REKLAMA

Facebook i Instagram nie znikną z Europy. Europejscy ministrowie: "a szkoda"

Meta twierdzi, że została źle zrozumiana i że ani myśli wycofywać swoich usług z rynku europejskiego. Co zabawne, u wielu Europejczyków słychać było jęk rozczarowania. Głos zabrali nawet ważni europejscy politycy.

09.02.2022 17.51
Facebook kończy z newsami
REKLAMA

Meta poinformowała w złożonym do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd sprawozdaniu, że ma poważne formalne problemy w kwestii działania na rynku europejskim. Właściciel Facebooka twierdzi, że narastają trudności związane z przestrzeganiem regulacji RODO i nadchodzącymi regulacjami dotyczącymi pozyskiwania i sprzedaży danych reklamowych, jak również ryzykiem rządowych regulacji współpracy z mediami.

REKLAMA

"Jeśli nie będziemy mogli polegać na standardowych klauzulach umownych lub alternatywnych metodach transferu danych z Europy do Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie nie będziemy w stanie oferować w Europie naszych najważniejszych produktów i usług, w tym Facebooka i Instagrama" - można było przeczytać w raporcie.

Media oczywiście podchwyciły temat, cytując powyższy fragment sprawozdania, co skłoniło Metę do reakcji. Firma ogłosiła, że została źle zrozumiana i że ani myśli wycofywać usług Facebook i Instagram z europejskiego rynku. Meta, jak twierdzi, wyrażała zainteresowanie w zmianach regulacji prawnych i ich wpływem na jej europejską działalność, potencjalnie wysoce dla Mety kłopotliwych. O porzuceniu Europejczyków nie może być jednak mowy.

Francja i Niemcy odpowiadają na tłumaczenia Mety: żyłoby nam się bardzo dobrze bez Facebooka.

Niemiecki minister finansów Robert Habeck oraz francuski minister finansów Bruno Le Maire wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Poruszanych tematów było wiele, a wśród nich deklaracja właściciela Facebooka i Instagrama. Pytani o to zagadnienie przez dziennikarzy politycy oświadczyli, że zniknięcie usług Facebook i Instagram z Unii Europejskiej jest bez większego znaczenia.

- Po tym jak włamano mi się na konto, nie mam Facebooka i Twittera od czterech lat i jest fantastycznie - stwierdził minister Habeck. - Z pewnością żyłoby nam się bardzo dobrze bez Facebooka - wtórował minister La Maire, dodając, że Unia Europejska będzie bronić swoich obywateli i ich danych przed niewłaściwym użytkiem ze strony obcych korporacji.

REKLAMA

Minister Habeck dodał też, że raport złożony do amerykańskiej komisji nie wywrze żadnego wpływu na decyzje władz Unii Europejskiej i przypomniał, że gdy UE wprowadzała RODO, podobnych skarg było mnóstwo. - Odnoszę wrażenie, że te wielkie cyfrowe firmy nie są przyzwyczajone do sprzeciwu. Nie chcemy, by nasze dane osobiste były dostarczane cyfrowym gigantom bez żadnej kontroli - dodał minister La Maire.

Meta ostatnimi czasy nie ma dobrej passy. Poza problemami z prawem usługa zaczyna odnotowywać spadki w liczbie użytkowników, po raz pierwszy w swojej 18-letniej historii. Wall Street dość gwałtownie zareagowała na te doniesienia: wartość akcji Mety spadła o około 20 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA