Najlepsze darmowe aplikacje dla uczniów i studentów do nauki
Czasy kiedy uczniom i studentom polecało się przede wszystkim darmowe wersje edytorów tekstu dawno już odeszły w niepamięć. Obecnie liczą się ułatwiające pracę programy czy usługi, często oparte na sztucznej inteligencji.
Sprawa jest generalnie prosta - skoro jakieś narzędzie potrafi ułatwić życie, usprawnić upierdliwe czynności, czy też oszczędzić czas, to ludzie na pewno będą z niego korzystać. A obecnie na topie jest AI, czyli sztuczna inteligencja, która naprawdę zmieniła zasady gry.
Nie twierdzę tu bynajmniej, by korzystać z możliwości AI do generowania prac semestralnych. Sztucznej inteligencji można natomiast używać do tworzenia podsumowań dokumentów w formacie PDF, notatek z filmów na YouTube, cytatów ze wskazanych źródeł, generowania maili, sprawdzania pisowni, wykrywania błędów w programach, czy podsuwania pomysłów na tematy prac i dziesiątek innych rzeczy.
Kto chociaż częściowo nie ogarnia dzisiaj AI, ten po prostu zostaje w tyle - traci czas na czynności, które mogą zostać zautomatyzowane i nie wykorzystuje możliwości nowoczesnej technologii.
Najlepsze aplikacji do nauki dla studentów i uczniów
Oczywiście nie będziemy tu prezentować wyłącznie narzędzi wykorzystujący w ten czy inny sposób AI, jednak jest to obecnie niezwykle istotny segment, którego nie da się pominąć.
Chatbot AI - cyfrowy asystent ucznia i studenta
Podstawowe wersje ChatGPT, czy Microsoft Copilot dostępne są za darmo i może nie oferują takich możliwości jak płatne odpowiedniki, ale dla uczniów i studentów mogą stanowić nieocenioną pomoc.
Chatbot AI przede wszystkim skraca czas poszukiwania informacji w internecie czy wielostronicowych dokumentach, ale pamiętajcie o tym, że to tylko cyfrowy asystent, któremu nie można bezrefleksyjnie wierzyć. Wszystkie jego rewelacje trzeba weryfikować.
Każdy z czatbotów w darmowej wersji ma nieco inne możliwości, ale nawet Copilot dostępny bezpośrednio w przeglądarce pomoże ci również w redagowaniu prostych tekstów, jak choćby treści maili, czy podsuwać użyteczne pomysły.
Studenci i uczniowie raczej nie operują na tajnych danych, ale jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz wysyłać do sieci materiałów nad którymi pracujesz, możesz uruchomić swojego chatbota lokalnie, na domowym komputerze. O tym jak to zrobić, piszemy w poradnikach poniżej.
Zobacz inne artykuły dotyczące chatbotów AI:
Skoro już jesteśmy przy AI, to zerknijmy na inne użyteczne narzędzia.
Narzędzia AI do sprawdzania gramatyki i ortografii
Jednym z najczęściej polecanych narzędzi do sprawdzania poprawności tekstów jest Language Tool. Nie dzieje się tak bez powodu, bowiem działanie aplikacji oparte jest na AI i obsługuje ona ponad 20 języków, w tym język polski. Z Language Tool możemy korzystać bezpośrednio na stronie, za pomocą aplikacji, bądź też za pomocą rozszerzenia przeglądarki, np. Chrome.
Narzędzia AI do generowania zdjęć i obrazów
Potrzebne są ci konkretne obrazy czy też zdjęcia do szkolnej prezentacji? Możesz je sobie wygenerować za pomocą sztucznej inteligencji i to całkiem za darmo - wystarczy tylko założyć konto. W tym zadaniu świetnie sprawdzi się Microsoft Copilot Projektant, ale i Adobe Firefly, czy DreamStudio.
Zaledwie liznęliśmy temat wykorzystania narzędzi AI, ale warto poznać bardziej klasyczne aplikacje, bez których żaden uczeń się nie obędzie.
Narzędzia do tworzenia dokumentów, prezentacji i arkuszy
Zdecydowanie najlepszym narzędziem tego typu jest pakiet Office firmy Microsoft (dostępny obecnie jako Microsoft 365), ale za jego używanie trzeba płacić. Jego darmowym odpowiednikiem jest Libre Office - zdecydowanie nie jest to poziom Microsoft 365, ale do podstawowych zastosowań jak najbardziej się nadaje.
Tak naprawdę nie musimy nawet niczego instalować - wystarczy skorzystać z narzędzi online takich jak Dokumenty Google. Znajdziemy tam wszystkie niezbędne narzędzia do tworzenia dokumentów i arkuszy, a w połączeniu z Kalendarzem Google, narzędziami do tworzenia notatek jak Google Keep, czy pocztą Gmail otrzymujemy kombajn online, który znacznie ułatwi naukę każdego studenta.
Inne przydatne aplikacje dla ucznia i studenta
Pomimo wciąż postępującej cyfryzacji, studiowanie wciąż może kojarzyć się z kserowaniem i skanowaniem. Czasem warto sięgnąć po czyjeś notatki, a zeskanujemy je po prostu za pomocą smartfona. Nie potrzeba nawet dedykowanej do tej czynności aplikacji, bowiem w taką opcję wyposażony jest choćby apka do popularnego dysku sieciowego Dropbox.
Na koniec oderwijmy się od tematów związanych z nauką, bo nie tylko nią student żyje. Zazwyczaj często musi się przemieszczać po mieście, a w tym pomoże mu aplikacja Jak Dojadę? (dostępna również w postaci serwisu online), no i musi coś jeść, a tańsze zakupy żywności umożliwi aplikacja Too Good To Go.