REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Śmierć, świetny smartfon i fatalny smartwatch - Google w 2022

Google już od lat nie jest jedynie wyszukiwarką. To dziesiątki usług, mobilny system operacyjny, przeglądarka, a nawet urządzenia sygnowane charakterystycznym, czterokolorowym logiem. Jak wyglądał mijający rok dla Google?

29.12.2022
11:05
Śmierć, świetny smartfon i fatalny smartwatch - Google w 2022
REKLAMA

Zaczęło się od wyszukiwarki, stanęło na plejadzie usług, bez których wielu z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie życia. Mijający rok był dla koncernu wielkim wyzwaniem, gdyż mierzył się on z wewnętrznymi problemami w Stadii oraz niesfornym pracownikiem, który wywołał sensację w światowej prasie. Konflikt za wschodnią granicą Polski oraz nieudana premiera pierwszego w historii koncernu własnego smartwatcha również nie były dla Google najprostsze.

REKLAMA

Czytaj też:

Premiera Androida 13

15 sierpnia Google oficjalnie wydało kolejną już wersję swojego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych - Android. Dla wielu Android 13 może być rozczarowaniem, gdyż nie wprowadził on wielu zmian względem poprzedniej wersji systemu, Android 12. Oprócz oczywistych poprawek bezpieczeństwa i niewielkich udoskonaleń wyglądu interfejsu, Google dodało do najnowszego Androida kilka nowych funkcji.

Od teraz, aby aplikacje mogły wysyłać użytkownikowi powiadomienia, musi wyrazić on na to jednorazową zgodę. Aplikacje mogą też działać w innym języku niż ten systemowy, a język można dostosowywać w każdej aplikacji, np. język systemu może być polski, język aplikacji YouTube angielski, a język aplikacji eBay niemiecki.

Android 13 przyniósł ze sobą także odświeżony interfejs schowka, do którego domyślnie trafiają treści skopiowane i wycięte. Usprawniono działanie paska powiadomień i Szybkich Ustawień oraz odświeżono menu do otwierania zdjęć i grafik.

Wraz z Androidem 13 Google postanowiło wydać - po pięciu latach przerwy - nową wersję systemu Android Go. Android 13 Go to system operacyjny dedykowany dla urządzeń z niższej półki, przede wszystkim dla użytkowników w krajach rozwijających się. Android 13 Go jest okrojony z części funkcji, w zamian za to działając na smartfonach ze słabymi podzespołami.

Zamknięcie Stadii

Pierwsze plotki o zamknięciu Google Stadia pojawiły się już w lutym. Prasa nie pozostawiła na Google suchej nitki po tym, jak Business Insider dotarł do informacji, że Google dramatycznie zredukowało zatrudnienie w szeregach zespołu odpowiedzialnego za platformę do grania w chmurze. Koncern natychmiast uspokoił opinię publiczną, gwarantując, że "usługa ma się dobrze" i przygotowywane są na niej kolejne gry. Plotki o zamknięciu usługi rozgorzały ponownie w lipcu bieżącego roku, po tym, jak upubliczniono informacje pochodzące od jednego z regionalnych menedżerów Google.

Koniec końców, lipcowa plotka potwierdziła się we wrześniu. Wtedy to Google oficjalnie ogłosiło koniec Stadii. 18 stycznia 2023 roku usługa oficjalnie przestanie działać, a pieniądze wydane na gry zostaną zwrócone wszystkim użytkownikom.

Passkeys

Producenci oprogramowania już od jakiegoś czasu dążą do pozbycia się archaicznego systemu dobrze znanych nam haseł. Microsoft od lat dąży do wyparcia z rynku użycia haseł, z kolei Apple opracowało własną technologię wypierającą je z użycia, która już od jakiegoś czasu dostępna jest w urządzeniach Apple. W grudniu Google poszło w ślady koncernu z Cupertino oferując użytkownikom Chrome oraz systemu Android możliwość logowania w części usług za pomocą Passkeys.

W części, ponieważ implementacja Passkeys zależna jest od deweloperów usług i aplikacji. Google udostępniło niezbędne API oraz poradnik wszystkim zainteresowanym programistom.

Pierwszy w historii smartwatch Google: Pixel Watch

Ma go Apple, ma go Samsung, ma go Huawei, nie miało go Google. Czego? Smartwatcha.

Aż do pamiętnego 13 października 2022 roku, kiedy to Google wypuściło swój debiutancki smartwatch - Pixel Watch, który miał konkurować z innymi tego typu urządzeniami na rynku. Jednak prasa nie pozostawiła na Google suchej nitki jeszcze przed wydaniem urządzenia. Gdyż według plotek - które potwierdziły się 13 października - producent wyposażył Pixel Watcha w czteroletni procesor Exynos 9110.

Recenzenci zarzucają Pixel Watchowi m.in. niezbyt imponujący czas działania na baterii, niezbyt dobrą integrację z usługami Fitbit oraz relatywnie wysoka cena w porównaniu do konkurencji, której smartwatche za podobną cenę (lub niższą) oferują więcej.

Pixel 7 i Pixel 7 Pro

Rok 2022 przyniósł ze sobą kolejny smartfon ze stajni Google, Pixel 7. Docelowo telefon Google ma konkurować z flagowcami Apple i Samsunga. Pod niektórymi względami robi to fenomenalnie, gdyż Google podarował Pixelowi naprawdę dobry aparat, certyfikat wodoszczelności IP68 oraz świetny ekran. Jednocześnie urządzenie mierzy się z problemami z nagrzewaniem oraz przeciętnym czasem pracy na baterii.

Jednocześnie - co ważniejsze dla Polaków - telefon w oficjalnej dystrybucji nie jest dostępny w Polsce, co przekłada się na jego relatywnie wysoką cenę, niemożność wykorzystania wszystkich funkcji oraz problemy z serwisowaniem.

Wyszukiwarka Google

Pisząc o Google grzechem byłoby nie wspomnieć o usłudze, od której wszystko się zaczęło: wyszukiwarki Google. Już wcześniej podsumowaliśmy najczęściej wyszukiwane hasła w Google, lecz krótko przed świętami CEO Google, Sundar Pichai, poinformował o największym w historii wyszukiwarki ruchu podczas finału tegorocznego mundialu w Katarze.

REKLAMA

Na początku tego roku Google wprowadziło do wyszukiwarki przyjemniejszy dla oka, ciemny motyw. Za to w sierpniu Google musiało dosłownie gasić pożar w serwerowni, w której doszło do wybuchu, a użytkownicy na całym świecie doświadczyli problemów ze wszystkimi usługami Google. Na zakończenie roku koncern postanowił zakończyć pewną epokę i usunąć z wyszukiwarki podział na strony.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA