REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

iOS 16, watchOS 9 i tvOS 16 już dostępne - co nowego?

Apple udostępnił właśnie oficjalnie nowe wersje swoich trzech systemów operacyjnych. iOS 16, watchOS 9 i tvOS 16 wraz ze wszystkimi nowościami na czele z opcją modyfikacji ekranu blokady są już dostępne do pobrania. A co z macOS 13 Ventura i iPadOS 16? Te systemy również można już pobrać, ale w wersji beta. Podpowiadamy, jak to zrobić i wyjaśniamy, czemu nie warto tego robić.

12.09.2022
19:12
ios-16-watchos-9-tvos-16-iphone-apple-watch-tv
REKLAMA

Jak co roku, na kilka dni przed premierą nowych iPhone'ów, posiadacze starszych modeli smartfonów Apple'a mogą pobrać nową wersję systemu operacyjnego. iOS 16 jest już oficjalnie dostępny, podobnie jak watchOS 9 na zegarki Apple Watch oraz tvOS 16 na przystawki Apple TV.

REKLAMA

Czytaj też:

iPhone i iOS 16 - co nowego?

Tegoroczna aktualizacja oprogramowania do telefonów firmy z Cupertino przynosi liczne usprawnienia samego systemu operacyjnego, jak preinstalowanych aplikacji producenta. Do tego dochodzi jedna nowość, która od razu rzuca się w oczy - i to dosłownie. Konsumenci będą mogli po raz pierwszy w historii personalizować wygląd ekranu blokady w iPhonie oraz dodać do niego nowy typ widżetów.

A w jaki sposób można zmodyfikować ekran blokady w iOS 16? Poza zmianą fontu jest teraz opcja modyfikacji sekcji kalendarza (nad godziną), aby uwzględniała np. następne najbliższe spotkanie. Do tego dochodzą nowe widżety (pod godziną) oraz zmodyfikowany obszar powiadomień (przeniesiono je na dół; można wyświetlać je w formie listy, stosu lub licznika nieprzeczytanych).

iOS 16 pozwala również stworzyć wiele ekranów blokady oraz pulpitów, a także podpiąć je pod konkretne Tryby Skupienia.

Na tym nowości w iOS 16 się jednak nie kończą. Moją ulubioną jest dodanie kategorii Leki w aplikacji Zdrowie. Śledzenie tego, jakie leki powinno się przyjąć i zapisywanie tych, które się przyjęło, jest teraz znacznie wygodniejsze niż robienie tego poprzez aplikacje firm trzecich albo za pomocą systemowych Przypomnień, z których korzystałem do tej pory.

Oprócz tego iOS 16 przynosi możliwość usuwania duplikatów zdjęć oraz obsługę trybu Always On (tylko na iPhone'ach 14 ze względu na ograniczenia sprzętowe starszych modeli). Do tego dochodzi opcja tłumaczenia zaznaczonego tekstu na język polski oraz robienia backupu z użyciem połączenia LTE, a współdzielona biblioteka zdjęć jest opóźniona. Nowy system można zainstalować na telefonach:

 • iPhone 8;
 • iPhone 8 Plus;
 • iPhone X;
 • iPhone XS;
 • iPhone XS Max;
 • iPhone XR;
 • iPhone 11;
 • iPhone 11 Pro;
 • iPhone 11 Pro Max;
 • iPhone 12;
 • iPhone 12 Mini;
 • iPhone 12 Pro;
 • iPhone 12 Pro Max;
 • iPhone 13;
 • iPhone 13 Mini;
 • iPhone 13 Pro;
 • iPhone 13 Pro Max;
 • iPhone SE (2020);
 • iPhone SE (2022).

Apple Watch z watchOS 9 - co nowego?

Posiadacze zegarków Apple Watch mogą zainstalować dzisiaj system watchOS 9. Wśród nowości znalazły się monitor poziomu zmęczenia, opcja rejestrowania różnych typów aktywności w ramach jednego treningu. Sama rejestracja treningu ma być teraz też dokładniejsza poprzez badanie ruchu górnych partii ciała.

Zmienił się też sposób wychodzenia z trybu Sen (trzeba przytrzymać koronkę zamiast nią kręcić). Dostaliśmy też podpisy pod ikonami w Centrum Sterowania w trybie edycji oraz nowy tryb oszczędzania energii. Pojawią się też nowe tarcze: Astronomy, Lunar, Playtime i Metropolitan oraz aplikacja Leki.

Apple TV z tvOS 16 - co nowego?

tvOS 16 to z kolei nowe oprogramowanie, które trafia na przystawki Apple TV. Tutaj tradycyjnie nowości jest najmniej. Warte wzmianki jest dodanie obsługi nowych kontrolerów do gier (w tym od Nintendo Switcha). Dodano też nowy ekran Game Center oraz opcję zmiany prędkości odtwarzania wideo.

Oprócz tego pojawiło się API pozwalające tworzyć programistom aplikacje cross-platformowe. Dzięki temu dla przykładu program do ćwiczeń może wykorzystywać dane z sensorów Apple Watcha, a gra może wyświetlać dodatkowe informacje na iPhonie. Usprawniono również obsługę kont wielu użytkowników.

REKLAMA

W tym roku przed premierą iPhone'ów firmie z Cupertino udało się udostępnić jedynie trzy systemy, czyli iOS 16, watchOS 9 i tvOS 16 (oraz nowy firmware do HomePodów). Na pozostałe dwa, czyli macOS 13 Ventura i iPadOS 16 przyjdzie nam poczekać jeszcze miesiąc. Jak na razie są one dostępne w wersji rozwojowej, którą mogą zainstalować wszyscy chętni entuzjaści (Public Beta) oraz programiści z kontem deweloperskim (Developer Beta).

Aby pobrać macOS 13 Ventura i iPadOS 16 w wersji Public Beta, wystarczy udać się na stronę beta.apple.com, pobrać plik z profilem i zrestartować urządzenie. Nie polecam jednak tego robić na głównym urządzeniu, gdyż systemy w wersji beta potrafią namieszać nie tylko lokalnie (i wtedy trzeba przywracać urządzenie do stanu fabrycznego), ale również w chmurze iCloud (co może powodować problemy też na innych sprzętach i doprowadzić do utraty danych!).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA