1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

5G w Polsce ma zielony kolor. Jak wypada jej zasięg i przepustowość w 2023 roku?

Lokowanie produktu: Plus

Jak działa i na co pozwala 5G w Polsce na początku 2023 roku? Gdzie można skorzystać z łączności 5. generacji i na jakie transfery można liczyć? Przyglądamy się aktualnym danym.

19.01.2023
20:15
5G w Polsce 2023 plus

5G w Polsce ruszyło już w maju 2020 roku, a pierwszą siecią komórkową w naszym kraju, która umożliwiła klientom korzystanie z nowego standardu łączności był Plus.

Potem w sukurs zielonym przyszli pozostali operatorzy. Z perspektywy klientów, zwłaszcza w dobie pracy i nauki zdalnej, 5G jest niezwykle istotne.

Czytaj też:

5G jest czymś więcej niż szybsze transfery i mniejsze opóźnienia. Przekłada się to bezpośrednio na większy komfort podczas telekonferencji, grania (również w chmurze) oraz oglądania filmów, seriali, meczów oraz innych transmisji na żywo.

5G w Polsce działa już ponad dwa lata

Plus, który jako pierwszy ruszył z 5G w naszym kraju, jest obecnie liderem tego rynku, w sporej mierze ze względu na fakt, iż podszedł do kwestii uruchomienia sieci 5. generacji nieco inaczej niż jego konkurenci. Zielony operator na potrzeby nowego standardu łączności przeznaczył już na start nie tylko wycinek częstotliwości wykorzystywanych uprzednio wyłącznie na potrzeby LTE, ale również dedykowane pasmo 2600 MHz TDD o szerokości 50 MHz.

Szerokość pasma pozwala na realizację transmisji danych w sieci mobilnej z wykorzystaniem jednego wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink (pobieranie/wysyłanie danych). Operator porównuje to do „dodatkowego pasa na autostradzie”. Warto dodać, że w innych polskich sieciach, które zdecydowały się na wdrożenie sieci 5. generacji w ramach pasma 2100 MHz, współdzielone jest ono przez LTE i 5G.

5G w Plusie - najszybszy internet

W przypadku Plusa pasmo częstotliwości 2600 MHz jest przeznaczone tylko na potrzeby 5G

Efekty są takie, że wedle danych SpeedTest.pl, czyli aplikacji, która zebrała wyniki 42 mln testów przepustowości internetu wykonanych w 2022 roku, to właśnie Plus zapewnił klientom najszybszy internet w ramach sieci 5. generacji w naszym kraju.

Osiągnięty przez operatora wynik to 142,4 Mb/s przy pobieraniu danych, czyli około dwukrotnie więcej niż w przypadku trzech pozostałych sieci infrastrukturalnych osiągających wyniki około 70 Mb/s.

Plus ruszył ze swoją siecią 5. generacji w siedmiu lokalizacjach, ale od tego czasu zasięg został rozszerzony na aż 800 miast i miejscowości, co widać na mapach zasięgu. Już od dawna 5G od Plusa dociera do wszystkich 16 województw, dzięki czemu mogą z niego korzystać nie tylko mieszkańcy tych największych aglomeracji, ale również mniejszych miasteczek oraz wsi.

Lider rynku ma już 3000 stacji bazowych obsługujących nowy standard łączności, a 5G od Plusa dociera już od roku do ponad połowy mieszkańców Polski (w zasięgu jest ponad 19 mln ludzi). Podobnie jak w przypadku przepustowości, to najlepszy wynik spośród polskich operatorów infrastrukturalnych. Dzięki temu zieloni przodują zarówno pod względem przepustowości, pokrycia kraju, jak i populacji.

Pakiety z 5G w sieci Plus - ceny

Wszystkie taryfy abonamentowe w Plusie pozwalają już skorzystać z dobrodziejstw sieci 5. generacji. W dodatku w ramach promocji klienci mogą liczyć na podwojone pakiety danych, które w przypadku 5G są niezbędne, aby korzystać z szybkiego internetu bez martwienia się o to, że paczka się wyczerpie w najmniej odpowiednim momencie podczas telekonferencji, grania lub oglądania wideo.

Plus na abonament - podwójny pakiet i Disney+

Taryfa telefoniczna z 240 GB internetu mobilnego u zielonego operatora to koszt 85 zł miesięcznie, przy czym klienci mogą liczyć nawet na dwa lata dostępu do serwisu Disney+ w prezencie. Oprócz tego można wykupić abonament z paczką 120 GB za 65 zł i 60 GB za 55 zł. Do tego dochodzą rabaty dzięki programowi smartDOM dla osób, które mają już inne usługi w Plusie.

5G nie tylko w abonamencie

Oprócz tego, z sieci 5. generacji w Plusie mogą skorzystać klienci, którzy zdecydują się na oferty na kartę oraz na internet domowy 5G. Więcej informacji na temat oferty tego operatora można znaleźć na jego stronie internetowej (abonamenttelefon na kartęinternet mobilny).

Oczywiście, aby korzystać z 5G, trzeba oprócz odpowiedniego pakietu posiadać sprzęt z odpowiednim modemem. Na szczęście kupno takiego urządzenia nie jest problemem. Plus w swojej ofercie ma już około 80 urządzeń, w tym smartfony, tablety i routery obsługujące sieć 5. generacji. Z ich pełną listą można zapoznać się na stronie operatora.

Jeśli z kolei o routerach mowa, to warto wspomnieć, że Plus wprowadził do oferty niedawno sprzęt nowego typu - ODU-IDU 5G. Składa on się z zewnętrznego modemu i domowego routera (ZTE MC889 i Wi-Fi ZTE T3000).

5G w Polsce - co dalej?

Telekomy stale poprawiają swoją ofertę, a kolejnym etapem będzie wdrożenie nowych częstotliwości po aukcji 5G. Po przeprowadzeniu procedury operatorzy otrzymają dostęp do pasm częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz, dzięki czemu zasięg i parametry łączy mobilnych będą jeszcze lepsze.

Plus obecnie testuje samodzielną sieć 5. generacji nazywaną 5G Standalone. Biorąc pod uwagę obecne tempo rozwoju łączności nowej generacji w ramach pasma 2600 MHz TDD, jestem przekonany o tym, że gdy tylko urzędnicy dopełnią formalności związane z aukcją 5G, dalszy rozwój zielonej sieci jeszcze bardziej przyspieszy.

Lokowanie produktu: Plus
Najnowsze