REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Instagram poprosi: zrób sobie przerwę. Ileż można oglądać te wszystkie zdjęcia i rolki?

Instagram proponuje, żebyście przerwali to bezmyślne scrollowania feeds, Stories oraz Rolek i zrobili sobie przerwę. Take A Break ma zniechęcić do korzystania z aplikacji.

18.02.2022
9:09
instagram take a break zrob sobie przerwe od social media
REKLAMA

Serwisy społecznościowe to jedne z największych pożeraczy czasu, jakie wymyśliła ludzkość. Sam często łapię się na tym, że siedzę i scrolluję bez końca feedy, przeklikuję się przez nowe relacje i odświeżam rolki na tych wszystkich TikTokach, Twitterach, Facebookach i Instagramach. Twórcy tej ostatniej platformy mobilnej wreszcie zaś zrozumieli, że stworzyli prawdziwego potwora i próbują teraz schować dżina do butelki. Powodzenia.

REKLAMA

Meta prosi: zrób sobie przerwę od Instagrama

Przedstawiciele firmy przekonują, że Take a Break ma sprawić, iż będziemy korzystali z usługi rozważniej. Jak czytamy w informacji prasowej, Meta chce nam pomóc "podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące spędzenia czasu na Instagramie". A jak to działa w praktyce?

W ramach aktualizacji Instagram, który monitoruje, ile czasu na nim spędzamy, zacznie prosić o zrobienie sobie przerwy, gdy użytkownik zacznie przesadzać. Aplikacja skupi się przy tym na nastolatkach i zadba o to, by to przede wszystkim oni dowiedzieli się o funkcji przypomnień o przerwach.

instagram take a break zrob sobie przerwe od social media 2 class="wp-image-2053535"
Instagram i nowa funkcja Take a Break

Twórcy aplikacji Instagram uważają to za istotne, bo u nastolatków raz włączone powiadomienia pozostają aktywne w 90 proc. przypadków.

Do tego w aplikacji pojawią się porady ekspertów na temat tego, w jaki sposób powinniśmy poddawać się refleksji oraz co zrobić, żeby się zresetować. Instagram nie podaje przy tym, kiedy dokładnie uzna, że pora na zrobienie sobie przerwy, ale ze zrzutów ekranu można wyczytać, że monit sugeruje wyświetlanie powiadomień po 10, 20 lub 30 minutach korzystania z aplikacji.

REKLAMA

Take a Break to przy tym tylko jedno z narzędzi Instagrama do kontrolowania tego, ile czasu spędzamy na korzystaniu z aplikacji. Inną z nich jest Daily Limit, czyli ustawienie maksymalnej liczby minut, jaką spędzimy na przeglądaniu treści w danym dniu, a po jego wykorzystaniu pojawi się monit, że powinniśmy zająć się czymś pożyteczniejszym.

Warto przy tym dodać, że obecnie powstał trend zniechęcania nas do korzystania z aplikacji, od których nas giganci uzależnili, często uciekając się w tym celu do niecnych praktyk. Mechanizmy, które ograniczają spędzany przez nas przy nich czas, wbudowywane są zarówno z same programy, jak i bezpośrednio w systemy operacyjne takie jak Android oraz iOS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA