REKLAMA

Richard Branson leci dziś w kosmos. To historyczna chwila dla turystyki kosmicznej

Już w niedzielę 11 lipca 2021 r. o godzinie 16:30 rozpocznie się relacja z wyjątkowego lotu samolotu odrzutowego VSS Unity w przestrzeń kosmiczną. Sir Richard Branson jako pierwszy w historii miliarder i właściciel firmy kosmicznej Virgin Galactic wybierze się w kosmos statkiem zbudowanym przez swoją firmę.

11.07.2021 09.59
virgin galactic spaceport america
REKLAMA

W 2004 r. Sir Richard Branson założył firmę o nazwie Virgin Galactic. Jej pierwszym zadaniem miało być umieszczanie na orbicie okołoziemskiej niewielkich satelitów. Długofalowym planem firmy jednak było oferowanie ogólnodostępnych załogowych lotów kosmicznych. Ponad szesnaście lat później, ten drugi cel zostanie zrealizowany. Będzie to 22. w historii lot statku VSS Unity, czwarty załogowy, ale pierwszy, w którym na pokładzie znajdzie się także amator - sam założyciel firmy.

REKLAMA

Jak będzie wyglądał lot Unity 22?

Statek, a właściwie samolot rakietowy VSS Unity czeka już podczepiony do skrzydeł dwukadłubowego samolotu WhiteKnightTwo o nazwie VMS Eve w porcie kosmicznym Spaceport America w Nowym Meksyku.

To właśnie VMS Eve wyniesie VSS Unity na wysokość około 15 kilometrów. Po odczepieniu się od niego VSS Unity przez chwilę będzie opadał, oddalając się na bezpieczną odległość, po czym włączy silnik rakietowy, który wyniesie go na wysokość niemal 90 kilometrów. W najwyższym punkcie lotu pasażerowie będą mogli przez 4 minuty poczuć stan nieważkości. Po minięciu tego punktu pasażerowie powrócą na swoje miejsca i lotem szybowym opadną z powrotem w kierunku Ziemi, aby wylądować ponownie w porcie kosmicznym.

Tym samym lądując na Ziemi, Branson stanie się pierwszym właścicielem firmy kosmicznej, który poleciał w kosmos samolotem wyprodukowanym przez własną firmę.

Warto jednak pamiętać, że VSS Unity nie jest jeszcze gotowy na przyjęcie płacących klientów. Dzisiejszy lot jest wciąż lotem testowym i nawet jeżeli przebiegnie prawidłowo, to statek będzie potrzebował co najmniej trzech dodatkowych lotów testowych, zanim pierwsi płacący klienci będą mogli zasiąść na jego pokładzie.

Lista chętnych na lot już teraz przekracza ponad 600 osób, wśród których znajdują się liczne gwiazdy show-businessu. Dzisiaj najprawdopodobniej po locie zostanie wznowiona możliwość wpłacania zaliczki na lot. Jestem przekonany, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to dzisiaj wieczorem liczba chętnych się podwoi.

Za lot trzeba będzie zapłacić co najmniej 250 tysięcy dolarów. Z jednej strony to dużo, ale jednocześnie jest to kwota osiągalna dla milionów milionerów na całym świecie. Doświadczenie wskazuje, że jeżeli będzie wystarczająco dużo chętnych, to z czasem ceny biletów spadną i będą one dostępne dla coraz szerszej rzeszy miłośników przestrzeni kosmicznej.

REKLAMA

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT KOSMICZNEGO WYŚCIGU JEFF BEZOS VS RICHARD BRANSON

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA