REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Social media /
  5. Social Media - Poradniki

Jak odzyskać skradzione albo zhakowane konto na Instagramie? Poradnik krok po kroku

Padłeś ofiarą ataku hakerów i straciłeś dostęp do konta na Instagramie? Nie możesz się na nie zalogować, a ktoś udostępnia na nim jakieś bzdury albo spam? Niestety z tym problemem boryka się coraz więcej osób. Na szczęście są sposoby na to, by odzyskać skradzione albo zhakowane konto na Insta.

08.10.2022
13:12
Jak odzyskać skradzione zhakowane konto na Instagramie
REKLAMA
REKLAMA

Jak odzyskać konto na Instagramie po banie? Podpowiadamy, co zrobić

Użytkownicy serwisów społecznościowych muszą liczyć się z tym, że moderatorzy mogą dać im bana. Blokada konta na Instagramie może być trwała lub czasowa, a także słuszna, lub niesłuszna. Można próbować się od niej odwoływać, by odzyskać dostęp do listy kontaktów, wiadomości oraz możliwości publikowania nowych materiałów: zdjęćfilmów (Reelsów czyli Rolek) i relacji (Stories).

O tym, jak odzyskać zablokowane konto na Instagramie po banie, pisaliśmy już w osobnym materiale, w którym podpowiadamy również, czego unikać, by nie naruszyć regulaminu (co mogłoby skutkować nałożeniem blokady). Niestety czasem sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy za utratę konta na Instagramie odpowiadają cyberprzestępcy (a do tego w wyniku ich działalności profil zostaje zbanowany).

Czytaj też:

Jak odzyskać skradzione lub zhakowane konto Instagram?

Konta na Instagramie to dla cyberprzestępców łakomy kąsek. Wystarczy przechwycić dane logowania do tej usługi, by w imieniu właściciela profilu publikować nowe treści i wysyłać wiadomości prywatne, nierzadko z niebezpiecznymi linkami do stron internetowych wyłudzających pieniądze od followersów zaatakowanej osoby. Czasem na profile trafiają też treści wulgarne lub tylko dla dorosłych.

Konto na Instagramie mogą przy tym stracić wszyscy: zarówno ci zwykli ludzie (co jest niebezpieczne dla ich znajomych) oraz celebryci i politycy (którym taka wpadka jest potem wypominana przez długi czas). Na szczęście są sposoby na to, by odzyskać dostęp do swojego konta, nawet jeśli kontrolę nad nim przejęła już w pełni osoba trzecia poprzez zmianę np. hasła, adresu e-mail lub nicku.

Co robić, gdy konto zostało zhakowane, ale można się na nie jeszcze zalogować? Zmień hasło na Instagramie.

Przede wszystkim należy zachować spokój i sprawdzić, czy zostaliśmy wylogowani ze wszystkich aplikacji (telefon, tablet) oraz z przeglądarek internetowych. Może się zdarzyć, że cyberprzestępca zalogował się na innym urządzeniu, ale nie zdążył jeszcze zmienić hasła oraz adresu e-mail oraz nazwy użytkownika. Jest jeszcze szansa go uprzedzić. Instagram poleca wykonać te czynności:

  • Zmień hasło lub wyślij do siebie wiadomość e-mail umożliwiającą zresetowanie hasła;
  • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe w celu dodatkowego zabezpieczenia konta;
  • Sprawdź, czy numer telefonu i adres e-mail widoczne w ustawieniach konta są poprawne;
  • Zajrzyj do Centrum kont i usuń wszelkie powiązane konta, których nie rozpoznajesz;
  • Cofnij uprawnienia dostępu przyznane podejrzanym aplikacjom zewnętrznym.

Jeśli konto zostało przejęte całkowicie i zostaliśmy wylogowani ze wszystkich urządzeń, sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. Cyberprzestępcy mogą zmienić hasło, adres e-mail przypisany do konta i ustawić uwierzytelnianie dwuskładnikowe z wykorzystaniem swojego własnego numeru telefonu i swojego adresu poczty elektronicznej. Czasem zmieniana jest też nazwa konta.

Co zrobić, aby odzyskać konto Instagram po utracie dostępu?

Jeśli istnieje podejrzenie, że ktoś włamał się na nasze konto, w pierwszej kolejności należy udać się do witryny help.instagram.com i przejść do sekcji Login i hasła | Konta, których zabezpieczenia zostały złamane, a potem przejrzeć opcje. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy widzimy wiadomość od administracji serwisu na swojej skrzynce pocztowej o zmianie adresu e-mail.

Po upewnieniu się, że wiadomość o tym, iż na koncie dokonane zostały zmiany w kwestii przypisanego do niego konta e-mailowego, przyszła z adresu security@mail.instagram.com, a nie z jakiegoś innego, można wybrać opcję "cofnij tę zmianę". Jeśli takie cofnięcie zmiany nie będzie możliwe, można poprosić Instagram o link do logowania lub o kod zabezpieczający.

Aby poprosić o link do logowania: Na ekranie logowania dotknij Uzyskaj pomoc dotyczącą logowania (Android) albo Nie pamiętasz hasła? (iPhone). Wprowadź nazwę użytkownika, adres e-mail lub numer telefonu powiązany z kontem, a następnie dotknij Dalej - czytamy na stronach pomocy Instagramu.

Serwis podpowiada przy tym, że jeśli ktoś nie ma dostępu do nazwy użytkownika, adresu e-mail lub numeru telefonu powiązanego z kontem, powinno się wprowadzić ostatnio używane dane logowania, a następnie wybrać opcję Nie możesz zresetować hasła? poniżej przycisku Dalej. Potem należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Instagram - strony pomocy wyjaśniają, jak odzyskać konto
Instagram - strony pomocy wyjaśniają, jak odzyskać konto

Oprócz tego Instagram podpowiada, aby poprosić o kod zabezpieczający (Android, iPhone).

W przypadku Androida na ekranie logowania trzeba dotknąć napis Uzyskaj pomoc dotyczącą logowania poniżej opcji Zaloguj się. Potem trzeba wprowadzić takie dane jak nazwa użytkownika, adres e-mail lub numer telefonu powiązany z kontem, przejść do sekcji Potrzebujesz dodatkowej pomocy? i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

W przypadku aplikacji Instagram dla iPhone'ów trzeba wcisnąć przycisk Potrzebujesz dodatkowej pomocy? na ekranie z linkiem do logowania poniżej opcji Wyślij link do logowania. Tutaj należy wybrać adres e-mail lub numer telefonu, a następnie dotknąć napisu wyślij kod zabezpieczający i postępować z instrukcjami dalej zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Instagram - weryfikacja tożsamości

Procedura odzyskiwania konta różni się w zależności od tego, czy na koncie Instagram były publikowane zdjęcia jego właściciela, czy też nie. W przypadku zgłoszenia dotyczącego konta bez zdjęć weryfikacja odbywać się będzie na bazie adresu e-mail lub numeru telefonu, przy użyciu którego zarejestrowano Twoje konto oraz typu urządzenia użytego do rejestracji (Android, iPhone, iPad itd.).

W przypadku konta ze zdjęciami serwis może poprosić o wideo, na którym widać głowę odwracaną w różnych kierunkach. Ma ono pomóc w udowodnieniu, że użytkownik jest rzeczywistą osobą, która straciła dostęp do konta (a nie cyberprzestępcą, który się pod niego podszywa w celu... wykradzenia danych). Instagram obiecuje, że film nie pojawi się w profilu i zostanie usunięty po 30 dniach.

Niestety czasem trzeba założyć nowe konto na Instagramie

Może zdarzyć się tak, że procesor odzyskiwania konta na Instagramie będzie trwał bardzo długo lub... w ogóle się nie powiedzie. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak założyć zupełnie nowe konto i rozpocząć przygodę z serwisem od nowa. Procedura wygląda podobnie, jak w przypadku tworzenia tego pierwszego, ale od niedawna młodzi ludzie mają teraz domyślnie konta prywatne.

Jak zabezpieczyć kontro na Instagramie przed kradzieżą?

Parafrazując dowcip o tym, że ludzie dzielą się na dwie grupy (tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy dopiero będą je robić), użytkowników social media można podzielić na tych, którzy używają dwuskładnikowego uwierzytelniania i tych, którzy dopiero je skonfigurują. Czy to po odzyskaniu konta, czy to po założeniu nowego, warto włączyć dwuetapowe uwierzytelnianie na Instagramie.

REKLAMA

Jak skasować konto na Instagramie?

Czasem zdarza się tak, że ktoś zdążył już założyć nowe konto w oczekiwaniu na odzyskanie tego głównego i chciałby teraz je usunąć, zawiesić ustawić jako prywatne (czy też po procedurze odzyskiwania konta ma już dosyć serwisu i chce od niego odpocząć). Na szczęście nie jest to przesadnie trudne - wystarczy postępować zgodnie z poradnikiem krok-po-kroku: Jak usunąć konto na Instagramie.

zdjęcie główne: TY Lim / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA