REKLAMA

Jak usunąć konto na Instagramie? Instrukcja krok po kroku

Jak całkowicie usunąć konto na Instagramie lub też zawiesić je tymczasowo? Pokazujemy jak to zrobić. Przed usunięciem konta nie zapomnij pobrać swoich zdjęć i filmów, tak by nie stracić ich na zawsze.

26.06.2024 13.05
Jak usunąć konto na instgramie
REKLAMA

Czego dowiesz się z artykułu?

REKLAMA

Jak usunąć konto na Instagramie? To pozornie błahe pytanie. Sama czynność usuwania konta na IG jest niezwykle prosta. Nie da się jednak tego zrobić z poziomu aplikacji na telefon. Próżno szukać stosownej opcji nawet w jej zaawansowanych ustawieniach. Co więcej, od momentu wniosku o usunięcie konta do jego faktycznego usunięcia może minąć nawet 30 dni. Co się dzieje w tym czasie z profilem i zdjęciami użytkownika? Gdzie szukać stosownych opcji? Zachęcam do lektury poradnika.

Jak usunąć konto na Instagramie? Będzie potrzebna przeglądarka internetowa.

Meta zmyślnie ukryła opcję usuwania konta. Prawdopodobnie po to, by użytkownicy, nie mogąc znaleźć stosownej funkcji, rozważyli dalszą aktywność w tej usłudze. Na szczęście aplikacja webowa – czyli ta dla przeglądarek internetowych – już taką opcję oferuje. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj przeglądarki i urządzenie, na którym pracuje. Konto na Instagramie można usunąć zarówno z poziomu telefonu, jak i PC.

Jak usunąć konto na IG? Instrukcja krok po kroku. I bardzo krótka.

W tym celu należy otworzyć dedykowaną witrynę do usuwania konta, znajdującą się pod adresem https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/. Należy zwrócić uwagę, czy użytkownik jest zalogowany na to konto, które chce usunąć. Informacja o aktywnym koncie znajduje się w prawym górnym rogu witryny.

To ważna uwaga dla tych użytkowników, którzy prowadzą kilka kont w usłudze. Należy pamiętać, by być zalogowanym na to przeznaczone do skasowania.

Usuwanie konta na Instagramie. Możliwe wyłącznie przez przeglądarkę internetową

Użytkownik zostanie zapytany w formularzu o przyczyny usunięcia konta. Meta zbiera te informacje do celów statystycznych, nie ma obowiązku udzielania właściwej odpowiedzi. Następnie witryna poprosi o ponowne podanie hasła do Instagrama, a potem o potwierdzenie zamiarów użytkownika. Poda też dokładną datę, kiedy konto zniknie z serwerów Instagrama.

Warto zauważyć, że jest tam również opcja tymczasowego zawieszenia konta, ale przejdziemy do tego później.

Jak trwale usunąć konto na Instagramie? Należy poczekać nawet do 90 dni.

Dopiero po 30 dniach od skorzystania z powyższej instrukcji konto użytkownika na Instagramie zostanie nieodwołanie usunięte. Do tego czasu nie będzie możliwe założenie nowego konta o tej samej nazwie, a treści wysłane przez użytkownika będą dalej obecne na serwerach Instagrama – choć niewidoczne dla innych użytkowników.

Usunięcie wszystkich danych z serwerów może jednak potrwać nawet do 90 dni. Instagram tłumaczy zwłokę systemami kopii zapasowych, jakie utrzymuje w razie katastrofalnej awarii, a także wymogami prawnymi niektórych krajów, w których usługa funkcjonuje.

Czy da się usunąć konto na Instagramie, które zostało zablokowane przez Facebooka?

Usunąć można dowolne konto użytkownika, w tym takie, które zostało zablokowane na skutek naruszenia regulaminu Facebooka. Usunięcie takiego konta niestety nie będzie się wiązało z możliwością założenia nowego o tym samym loginie. Jedyną możliwością jest wówczas założenie konta pod zupełnie nową nazwą.

Jak pobrać zdjęcia i filmy z Instagrama przed usunięciem konta?

Usunięcie konta to również utrata dostępu do wszystkich zdjęć, klipów wideo i relacji, jakie użytkownik umieścił w usłudze. Na szczęście Instagram udostępnia narzędzie, dzięki któremu wszystkie te treści można sobie pobrać do lokalnej pamięci urządzenia. Jak to zrobić?

Tym razem można skorzystać zarówno z aplikacji mobilnej, jak i webowej. W przypadku aplikacji webowej należy kliknąć ikonę profilu (prawy górny róg), tam Ustawienia, następnie Prywatność i bezpieczeństwo i wreszcie Pobieranie danych.

W przypadku aplikacji mobilnej należy wejść w ustawienia i wybrać menu Twoja aktywność. Po przewinięciu do samego dołu naszym oczom ukaże się opcja Pobierz informacje.

Po kliknięciu w nią zostaniemy przeniesieni do ustawień kont Meta, gdzie należy wybrać opcję Pobierz lub prześlij swoje dane. Następnie musimy zdecydować czy chcemy pobrać wszystkie informacje zebrane przez Instagrama, czy tylko wybrane. Aplikacje Mety zbierają absolutnie każdy skrawek informacji z naszych smartfonów, ale gdy potrzebne są nam tylko zdjęcia i filmy to wybierzmy opcję Niektóre informacje.

Tutaj można się przekonać jaką masę danych zbiera o nas Meta, jak i po prostu wybrać opcję Zawartość.

Następnie będzie mógł wybrać czy pobrać zawartość konta na urządzenie, czy też przesłać je do wybranego miejsca (np. na adres e-mail). Możemy wybrać zakres publikacji, format, jak i jakość pobieranych zdjęć i filmów.

Po kliknięciu na przycisk Utwórz pliki zlecenie zostanie wydane i pozostaje nam czekać na jego realizację.

Zobacz inne artykuły dotyczące Instragrama:

Usuwanie Instagrama. Nie trzeba tego robić na stałe. Jak zawiesić konto?

Zawieszenie konta na Instagramie działa podobnie do jego usunięcia. Jeżeli użytkownik zdecyduje się zawiesić konto, inni użytkownicy nie będą już widzieć jego profilu, umieszczonych przez niego treści, komentarzy i polubień. Jednak w przeciwieństwie do usuwania, jest to proces odwracalny. Użytkownik może w dowolnym momencie przywrócić konto i wrócić do zabawy w usłudze.

Zawieszenie konta możliwe jest wyłącznie w webowej wersji Instagrama, a więc tej dla przeglądarki internetowej. Należy odwiedzić https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/ i tam przede wszystkim sprawdzić, czy jesteśmy zalogowani na koncie, które chcemy czasowo wyłączyć. Następnie należy podać powód dla którego dezaktywujemy konto, wpisać hasło i kliknąć przycisk Dezaktywuj konto tymczasowo.

Jak usunąć bądź zawiesić konto na Instagramie - podsumowanie

Do usunięcia lub zawieszenia konta na Instagramie służą dedykowane strony - zamiast ich szukać po prostu skorzystaj z poniższych linków.

REKLAMA

Zdjęcie główne: PixieMe/Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA