REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Meta ma Apple w głębokim poważaniu. Robi apki na składane smartfony Samsunga

Na prezentacji smartfonów Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4 nie zabrakło wzmianki o oprogramowaniu - i to nie tylko tym od producenta. Na imprezie Koreańczyków pojawił się szef Instagrama, aby opowiedzieć o apkach do obsługi Insta i Facebooka na składanych ekranach. To wizerunkowe zwycięstwo Samsunga nad Apple'em.

10.08.2022
18:30
Samsung wbija szpilę Apple
REKLAMA

Samsung zaprezentował właśnie swoje nowe sprzęty mobilne, czyli składane smartfony Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4 wraz z ciekawymi akcesoriami. Przy okazji firma opowiedziała trochę o ich oprogramowaniu, skupiając się na możliwościach nakładki One UI na system Android. Gościem specjalnym był przy tym szef Instagrama, który pomógł Koreańczykom wbić szpilę Apple'owi. Chodzi o apki Mety, firmy -matki Facebooka.

REKLAMA

Czytaj też:

Samsung Galaxy Z Fold 4 to pierwsze z nowych urządzeń Samsunga

Meta robi apki Facebooka i Instagrama na składane smartfony Samsunga i olewa iPady.

Użytkownicy serwisu Instagram od dekady błagają jego twórców o aplikację na iPada, ale ten pozostaje głuchy na ich prośby. Co prawda Apple w końcu sam zadbał o to, aby apki w wersji z telefonu działały w iPadOS 16 nieco lepiej niż do tej pory, ale nie zmienia to faktu, że pełnoekranowej tabletowej aplikacji Insta nie ma. Przypięcie wersji przeglądarkowej z kolei nie jest idealnym wyjściem, bo mobilne Safari nie obsługuje powiadomień - i tak źle, i tak niedobrze.

Meta tłumaczyła swego czasu decyzję o braku Instagrama na iPada tym, że tablety Apple'a znacznie gorzej się sprzedają od iPhone'ów. Wygląda to jednak na typową wymówkę, skoro ta sama firma w czasie, gdy padały te słowa, wydawała port aplikacji Insta z systemu Apple'a na... tabletach Microsoftu, które zawsze były niszą. Teraz z kolei jej szef pojawił się na konferencji koreańskiego producenta, który z dumą prezentował jego apkę, a także Facebooka, na Galaxy Z Foldach.

Adam Mosseri prezentuje nowe funkcje Instagrama i Facebooka na smartfonach Galaxy Z Fold i Flip podczas imprezy Samsung Unpacked (1:09:03)

Instagram i Facebook zoptymalizowane z myślą o składanych smartfonach Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4 to pokaz siły Samsunga.

Meta we współpracy z Samsungiem przygotowała kilka dodatkowych trybów, w tym np. możliwość automatyzacji robienia selfie po zgięciu Galaxy Z Flipa 4, a interfejs wtedy zajmuje tylko połowę ekranu. Podobnie to działa przy wideorozmowach (Messenger, WhatsApp). Do tego dochodzi pełnoekranowy tryb dla tego głównego wyświetlaczach o nietypowych proporcjach w Galaxy Z Fold 4 (jedyny zgrzyt jest taki, że Instagram ostatnio wkurzył użytkowników zmianami i wpychaniem rolek na siłę).

Mimo wszystko dla firmy z Cupertino brak Instagrama oraz kiepska tabletowa aplikacja Facebooka, która nie obsługuje ani trybu ciemnego, ani nowoczesnego skalowania interfejsu w trybie multitaskingu, to problem głównie wizerunkowy. Nie jest to może kluczowe, ale klienci, który płacą za iPady krocie, od lat narzekają. Jedna z najbogatszych firm świata, czyli ta z nadgryzionym jabłkiem w logo, nie jest w stanie w żaden sposób zmusić Mety do współpracy.

Brak aplikacji Instagrama na iPada i kiepską kondycję apki Facebooka w wersji tabletowej można uznać na tym etapie już za czystą złośliwość ze strony ekipy Marka Zuckerberga (bo oficjalne tłumaczenie tego stanu rzeczy nie trzyma się kupy w konfrontacji z faktami). Pamiętajmy, że Meta sporo straciła po wprowadzeniu nowych ustawień prywatności w jednej z aktualizacji systemu iOS.

Samsung Galaxy Z Flip 4 to drugi z zaprezentowanych właśnie telefonów

Samsung na braku aplikacji Instagram na iPadach teraz korzysta.

Firma skupia się na tym, aby jej smartfony były użyteczne nie tylko na wystawie w sklepie, ale również już po zabraniu urządzenia do domu i daje konsumentom coś, o co jej największy konkurent zadbać nie potrafi. Przy kosmicznych kwotach, jakie trzeba zapłacić za składane telefony, właśnie tego można oczekiwać.

Oczywiście trzeba tez pamiętać aplikacje firm trzecich to tylko taka wisienka na torcie. W przypadku takich nietypowych urządzeń jak Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4 najważniejsza jest nakładka na system operacyjny. Ta w przypadku nowych smartfonów Galaxy Fold doczekała się aktualizacji.

REKLAMA
W ofercie Samsunga pojawiły się również nowe zegarki i słuchawki

Użytkownicy modelu Galaxy Fold 4 będą mogli korzystać z paska narzędzi przypominającego ten z komputerów oraz czegoś na kształt docka. Do tego dochodzi obsługa rysik S-Pen i masa innych ciekawych i znanych już funkcji, w tym Samsung Dex i Samsung Knox.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA