Kosmos  /  News

Blue Origin: zakończyła się licytacja biletu na pierwszy kosmiczny lot rakiety New Shepard

Blue Origin: zakończyła się licytacja biletu na pierwszy kosmiczny lot rakiety New Shepard
145 interakcji
dołącz do dyskusji

A więc jednak wszyscy chętni czekali do samego końca, aby wylicytować sobie lot w kosmos. W sobotę zakończyła się licytacja pierwszego biletu w przestrzeń kosmiczną oferowanego przez firmę Blue Origin. Lot odbędzie się już 20 lipca. Jakby nie patrzeć zwycięzca jeszcze 2 dni temu nie wiedział, czy kiedykolwiek poleci w kosmos, a dzisiaj wie, że poleci już wkrótce. Fajnie.

Blue Origin, kosmiczna firma należąca do Jeffa Bezosa poinformowała niedawno, że już 20 lipca zrealizuje pierwszy załogowy lot rakiety New Shepard i kapsuły załogowej nad linię Karmana, czyli symboliczną granicę między atmosferą ziemską a przestrzenią kosmiczną. Jednocześnie firma postanowiła zlicytować jedno miejsce podczas lotu inauguracyjnego. Warto jednak pamiętać, że program lotu, choć z pewnością wypełniony po brzegi adrenaliną, jest stosunkowo krótki. Załoga kapsuły wynoszona jest na wysokość 103 km, gdzie pozostając przez 3 minuty w stanie nieważkości załoga może przez ogromne okna podziwiać i Ziemię i przestrzeń kosmiczną, po czym zaczyna opadać w kierunku Ziemi, aby kilka minut później wylądować na spadochronach. Całość trwa ok. 11 minut.

Początkowo oferty były raczej oszczędne i bardzo długo najwyższa oferta wynosiła 2,8 mln dol. Wtem! Tydzień temu Jeff Bezos poinformował w nagraniu zamieszczonym na Instagramie, że wraz ze swoim bratem będzie stanowił część załogi inauguracyjnego lotu w kosmos.

Ta zaskakująca i jakby nie patrzeć ryzykowna decyzja z pewnością podniosła atrakcyjność oferowanego na aukcji biletu. Dzięki temu już w piątek 2,8 mln dol. za bilet zmieniło się w 4,8 mln dol.

Finał licytacji zaplanowany na sobotę był relacjonowany na żywo w sieci. Takiego obrotu sprawy chyba jednak mało kto się spodziewał. Kilka minut po rozpoczęciu aukcji niecałe 5 mln dol. zmieniło się w kwotę 20 mln dol. i licytacja wciąż trwała. Ostatecznie najwyższą ofertą było oszałamiające 28 mln dol. Nazwisko zwycięzcy licytacji zostanie podane do wiadomości w późniejszym terminie. To samo zresztą dotyczy nazwiska czwartej osoby, która weźmie udział w pierwszym locie. O tej osobie na razie nie wiadomo absolutnie nic.

Środki z sobotniej aukcji zostaną przeznaczone na należącą do Blue Origin organizację non-profit Club for the Future, wspierającą dzieci i młodzież zainteresowane naukami ścisłymi.

Jak zauważają komentatorzy wylicytowana kwota za 11-minutowy lot jest wyższa od ceny pierwszych turystycznych lotów w przestrzeń kosmiczną sprzed dwóch dekad. Te jednak oferowały swoim nabywcom kilkudniowy pobyt w przestrzeni kosmicznej. Czasy jak widać się zmieniają.