REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Kolejna zmiana na Insta. Tym razem dotyczy formatu zdjęć

Instagram cały czas się zmienia, a jego twórcy biorą się teraz za fotki. Chcą namówić użytkowników do wrzucania pionowych zdjęć, żeby przypominały one rolki. Upodobni to jeszcze bardziej serwis od twórców Facebooka do TikToka.

08.08.2022
11:40
instagram-pionowe-czy-poziome-zdjecia-filmy-proporcje-9-16
REKLAMA

Firma-matka takich serwisów jak Facebook czy Instagram ma problem. TikTok jest teraz na topie i to on bije rekordy popularności w kategorii social media. Mark Zuckerberg i spółka w obliczu swojej bezradności wobec konkurencji rodem z Chin wpadli na sprytny plan polegający na kopiowaniu od niej rozwiązań. Z tego powodu na topie w aplikacjach Mety są te nieszczęsne rolki. W dodatku niedługo nawet zwykłe fotki na Insta będą przypominać pionowe Reelsy.

REKLAMA

Czytaj też:

Pionowe zdjęcia na Instagramie

W aplikacji Instagram pojawi się niedługo nowy format zdjęć o proporcjach 9:16, podczas gdy do tej pory pionowe fotografie mogły mieć maksymalnie proporcje 4:5.

Skąd ta zmiana? Takie fotki będą dużo lepiej dopasowane do nowego ekranu głównego aplikacji Mety od fotografii poziomych lub o kształcie zbliżonym do kwadratu. Jest ona efektem tego, że Instagram niedawno upodobnił swój interfejs do TikToka. Głównego feedu z aktualnościami już nie przewija się płynnie, a każdy ruch palca wyświetla na ekranie nowy materiał.

Fotografie pionowe o proporcjach 9:16 będą wypełniały niemal cały ekran główny aplikacji. Tak jak współczesne smartfony mają zwykle proporcje boków wynoszące 9:20, tak część przestrzeni na górze i na dole zajmują elementy interfejsu takie jak np. belka nawigacyjna.

Zdjęcia będą miały przy tym podobne proporcje do Rolek. Otwartym pozostaje pytanie, czy takie fotki będą się częściej wyświetlały w aplikacji, bo doszliśmy do absurdalnej sytuacji, bo na Insta bardziej opłaca się wrzucić dzisiaj film z robienia zdjęcia niż samo zdjęcie.

Pojawienie się tego nowego formatu zdjęć w apce Instagram to przy tym zarówno dobra, jak i zła wiadomość. Z jednej strony super, że przestrzeń w aplikacji nie będzie się już marnować, ale z drugiej Adam Mosseri udowadnia po raz kolejny, że ma w nosie opinie użytkowników.

Ci z kolei, z celebrytkami z klanu Kardashianek na czele, głośno narzekają na ostatnie zmiany i nieudolne kopiowanie konkurencji. Serwis firmy Meta jest na te wołania głuchy i robi swoje (tylko nieco wolniej niż planował).

REKLAMA

Pionowe czy poziome - jakie powinny być zdjęcia i filmy?

Spór o to, czy robić zdjęcia i nagrywać wideo w pionie, czy poziomie, trwa od lat i tylko od twórcy materiału zależy, którą bramkę wybierze. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników wśród artystów i odbiorców, przy czym pionowe materiały są hitem głównie smartfonach z jednego bardzo prozaicznego powodu. Chodzi o to, że w ich przypadku nie trzeba obracać urządzenia o 90 stopni, by wypełnić treścią całą powierzchnię ekranu. Nic dziwnego, że stały się domeną apek od serwisów społecznościowych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA