REKLAMA

Google coś ściemnia. Miało być szaro, będzie czarno

Ciemny motyw interfejsu jest już dostępny dla coraz większej grupy użytkowników Wyszukiwarki Google. Lepiej się do niego nie przyzwyczajać, bowiem Google już go przeprojektował. I udostępnia jeszcze innym grupom internautów.

24.02.2022 05.15
google ciemny motyw
REKLAMA

Mniej więcej od września minionego roku pierwsi użytkownicy z Polski zyskali możliwość zmiany domyślnego motywu kolorystycznego Wyszukiwarki Google z jasnego na ciemny. Użytkownicy urządzeń, którzy preferują ciemne, mniej rażące w oczy barwy, odetchnęli z ulgą. Wizyta w wyszukiwarce nie kończyła się oślepiającym białym światłem dla przyzwyczajonych do bardziej stonowanych barw oczu. Choć nie wszyscy.

REKLAMA

Czytaj też:

Z bliżej nieznanych powodów Google udostępnia ciemny motyw dla swojej wyszukiwarki bardzo powoli i ostrożnie. Minęło kilka miesięcy, a część internautów nadal nie ma do wyboru ciemnego motywu. Tymczasem Google właśnie zaczął wdrażać nową wersję tego motywu. Zamiast ciemnoszarych barw dominuje w nim czerń.

Nowy ciemny motyw Wyszukiwarki Google. Sprawdź, czy już możesz z niego korzystać.

 class="wp-image-2060786"
Wyszukiwarka Google - ciemny motyw interfejsu

Na dziś Wyszukiwarka Google w ramach ciemnego motywu prezentuje się tak, jak na powyższym zrzucie ekranowym. Podlew jest ciemnoszary, zaś litery w tekstowych elementach innych niż hiperłącza jasnoszare. Tymczasem pierwsi użytkownicy dostali coś zupełnie innego. Co zabawne, wygląda na to, że jest to inna grupa niż tych internautów, którzy mieli dostęp do dotychczasowej wersji ciemnego motywu - część miała wcześniej szarą wersję, część nie.

Zobacz także:

Nowa wersja, którą jako pierwszy zauważył 9to5Google, wymaga znacznie więcej od wyświetlacza w kwestii kontrastu. Tło jest całkowicie czarne (kolor #000000), a litery, nie licząc hiperłącz, całkowicie białe. W efekcie wygląda to bardzo atrakcyjnie na wyświetlaczach typu OLED i MicroLED. Prawdopodobnie jednak dużo gorzej radzą sobie z nim telefony i PC z wyświetlaczami LCD. Niestety nie mogłem sam tego sprawdzić, nowa wersja nie pojawiła się na żadnym z moich urządzeń.

 class="wp-image-2060834"
Ciemny motyw w Wyszukiwarce Google w nowym wydaniu (źródło: 9to5Google)

Google na razie nie informuje, kiedy wszyscy mogą się spodziewać nowej wersji. Co więcej, nie jest jasne czy ta nowsza jest docelową, czy też Google udostępnił ją grupie kontrolnej, by następnie obserwować reakcje i upewnić się, czy to dobry pomysł. Biorąc pod uwagę niskie upowszechnienie wyświetlaczy OLED/MicroLED, mam nadzieję, że to tylko testy i że właściwe wdrożenie odbędzie się dopiero za jakiś czas.

Wyszukiwarka Google - jak włączyć ciemny motyw interfejsu?

REKLAMA
 class="wp-image-2060822"
Jak włączyć ciemny motyw w Wyszukiwarce Google? Trzeba kliknąc w ustawienia

By włączyć ów ciemny motyw, należy na stronie wyników wyszukiwania kliknąć w ikonę ustawień (koło zębate) w prawym górnym rogu ekranu. Wysunie się wówczas pasek boczny, w którym między innymi można zmienić motyw. Do wyboru jest jasny, ciemny oraz dostosowanie się do ustawień systemu operacyjnego urządzenia, na którym aplikacja wyszukiwarki jest w danej chwili uruchomiona.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA