REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Na miejscu Apple'a nie robiłbym z tego pompy. Wdrożenie tej funkcji zajęło im kilkanaście lat

Nie ma już raczej żadnych wątpliwości, że telefony Apple'a otrzymają obsługę Always-on Display. Odniesienia do niej znalazły się w kodzie iOS 16. Dlaczego w takim razie firma się nie chwaliła tym podczas WWDC 2022? Spodziewamy się, że funkcja Zawsze Włączony dla wyświetlaczy w telefonach zadebiutuje wraz z iPhone'em 14 Pro i może być dostępna wyłącznie na nich.

08.06.2022
7:44
iPhone 14 Pro z Always-on Display. iOS 16 popsuł niespodziankę
REKLAMA

iOS 16iPadOS 16macOS 13watchOS 9 i tvOS 16 w wersjach przedpremierowych są już dostępne do pobrania dla posiadaczy kont deweloperskich. Dzięki temu programiści i entuzjaści mogą sprawdzać teraz w praktyce ich nowe funkcje, w tym takie, którymi Apple nie chwalił się podczas swojej poniedziałkowej prezentacji otwierającej WWDC 2022.

REKLAMA

Czytaj też:

Dzięki temu, że nowe wersje systemów do iPhone'ów, iPadów, komputerów Mac, zegarków Apple Watch i przystawek Apple TV wzięli już w obroty specjaliści, do sieci trafiają informacje na temat nowości, jakie się kryją w ich kodzie. Jednym z nich są odniesienia do funkcji Always-on Display dla smartfonów, której premiery spodziewaliśmy się już rok temu.

iOS 16 i Always-on Display

Apple nie zająknął się ani słowem na temat funkcji Always-on Display w oficjalnej części WWDC 2022, ale wszystko wskazuje na to, że iOS 16 będzie ją obsługiwał. Jak podaje 9to5mac, nie jest ona co prawda jeszcze aktywna, ale odniesienia do niej znaleziono w więcej niż jednym miejscu już w pierwszej wersji deweloperskiej nowego oprogramowania do iPhone'ów.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego Apple się nie chwali Always-on Display, jest pewnie prozaiczna: firma może zrobić z tego the next big thing podczas prezentacji kolejnych modeli swoich telefonów i połączyć to z nowymi widżetami. Z przecieków zaś wynika, że dostęp do niej będą miały tylko iPhone'y 14 Pro, a tryb Zawsze Włączony miałby skłaniać do wybrania ich zamiast iPhone'ów 14.

Otwartym pozostaje pytanie, czy Apple wdroży tryb Zawsze włączony na starszych telefonach niż iPhone'y 14

Apple wprowadził już tryb Zawsze Włączony na sprzętach z innej kategorii, czyli zegarkach Apple Watch, udostępnienie go na telefonach wydaje się rozsądnym kolejnym krokiem. W dodatku firma od czasu iPhone'a X korzysta z wyświetlaczy typu OLED, które nie muszą generować światła, by pokazywać czarne piksele (dzięki czemu w trybie Always-on mogą zużywać mniej energii niż ekrany LCD).

iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max dorzuciły do tego zmienną częstotliwość wyświetlania obrazu, co również ma pozytywny wpływ na pobór energii. Wielu posiadaczy tych urządzeń liczy na to, że również i na nich pojawi się nowość, a firma nie wdroży jej wyłącznie na najnowszych sprzętach. Jaką decyzję w tej kwestii podejmie Apple, dowiemy się zaś już na jesieni. Premiery telefonów z rodziny iPhone 14 spodziewamy się we wrześniu 2022 r.

Na miejscu Apple'a nie robiłbym pompy z trybu Zawsze Włączony w iOS 16

REKLAMA

I tak spora część konsumentów będzie rozczarowana, że ich sprzęty tego nie obsługują, a do tego można firmie wypominać, że zbierała się do wdrożenia tego rozwiązania... 13 lat. Always-on Display pojawił się już na telefonie Nokia 6303, który miał premierę w 2009 r.

W dalszej kolejności z obsługi trybu Always-on Display mogli cieszyć się posiadacze innych smartfonów Nokii, w tym urządzeń z Symbianem (Nokia N8, C7, C6-01 i E7) oraz Lumii z Windows Phone. Samsung z kolei w swoich telefonach z Androidem wdrożył podobne rozwiązanie w 2016 r. w Galaxy S7.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA