REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Mapa zasięgu sieci Plus 5G. Gdzie można już skorzystać z szybkiego internetu?

Plus jako pierwszy w Polsce udostępnił sieć 5. generacji użytkownikom smartfonów oraz innych urządzeń wyposażonych w karty SIM. A kto i gdzie może skorzystać z zielonego 5G? Sprawdziliśmy, jak wygląda mapa zasięgu tego operatora.

23.09.2022
9:55
Plus 5G - mapa zasięgu. Sprawdzamy, jakie miasta pokrywa
REKLAMA
REKLAMA

Na aukcję 5G w Polsce cały czas czekamy. Ta została odwołana i nie wiadomo, kiedy nowe zakresy częstotliwości zostaną rozdysponowane. Operatorzy mimo to uruchomili sieci 5. generacji na pasmach, które były wykorzystywane wcześniej na potrzeby LTE. Pierwszy był Plus.

5G - mapa zasięgu w Polsce

Operatorzy stale poprawiają zasięg swoich sieci 5. generacji i dbają o coraz lepszy zasięg i coraz to lepsze parametry tych łącz - w ramach możliwości, jakie dają im pasma częstotliwości, którymi dysponują. Dostęp do 5G trafia też do kolejnych ofert i pojawia się więcej urządzeń z nowymi modemami.

Sieć 5G od Plusa ma już 2 lata

W sieci można znaleźć wiele różnych map zasięgu operatorów telefonii komórkowej, w tym takie przygotowane na bazie pozwoleń wydanych przez UKE na budowę stacji bazowych. Lepszym wyborem mogą być jednak te narzędzia, które operatorzy sami udostępniają.

Na mapach zasięgu można sprawdzić, gdzie dociera już sieć 5. generacji, a także gdzie można skorzystać z łączności LTE (4G), 3G i 2G. Warto to sprawdzić przed zmianą operatora i upewnić się, czy w miejscu zamieszkania oraz pracy telekom obiecuje dobry zasięg.

Plus 5G. Mapa zasięgu - Polska

W przypadku Plusa pierwszymi miastami z dostępem do 5G były Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin oraz Wrocław. Operator podawał w 2020 r., że na start z nowego standardu transmisji danych mogło skorzystać 900 tys. ludzi. Teraz mapa zasięgu sieci 5G w Plusie przedstawia się dużo bardziej imponująco.

plus 5G mapa zasiegu polska class="wp-image-2462652"
Miejsca, gdzie dociera 5G od Plusa, zostały zaznaczone na mapie na czerwono

Już po roku od wdrożenia Plus rozszerzył pokrycie swojego 5G na 15 mln ludzi, a w ostatnim komunikacje na ten temat z marca 2022 r. podaje, że zielona sieć 5. generacji dociera już do 19 mln osób w Polsce dzięki 3000 stacjom bazowym (nadajnikom). Zapewnia to zasięg w 800 miejscowościach na terenie kraju.

Plus 5G. Mapa zasięgu - Warszawa

Cała Warszawa, jej aglomeracja i okoliczne miasta są pokryte siecią 5G Plusa, co świetnie obrazuje poniższa mapa zasięgu. Trzeba przyznać, że zielony operator ma znacznie większe pokrycie tą częstotliwością niż chociażby Orange, którego mapę zasięgu 5G publikowaliśmy wczoraj.

plus 5G mapa zasiegu warszawa class="wp-image-2462658"
5G od Plusa dociera do Warszawy oraz okolicznych miast i miejscowości

Mapa zasięgu 5G nie jest częścią oferty Plusa

Operator podkreśla na swojej stronie internetowej, na której udostępnia aktualną mapę zasięgu, że ma ona "charakter informacyjny i nie jest częścią umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych". Dodaje też, że "prezentowany zasięg nie jest podstawą do złożenia reklamacji".

Czytaj też:

REKLAMA

Mimo to taka mapa zasięgu jest całkiem przydatnym narzędziem, któremu warto się przyjrzeć przed rozpoczęciem testów 5G. Jeśli dana lokalizacja nie jest na niej jeszcze zaznaczona, warto uzbroić się w cierpliwość, a jeśli tak, to warto kupić np. starter Plusa i sprawdzić to w praktyce.

Powyższe zrzuty ekranu zostały wykonane 23 września 2022 r., a Plus nie podaje, kiedy ostatnio ją aktualizował. Trzeba też pamiętać, że z czasem dostępność sieci 5G będzie się poprawiać, ale mogą zdarzyć się sytuacje, gdy np. stacja bazowa zniknie lub ulegnie awarii i zasięg się pogorszy.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 17.08.2021 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA