REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Miliarder od Dziewicy w niedzielę leci w kosmos. Gdzie i kiedy oglądać na żywo?

Już za 2 dni, w niedzielę 11 lipca Sir Richard Branson, założyciel firmy Virgin Galactic „przetestuje” wynalazek własnej firmy i poleci w kosmos na pokładzie rakietowego samolotu VSS Unity. Podczas lotu będą mu towarzyszyli także inni pracownicy Virgin Galactic.

09.07.2021
10:44
unity 22
REKLAMA

W pierwszej fazie lotu, która rozpocznie się w Porcie Kosmiczny Spaceport America w Nowym Meksyku, statek VSS Unity będzie podwieszony pod skrzydłem ogromnego samolotu SpaceShipTwo noszącego imię VMS Eve. Na wysokości ok. 15 kilometrów, Eve zwolni zaczepy i Unity zacznie stopniowo opadać. Po oddaleniu się od niego na bezpieczną odległość, Unity odpali swój silnik rakietowy i rozpocznie wznoszenie na wysokość ok. 88 km.

REKLAMA

Po osiągnięciu maksymalnej wysokości, pasażerowie statku będą mogli skorzystać z trwającego około 4 minut stanu nieważkości. Po ponownym przypięciu się do miejsc statek rozpocznie opadanie i lotem szybowym dotrze do miejsca startu. Całość lotu potrwa zatem około 90 minut.

Relacja z lotu rozpocznie się o godzinie 15:00 polskiego czasu i będzie można ją oglądać zarówno w oknie poniżej jak i śledzić na koncie Virgin Galactic na Twitterze.

UWAGA! Start relacji na żywo przesunięty został na godzinę 16:30.

Wyścig miliarderów w kosmos?

Lot Bransonsa odbędzie się zaledwie 9 dni przed zaplanowanym na 20 lipca lotem Jeffa Bezosa, który z kolei w kosmos poleci rakietą New Shepard zaprojektowaną przez jego firmę Blue Origin. W przeciwieństwie do lotu Virgin Galactic (wcześniej poleciały już trzy misje załogowe z inżynierami), Jeff Bezos będzie pierwszym człowiekiem, który zasiądzie w kapsule Blue Origin i wykona lot nad linię Karmana, granicę między atmosferą ziemską a przestrzenią kosmiczną.

Podczas rozmowy z dziennikarzem Washington Post, Sir Richard Branson przekonywał jednak, że nie jest to żaden wyścig i tak naprawdę to, że poleci on w kosmos 9 dni przed Jeffem Bezosem to czysty, wspaniały zbieg okoliczności. Nic więcej. To, czy ktoś w to uwierzy, to już jednak zupełnie inna sprawa.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT KOSMICZNEGO WYŚCIGU JEFF BEZOS VS RICHARD BRANSON:

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA