększać. W przypadku tych narzędzi, nasz komputer najpierw łączy się anonimowo z serwerem VPN, a dopiero potem kieruje ruch do stron, które chcemy odwiedzić. Jest to połączone z funkcją wirtualnej lokalizacji - czyli portale internetowe widzą, w którym kraju znajduje się serwer VPN, z którego aktualnie się łączymy i na tej podstawie określają naszą lokalizację.

REKLAMA

Wystarczy wybrać serwer w wybranym przez siebie państwie, by łączyć się ze stronami jako mieszkaniec Stanów Zjednoczonych, Niemiec, czy Australii - i korzystać choćby z niższych cen cyfrowych dóbr dla tego regionu. Dzięki tej opcji można również omijać blokady regionalne, np. korzystać z Facebooka na terenie Chin - wystarczy ustawić sobie wirtualną lokalizację w kraju, w którym ta usługa jest normalnie dostępna.

Jak zmienić VPN na inny kraj?

Niezależnie od używanego VPN'a, zmiana zawsze będzie wyglądać podobnie. Po otwarciu okna programu powinieneś zobaczyć sekcję opisaną jako Lokalizacje, a tam listę serwerów, z którymi możesz się połączyć, zwykle oznaczoną flagami konkretnych państw.

Oprogramowanie same ci podpowie najlepsze serwery VPN, z którymi możesz się połączyć, a więc takie, które zaoferują ci najszybszy transfer i najmniejsze opóźnienia. Zwykle są to po prostu serwery znajdujące się najbliżej nas.

Nie zawsze jednak chodzi nam jedynie o samo bezpieczeństwo - bo anonimowość naszego ruchu sieciowego zapewni nam już podłączenie do najbliższego serwera VPN. Czasem chcemy jednak ominąć blokadę regionalną - na przykład uzyskując dostęp w serwisach streamingowych do filmów, które są dostępne tylko w USA.

W tym celu wystarczy rozwinąć listę lokalizacji i wybrać interesujący nas kraj. Pamiętaj, że VPN musi być uruchomiony, tzn. sieć VPN musi być włączona. Jeśli aplikacja będzie działać, ale sama sieć VPN będzie wyłączona, to nie będziemy mieć również dostępu do wirtualnych lokalizacji i ich zmienić.

Zobacz inne artykuły o VPN:

Funkcja wirtualnej lokalizacji ma swoje ograniczenia. Po pierwsze - wybrać można jedynie te lokalizacje, gdzie znajdują się serwery danej usługi. Po drugie - nawet jeśli dany VPN występuje w wersji darmowej, to w takim przypadku liczba dostępnych serwerów będzie potężnie ograniczona. Te ograniczenia znikają oczywiście jak za dotknięciem magicznej różdżki, jeśli tylko wykupimy płatną subskrypcję.

SPRAWDŹ
NordVPN
Najszybszy VPN
NordVPN
F-Secure
F-Secure VPN
F-Secure
ExpressVPN
VPN, który działa
ExpressVPN
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA