REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Siedzisz na WhatsAppie i rozmawiasz z ludźmi z Messengera. Coś dobrego zmierza do komunikatorów

Wersja beta komunikatora Whatsapp na iOS otrzymała aktualizację dodającą nową funkcję wymuszoną nowym prawem europejskim - możliwość czatowania z osobami spoza komunikatora Whatsapp. A to z kolei aż prosi się o pytanie: czy na Whatsapp będziemy odbierać wiadomości z iMessage?

25.01.2024
8:20
Siedzisz na WhatsAppie i rozmawiasz z ludźmi z Messengera czy Telegrama. Coś dobrego zmierza do komunikatorów
REKLAMA

Wersja testowa komunikatora Whatsapp na system iOS w środę doczekała się kolejnej aktualizacji - tym razem oznaczonej numerem 24.2.10.72. Jak informuje serwis WABetaInfo do najnowszej aktualizacji komunikatora trafiła opcja dostępu do "Czatów aplikacji firm trzecich", czyli rozmów z innych komunikatorów.

REKLAMA

Whatsapp z Czatami aplikacji firm trzecich. Czy z komunikatora będziemy wysyłać wiadomości iMessage?

Funkcja po raz pierwszy pojawiła się w testowej wersji komunikatora na system Android we wrześniu, aczkolwiek od tamtego czasu nie pojawiły się nowe informacje co do jej rozwoju.

Źródło: WABetaInfo

Powodem dużego opóźnienia pomiędzy implementacją funkcji w wersjach komunikatora na system Android i iOS jest Ustawa o rynkach cyfrowych (DMA). Nowe prawo w Unii Europejskiej nakazuje, by komunikatory internetowe oznaczone jako strażnik dostępu (póki co jedynie Whatsapp i Facebook Messenger) umożliwiały interoperacyjność. Innymi słowy, pozwalały na odbieranie i wysyłanie wiadomości z innych platform.

iMessage jest wciąż kwestią sporną, bowiem Apple w ostatniej chwili złożył odwołanie od decyzji Komisji Europejskiej, by iMessage oznaczyć jako strażnika dostępu. Tak więc w Brukseli nadal trwają rozmowy na temat tego, czy iMessage zostanie strażnikiem, czy też nie.

Fakt, że testowa wersja komunikatora Whatsapp na iOS wstępnie "otrzymała" funkcję dostępu do Czatów aplikacji firm trzecich oznacza, że Meta ma informacje dotyczące statusu iMessage i na tej podstawie jest w stanie przygotować funkcję pod działanie na systemie operacyjnym Apple'a. Jeżeli iMessage zostanie oznaczony jako strażnik dostępu, oznaczać to będzie, że z iMessage wyślemy wiadomość na Whatsappa - i vice versa. Jeżeli nie, będzie oznaczać to dla Apple większą swobodę w dotychczasowym rozwoju komunikatora i brak konieczności dostosowania do interoperacyjności, gdyż iMessage oficjalnie "nie będzie stanowić ważnej bramy dostępowej do usług cyfrowych".

Według dotychczasowych przecieków KE skłania się, by nie oznaczać iMessage jako strażnika dostępu, lecz tę decyzję (i prawdopodobnie finalny wygląd funkcji "Czatów aplikacji firm trzecich" w Whatsapp) oficjalnie poznamy w lutym.

Więcej na temat komunikatorów internetowych:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Diego Thomazini / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA