REKLAMA

Mapa zasięgu sieci Plus 5G. Gdzie można już skorzystać z szybkiego internetu w 2024 r.?

Plus jako pierwszy w Polsce udostępnił sieć 5. generacji użytkownikom smartfonów oraz innych urządzeń wyposażonych w karty SIM już w 2020 r. A kto i gdzie może skorzystać z zielonego 5G dziś? Sprawdziliśmy, jak wygląda mapa zasięgu tego operatora na początku 2024 r.

23.09.2022 07.55
Plus 5G - mapa zasięgu. Sprawdzamy, jakie miasta pokrywa
REKLAMA
REKLAMA

Chociaż na rozstrzygnięcie aukcji 5G czekaliśmy aż do końcówki 2023 r., to sieć 5. generacji działa w naszym kraju już od 2020 r. Operatorzy uruchomili ją na pasmach, które były wykorzystywane wcześniej na potrzeby LTE. Pierwszy był Plus.

5G - mapa zasięgu w Polsce

Operatorzy stale poprawiają zasięg swoich sieci 5. generacji i dbają o coraz lepszy zasięg i coraz to lepsze parametry tych łącz. Dostęp do 5G z czasem trafił też do większości ofert i z roku na rok pojawia się więcej urządzeń z nowymi modemami.

Sprawdź mapy zasięgu 5G w Polsce u pozostałych operatorów:

W sieci można znaleźć wiele różnych map zasięgu operatorów telefonii komórkowej, w tym takie przygotowane na bazie pozwoleń wydanych przez UKE na budowę stacji bazowych. Lepszym wyborem mogą być jednak te narzędzia, które operatorzy sami udostępniają.

Na mapach zasięgu można sprawdzić, gdzie dociera już sieć 5. generacji, a także gdzie można skorzystać z łączności LTE (4G), 3G i 2G. Warto to sprawdzić przed zmianą operatora i upewnić się, czy w miejscu zamieszkania oraz pracy telekom obiecuje dobry zasięg.

Mapa zasięgu 5G od Plusa; ciemniejszy zielony wewnątrz budynków, jaśniejszy - na zewnątrz (zrzut ekranu: 1 marca 2024 r.)

Plus 5G. Mapa zasięgu - Polska

W przypadku Plusa pierwszymi miastami z dostępem do 5G były Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin oraz Wrocław. Operator podawał w 2020 r., że na start z nowego standardu transmisji danych mogło skorzystać 900 tys. ludzi. Teraz dociera on już do 22 mln osób.

Mapa zasięgu 5G Ultra od Plusa (zrzut ekranu: 1 marca 2024 r.)

Warto przy tym zwrócić uwagę, że na mapie zasięgu operator pokazuje zasięg sieci 5. generacji dwukrotnie. Jedna pozycja to podstawowe 5G, które dostępne jest od 2020 r. o przepustowości do 600 Mb/s, a druga to 5G Ultra, które rozpędza się do prędkości ponad 1 Gb/s.

plus 5G mapa zasiegu polska
Archiwalna mapa zasięgu 5G od Plusa, na czerwono (zrzut ekranu: 23 września 2022 r.)

Teraz mapa zasięgu sieci 5G w Plusie przedstawia się dużo bardziej imponująco, a sieć z biegiem lat trafia do coraz większej liczby abonanentów - nie tylko w tych największych aglomeracjach, ale również w małych miejscowościach. Jak to wyglądało wcześniej, widać powyżej.

Mapa zasięgu 5G od Plusa - Warszawa i okolice; ciemniejszy zielony wewnątrz budynków, jaśniejszy - na zewnątrz (zrzut ekranu: 1 marca 2024 r.)

Plus 5G. Mapa zasięgu - Warszawa

Również i na przybliżeniu mapy można porównać sobie, jak prezentuje się zasięg sieci 5. generacji w podziale na bazowe 5G oraz na 5G Ultra. Dla przykładu porównaliśmy, jak to wygląda w stolicy Polski.

Mapa zasięgu 5G Ultra od Plusa - Warszawa i okolice (zrzut ekranu: 1 marca 2024 r.)

Cała Warszawa, jej aglomeracja i okoliczne miasta są pokryte siecią 5G Plusa już od dawna. Widać też, że operator stale swoją sieć rozwija, gdy porówna się aktualną mapę z archiwalną sprzed półtora roku.

plus 5G mapa zasiegu warszawa
Archiwalna mapa zasięgu 5G od Plusa - Warszawa i okolice, na czerwono (zrzut ekranu: 23 września 2022 r.)

Mapa zasięgu 5G nie jest częścią oferty Plusa

Operator podkreśla na swojej stronie internetowej, na której udostępnia aktualną mapę zasięgu, że ma ona „charakter informacyjny i nie jest częścią umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych”. Dodaje też, że „prezentowany zasięg nie jest podstawą do złożenia reklamacji”.

REKLAMA

Mimo to taka mapa zasięgu jest całkiem przydatnym narzędziem, któremu warto się przyjrzeć przed rozpoczęciem testów 5G. Jeśli dana lokalizacja nie jest na niej jeszcze zaznaczona, warto uzbroić się w cierpliwość, a jeśli tak, to warto kupić np. starter Plusa i sprawdzić to w praktyce.

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 17 sierpnia 2021 r. Ostatnia aktualizacja: 1 marca 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA