REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Kim jest Janusz Cieszyński, nowy minister cyfryzacji?

34-letni minister Janusz Cieszyński w rządzie jest już od dłuższego czasu - choć z przerwami. Na jego koncie jest sporo sukcesów związanych z cyfryzacją, ale też jedna duża afera. Teraz Cieszyński staje na czele ministerstwa cyfryzacji, które po latach wraca z politycznego niebytu.

06.04.2023
12:39
Kim jest Janusz Cieszyński, nowy minister cyfryzacji?
REKLAMA

"Menedżer z dużym doświadczeniem w zakresie cyfryzacji" - tak Janusza Cieszyńskiego, wcześniej sekretarza stanu i pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, opisuje rządowa strona. Przejmujący tekę ministra cyfryzacji w odrestaurowanym ministerstwie Cieszyński w latach 2018 - 2020 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za "informatyzację sektora zdrowia".

Zanim trafił do polityki, obecny 34-latek pracował w dziale finansów i marketingu w Orange (2009-2014), a potem prowadził przedsiębiorstwo zajmujące się doradztwem biznesowym i prawnym. Od 2016 do 2018 przewodniczył Radzie Nadzorczej Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A, w międzyczasie kierując Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju.

REKLAMA

Najwięcej rozgłosu przyniosła mu jednak praca w ministerstwie zdrowia

Właśnie w tym czasie wdrożono takie projekty jak Internetowe Konto Pacjenta, e-recepta, czy e-skierowanie. W sierpniu 2020 roku Cieszyński zrezygnował z pełnionej funkcji. "Decyzja kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana" - pisał w mediach społecznościowych.

Cieszyński jako wiceminister zdrowia został zapamiętany również z powodu afery związanej z zakupem w 2020 roku chińskich respiratorów, które jak się okazało, nie nadawały się do użytku. Według Najwyższej Izby Kontroli transakcja odbyła się bez podpisania umowy pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a KGHM. Według ustaleń "Gazety Wyborczej" przydatność respiratorów skończyła się w 2019 roku.

W rozmowie z Janem Niedziałkiem w TVN24 BIS Cieszyński tłumaczył, że działania NIK to efekt postawy Mariana Banasia, który miał "swoje powody, żeby mścić się na rządzie".

Po pełnieniu funkcji wiceministra zdrowia, w listopadzie 2020 objął stanowisko wiceprezydenta Chełma. W czerwcu 2021 roku został sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera.

Wtedy ministerstwa cyfryzacji oficjalnie już nie było, bo zostało zlikwidowane w 2020 roku po raptem 9 latach istnienia

O skomplikowanych losach resortu pisała dokładniej na łamach Spider's Web Sylwia Czubkowska. Po zmianach urząd został wcielony w struktury Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Funkcję ministra cyfryzacji teoretycznie pełnił sam premier, ale sprawami cyfryzacji zajmował się sekretarz, którym najpierw był Marek Zagórski, a potem właśnie Cieszyński.

Janusz Cieszyński w ostatnim czasie odpowiadał za zmiany związane z mObywatelem, którego nowa wersja ma ruszyć latem. W planach jest też program dostarczenia laptopów dla czwartoklasistów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA