REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Sprzęt /
 5. Sprzęt - Poradniki

Najlepsza karta graficzna - ranking najnowszych układów graficznych 2023

Jaka najlepsza karta graficzna? Wybór nie jest oczywisty, bo każdy potrzebuje czegoś innego. To nie musi być przecież najlepsza karta desktopowa, ale choćby układ mobilny, czy zintegrowany. Jeśli chcesz się zorientować w aktualnej sytuacji na rynku i wybrać dla siebie odpowiedni model, to zapraszamy do lektury.

29.04.2023
7:02
Jaka karta graficzna do gier?
REKLAMA

Wybór najlepszej karty graficznej, czy to w komputerze desktop, czy w laptopie może nie być prosty. W sprzedaży znajduje się mnóstwo modeli i jeśli ktoś nie śledzi rynku to może się poczuć po prostu zagubiony.

Która karta jest nowa, a która stara? Które modele są bardzo wydajne, a które nie? Na które zwrócić uwagę, a które ominąć szerokim łukiem? W naszym rankingu skupiamy się na najnowszych rozwiązaniach, bowiem warto inwestować w nowy sprzęt, który jest wyposażony w najnowsze nowinki technologiczne i może nam posłużyć zdecydowanie dłużej.

REKLAMA

Jeśli interesuje was konkretnie najlepsza karta graficzna do gier, zapoznajcie się z naszą poniższą publikacją na ten temat.

Najlepsza karta graficzna - ranking 2023

Nie ukrywajmy, że głównym kryterium wyboru układu graficznego (w 99% przypadków) będzie po prostu cena. Warto więc po prostu sprawdzić jaką najlepszą kartę graficzną otrzymacie w wyznaczonym przez siebie budżecie.

Najlepsza zintegrowana karta graficzna

Niezaprzeczalnie najwydajniejsze zintegrowane grafiki znajdują się w laptopowych procesorach AMD, ale również modele Intel Iris Xe oferują całkiem przyzwoite możliwości. Zintegrowane modele Intel Iris Xe występują w dwóch wersjach - z 80 i 96 jednostkami wykonawczymi i niestety dowiemy się tego z którą wersją mamy do czynienia, dopiero gdy zajrzymy do specyfikacji procesora (choćby na stronie ark.intel.com).

Najnowsze zintegrowane układy mobilne AMD Radeon dla laptopów:

 • Radeon RX 610M - ceny od 2200 zł
 • Radeon RX 660M - ceny od 4000 zł
 • Radeon RX 680M - ceny od 5000 zł

Najwydajniejsze modele zintegrowanych układów graficznych Radeon RX 680M mogą się zbliżyć możliwościami do GeForce GTX 1650. 610M to typowy energooszczędny układ do podstawowych zastosowań - jego wydajność może być dwa razy niższa od starszego Radeon Vega 8. W laptopach układy te mogą występować równocześnie z kartami dedykowanymi - używane są wtedy w mniej wymagających zadaniach, celem oszczędzania baterii przenośnego komputera.

Najnowsze zintegrowane układy mobilne Intel Iris Xe dla laptopów:

 • Intel Iris Xe 80 (z procesorem Core i5 13-tej generacji) - ceny od 4900 zł
 • Intel Iris Xe 96 (z procesorem Core i7 13-tej generacji) - ceny od 5800 zł

Jeśli chodzi o zintegrowane układy graficzne w procesorach desktop, to jak na razie najwydajniejszych rozwiązaniem pozostaje już leciwy Radeon Vega 8 w procesorze Ryzen 7 5700G. W połączeniu z szybkimi pamięciami (np. 4000 MHz) potrafi wciąż zaoferować przyzwoitą wydajność, tym niemniej wszyscy już z utęsknieniem czekają na kolejną generację APU z układami graficznymi RDNA dla podstawki AM5.

W przypadku desktopowych procesorów Intela tym bardziej szału nie ma, bo w przeciwieństwie do modeli laptopowych nie ma tu wersji z układem graficznym Intel Iris Xe, a jedynie Intel UHD 770, które znacznie im ustępują.

Najlepsza dedykowana karta graficzna w laptopie

Nie da się ukryć, że segment laptopowych układów graficznych jest zdominowany przez NVIDIĘ. Seria mobilnych układów GeForce RTX jest naprawdę doskonała (zarówno pod względem wydajności, energooszczędności, jak i nowych technoloii) i możemy przebierać w modelach do woli.

Najnowsze dedykowane układy mobilne NVIDIA GeForce dla laptopów:

 • GeForce RTX 4050 - ceny od 4500 zł
 • GeForce RTX 4060 - ceny od 5200 zł
 • GeForce RTX 4070 - ceny od 8000 zł
 • GeForce RTX 4080 - ceny od 12000 zł
 • GeForce RTX 4090 - ceny od 18000 zł

Nie oznacza to, że w segmencie laptopowym nie ma żadnych ciekawych dedykowanych układów Radeon - są, ale w stosunku do laptopów z układami NVIDII jest ich po prostu niewiele. Z poprzedniej serii układów Radeon można np. znaleźć ciekawe laptopy z układami Radeon RX 6500M, 6600M, czy 6700M. Na rynku lądują już jednak modele laptopów z układami Radeon RX serii 7000 i w polskich sklepach można już znaleźć pierwsze egzemplarze. Ceny - jak to w przypadku produktu dopiero co wchodzącego na rynek - wysokie.

Najnowsze dedykowane układy graficzne AMD Radeon dla laptopów:

 • Radeon RX 7600S - ceny od 7900 zł
 • Radeon RX 7600M (aktualny brak dostępności laptopów z wydajniejszymi modelami)
 • Radeon RX 7700S
 • Radeon RX 7700M

Najlepsza karta graficzna w komputerze stacjonarnym

Aktualnie mamy do czynienia z kartami GeForce RTX serii 4000 oraz Radeon RX serii 7000. Zarówno AMD i NVIDIA jak na razie wprowadziły na rynek najmocniejsze wersje i dopiero teraz zaczynają walczyć o średni segment, który zwykle interesuje największą liczbę użytkowników, bowiem jest (a przynajmniej powinien być) atrakcyjnie wyceniony.

Najnowsza seria Radeon RX 7000:

Najnowsza seria GeForce RTX 4000:

Najlepszą i najbardziej wydajną kartą graficzną jest oczywiście najdroższy GeForce RTX 4090 - jego możliwości imponują, ale ze względu na cenę, jest to zabawka dla użytkowników z grubym portfelem.

W grach, w których efekt ray-tracingu jest szczególnie mocno obciążający dla sprzętu (np. Cyberpunk 2077) wydajniejsze będą modele GeForce, które dodatkowo oferują wsparcie skalowania DLSS i generatora dodatkowych klatek DLSS 3 Frame Generator. Z kolei nowe Radeony będą świetnie sprawdzać się w grach bez lub z mało obciążającym ray-tracingiem (Far Cry 6), oferują technologię skalowania FSR i mają więcej pamięci VRAM. AMD jednak wciąż nie pokazała odpowiedzi na generator klatek NVIDII, chociaż o FSR 3 wiadomo już od dawna.

W przypadku tańszych kart graficznych jak na razie trzeba sięgnąć po poprzednią generację. Co ciekawego znajdziemy w niższych segmentach?

 • W kwocie do 2500 zł polecalibyśmy Radeona RX 6750 XT lub GeForce RTX 3070
 • W kwocie do 2000 zł można polecić GeForce RTX 3060 12 GB i Radeona RX 6600
 • W kwocie do 1500 zł dobrymi kartami są Radeon RX 6600, GeForce RTX 3050 i Intel ARC A750
REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA