REKLAMA

500 producentów telefonów zniknęło z rynku w 6 lat. Tych 3 najbardziej żal

Większość poległych to niewielkie firmy z Azji. Na liście znajdują się jednak również i całkiem rozpoznawalne marki. W tym stworzone przez multimiliardowe korporacje.

500 producentów telefonów zniknęło z rynku w 6 lat. Tych 3 najbardziej żal
REKLAMA

Firma badawcza Counterpoint Research przyjrzała się uważnie zmianom, jakie zaszły na rynku telefonów komórkowych w latach 2017-2023. Jak wynika z analizy na rynku nastąpiła wielka konsolidacja. W 2017 r. na rynku funkcjonowało ponad 700 marek telefonów, podczas gdy aktualnie liczba ta wynosi niespełna 250.

REKLAMA

Znacząca większość upadłych marek i przedsiębiorstw pochodzi z Indii, Chin, Afryki i Japonii. Niektórzy ze swoją ofertą dotarli nawet swego czasu do Polski. Są to tacy producenci, jak Micromax, Intex, Karbonn, Meizu, Coolpad i Gionee. Jakie mieli kluczowe problemy i czemu przetrwać mogli tylko giganci?

Nowości ze świata telefonów. Czytaj też:

Z analizy Counterpoint Research wynika, że największym problemem okazała się... dojrzałość rynku. Gdy smartfon był wynalazkiem dla statystycznego konsumenta relatywnie nowym, ten chętnie i często wymieniał posiadany przez siebie produkt na nowy model, bowiem widział w tym realną korzyść. Jednak z wraz z upływem czasu i wspomnianą dojrzałością, skończyło się miejsce na ciągłe innowacje. Klienci rzadziej wymieniają telefony i rzadziej eksperymentują, co dla mniejszych producentów okazało się zabójcze.

Liczba marek na rynku telefonów w osi czasu

Autorzy raportu spekulują jednak, że rynek jest w stanie przyjąć mniejszych producentów, jeśli ci wniosą coś szczególnego i unikatowego. Jako przykłady podają przedsiębiorstwo Fairphone, które za sprawą swojego nacisku na ekologię i fair trade ma wierne grono powiększających się fanów, a także firmy Doro i Sonim skupiające swoją uwagę na telefonach dla seniorów.

Pamiętacie te telefony? Nie tak dawno temu były to kluczowe marki.

Microsoft Lumia 950

Microsoft Lumia to seria telefonów komórkowych, która była pierwotnie zaprojektowana i sprzedawana przez firmę Nokia, a później przez Microsoft Mobile. Telefony Lumia korzystały z systemu operacyjnego Windows Phone, a następnie Windows 10 Mobile. Nazwa Lumia pochodzi od fińskiego słowa lumi, oznaczającego "śnieg".

Telefony Lumia powstały w wyniku długoterminowej współpracy między Nokią a Microsoftem, podpisanej 11 lutego 2011 r. Pierwszy model - Nokia Lumia 800 - został zaprezentowany w Londynie podczas Nokia World przez prezesa Nokii, Stephena Elopa, wcześniej zatrudnionego w Microsofcie.

W 2013 r. Microsoft ogłosił zakup działu telefonów komórkowych Nokii, który został sfinalizowany w 2014 r. Od tego momentu telefony Lumia były sprzedawane pod marką Microsoft. Ostatni model - Microsoft Lumia 650 - został wydany w lutym 2016 roku. W październiku 2017 roku Microsoft ogłosił zakończenie produkcji i sprzedaży telefonów Lumia.

Telefony Lumia były znane ze swojego nowatorskiego projektu, wysokiej jakości aparatów fotograficznych i integracji z usługami Microsoftu. Niektóre z nich miały również funkcje takie jak ładowanie bezprzewodowe czy wyświetlacz z AoD. Telefony Lumia były dostępne w różnych klasach i cenach, od niskobudżetowych modeli takich jak Lumia 520 do sztandarowych modeli takich jak Lumia 950 XL.

Obecnie telefony Lumia nie są już serwisowane przez Microsoft i nie otrzymują aktualizacji systemu operacyjnego ani aplikacji. Niektórzy użytkownicy próbują jednak przedłużyć życie swoich telefonów poprzez instalację nieoficjalnych systemów operacyjnych takich jak Android czy Windows 10 ARM64.

BlackBery Key2 doskonale leży w dłoni.
BlackBerry Key2

A pamiętacie BlackBerry?

Były pierwotnie produkowane przez kanadyjską firmę BlackBerry Limited (wcześniej znana jako Research In Motion). Wyróżniały się fizyczną klawiaturą QWERTY, zaawansowanym zabezpieczeniem danych i integracją z usługami poczty elektronicznej. Telefony BlackBerry korzystały z własnego systemu operacyjnego BlackBerry OS, a później z systemu Android.

Telefony BlackBerry zyskały popularność wśród użytkowników biznesowych i rządowych dzięki swojej niezawodności, szyfrowaniu i funkcji BlackBerry Messenger (BBM), która umożliwiała wysyłanie i odbieranie szyfrowanych wiadomości, notatek głosowych, zdjęć i filmów za pomocą numeru PIN BlackBerry.

W 2016 r firma ogłosiła, że nie będzie już produkować własnych telefonów, a zleci to innym firmom. W 2020 r. ogłosiła, że zaprzestaje serwisować swoje starsze oprogramowanie i systemy telefoniczne. Licencjobiorcy marki niestety również stracili zainteresowanie.

LG Wing
REKLAMA

Trudno też zapomnieć o nieodżałowanym LG i jego telefonach

Pierwszy telefon LG - LG 510w - został wydany w 1997 r. W 2020 r. firma wydała swój pierwszy telefon z ekranem obracanym - LG Wing. Niestety było to jej ostatnie istotne tchnienie, przegrała ostatecznie z Samsungiem, Apple’em i konkurencją z Chin. Samo LG istnieje i ma się świetnie, ale na rynek telefonów wracać już nie planuje. Mimo wielu innowacji wprowadzonych przez firmę, w tym technologii wyświetlania. LG przez długi czas też było w stanie oferować swój sprzęt w bardzo atrakcyjnych cenach. Choć pod koniec, niestety, to się zmieniło.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA