REKLAMA

Blue Origin: zakończyła się licytacja biletu na pierwszy kosmiczny lot rakiety New Shepard

A więc jednak wszyscy chętni czekali do samego końca, aby wylicytować sobie lot w kosmos. W sobotę zakończyła się licytacja pierwszego biletu w przestrzeń kosmiczną oferowanego przez firmę Blue Origin. Lot odbędzie się już 20 lipca. Jakby nie patrzeć zwycięzca jeszcze 2 dni temu nie wiedział, czy kiedykolwiek poleci w kosmos, a dzisiaj wie, że poleci już wkrótce. Fajnie.

13.06.2021 15.18
Blue Origin: zakończyła się licytacja biletu na pierwszy kosmiczny lot rakiety New Shepard
REKLAMA

Blue Origin, kosmiczna firma należąca do Jeffa Bezosa poinformowała niedawno, że już 20 lipca zrealizuje pierwszy załogowy lot rakiety New Shepard i kapsuły załogowej nad linię Karmana, czyli symboliczną granicę między atmosferą ziemską a przestrzenią kosmiczną. Jednocześnie firma postanowiła zlicytować jedno miejsce podczas lotu inauguracyjnego. Warto jednak pamiętać, że program lotu, choć z pewnością wypełniony po brzegi adrenaliną, jest stosunkowo krótki. Załoga kapsuły wynoszona jest na wysokość 103 km, gdzie pozostając przez 3 minuty w stanie nieważkości załoga może przez ogromne okna podziwiać i Ziemię i przestrzeń kosmiczną, po czym zaczyna opadać w kierunku Ziemi, aby kilka minut później wylądować na spadochronach. Całość trwa ok. 11 minut.

REKLAMA

Początkowo oferty były raczej oszczędne i bardzo długo najwyższa oferta wynosiła 2,8 mln dol. Wtem! Tydzień temu Jeff Bezos poinformował w nagraniu zamieszczonym na Instagramie, że wraz ze swoim bratem będzie stanowił część załogi inauguracyjnego lotu w kosmos.

Ta zaskakująca i jakby nie patrzeć ryzykowna decyzja z pewnością podniosła atrakcyjność oferowanego na aukcji biletu. Dzięki temu już w piątek 2,8 mln dol. za bilet zmieniło się w 4,8 mln dol.

Finał licytacji zaplanowany na sobotę był relacjonowany na żywo w sieci. Takiego obrotu sprawy chyba jednak mało kto się spodziewał. Kilka minut po rozpoczęciu aukcji niecałe 5 mln dol. zmieniło się w kwotę 20 mln dol. i licytacja wciąż trwała. Ostatecznie najwyższą ofertą było oszałamiające 28 mln dol. Nazwisko zwycięzcy licytacji zostanie podane do wiadomości w późniejszym terminie. To samo zresztą dotyczy nazwiska czwartej osoby, która weźmie udział w pierwszym locie. O tej osobie na razie nie wiadomo absolutnie nic.

REKLAMA

Środki z sobotniej aukcji zostaną przeznaczone na należącą do Blue Origin organizację non-profit Club for the Future, wspierającą dzieci i młodzież zainteresowane naukami ścisłymi.

Jak zauważają komentatorzy wylicytowana kwota za 11-minutowy lot jest wyższa od ceny pierwszych turystycznych lotów w przestrzeń kosmiczną sprzed dwóch dekad. Te jednak oferowały swoim nabywcom kilkudniowy pobyt w przestrzeni kosmicznej. Czasy jak widać się zmieniają.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA