REKLAMA

Jak uruchomić NVIDIA Chat With RTX na karcie GeForce? Twoja lokalna AI bez połączenia z chmurą

Chcesz pogadać ze swoją kartą graficzną GeForce? Możesz uruchomić swojego osobistego chatbota AI na domowym komputerze i trenować LLM za pomocą NVIDIA Chat With RTX. I to wszystko lokalnie, bez wysyłania cennych danych do chmury.

09.03.2024 14.11
NVIDIA Chat with RTX
REKLAMA

Układy odpowiedzialne za obliczenia związane z AI znajdziemy już nie tylko w kartach graficznych, ale i procesorach. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale chyba najważniejsza jest taka, że nie musimy naszych danych wysyłać do internetu. Bo co się z nimi później dzieje, tego nie wie chyba nikt. Jeśli więc trenowanie modeli AI za pomocą narzędzi działających w chmurze nie wchodzi w rachubę, pozostaje nam tylko skorzystanie z oprogramowania działającego lokalnie i wykorzystującego zasoby naszego komputera.

REKLAMA

Z pomocą przychodzi firma NVIDIA ze swoim oprogramowaniem NVIDIA Chat With RTX, które to w pełni wykorzysta możliwości tkwiące w rdzeniach Tensor (obliczenia związane z AI). Jak na razie program dostępny jest w wersji demo i można go pobrać i używać całkowicie za darmo.

Dobra, ale co w ogóle potrafi NVIDIA Chat With RTX? Personalizować duże modele językowe GPT na podstawie twoich danych (dokumentów, tabel z danymi czy filmów). Chat With RTX wykorzystuje generowanie RAG i TensorRT-LLM. Po prostu nakarm chatbota danymi i zadawaj mu pytania.

NVIDIA Chat with RTX - wymagania i instalacja

Aplikacja stworzona przez firmę NVIDIA zadziała oczywiście tylko na kartach GeForce, a i to nie na wszystkich modelach. NVIDIA Chat with RTX wymaga karty GeForce RTX serii 3000 lub 4000 z co najmniej 8 GB pamięci graficznej. Ponadto na komputerze z co najmniej 16 GB pamięci musi być zainstalowany system Windows 11 oraz sterowniki GeForce w wersji 535.11 (lub nowsze).

Jeśli spełniasz te wymagania możesz się już udać na dedykowaną stronę NVIDIA Chat With RTX AI i pobrać oprogramowanie (rozmiar pliku to około 35 GB). Pamiętajcie, że jest to wciąż wersja demo, ale mimo wszystko warto się z nią zapoznać już teraz.

 class="wp-image-4473969"

Chętnych na pobranie nowego narzędzia NVIDII jest chyba sporo, bo serwery wyglądają na mocno obciążone. Gdy już pobierzesz całe archiwum .zip należy je rozpakować i uruchomić instalator. To niestety nie koniec pobierania - w kolejce czekać będzie jeszcze choćby pakiet CUDA.

 class="wp-image-4476624"

Gdy będzie ci się wydawać, że jesteś już na końcu procesu, czekać cię będzie jeszcze krótka (czas zapewne zależy od twego sprzętu) przerwa na obliczenia i...

 class="wp-image-4476630"

W końcu uruchomisz NVIDIA Chat With RTX. Program jest dopiero w wersji 0.2, a więc bardzo wczesnej. Jego obsługa nie należy do skomplikowanych - po lewej stronie wybiera się model AI (Mistral bądź Llama) a po prawej ścieżkę do danych z których ma korzystać bot..

 class="wp-image-4476666"

Jakie rodzaje plików można podpiąć pod chatbota NVIDII? Jak na razie możliwe jest wykorzystanie plików PDF, DOC/DOCX oraz XML. Nie trzeba dodawać każdego pliku oddzielnie, wystarczy wskazać folder. Przy pierwszym uruchomieniu program automatycznie sięgnie do pobranych danych i podsunie przykładowe pytania jakie można zadać botowi (lub wpisać własne). Potem wystarczy kliknąć przycisk Send.

A co z obsługą wideo? W tym przypadku można podać adres filmu na YouTube i odpytywać chatbota z jego zawartości (jak na razie odbywa się to na podstawie transkrypcji).

Zobacz oprogramowanie w akcji na krótkim filmiku który udostępniła NVIDIA:

Zobacz inne tematy związane ze sztuczną inteligencją:

NVIDIA Chat With RTX to jedne z pierwszych narzędzi tego typu, ale niewątpliwie wkrótce nadejdą następne - potrafiące choćby wykorzystać NPU (Neural Processing Unit) w procesorach Intel Core Ultra (Meteor Lake).

REKLAMA

Twój lokalny bot AI na sprzęcie firmy AMD (Ryzen i Radeon)

Jeśli chodzi o NPU znajdujące się w procesorach AMD Ryzen (Phoenix) i rdzenie AI w kartach Radeon, to firma AMD umożliwiła już uruchomienie bota AI na tym sprzęcie. Po szczegóły odsyłamy na oficjalny blog AMD - instalacja nie jest specjalnie skomplikowana.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA