REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Mapa zasięgu sieci Play 5G. Gdzie już dociera szybki fioletowy internet?

Play 5G jest dostępne w wielu miastach w Polsce. Sprawdzamy, jak wygląda mapa zasięgu fioletowego operatora i jakie miasta obejmuje już teraz jego sieć 5. generacji.

26.09.2022
12:54
mapa polski 5g zasieg play
REKLAMA
REKLAMA

W naszym kraju 5G jako pierwszy uruchomił Plus, ale pozostałe telekomy nie pozostały długo w tyle. Dołączył do nich również Play, który stale rozwija swoją fioletową sieć 5. generacji, chociaż na aukcję 5G w Polsce, która uwolni dodatkowe częstotliwości, ciągle czekamy.

5G - mapa zasięgu w Polsce

Sieci komórkowe stale się rozwijają. Operatorzy infrastrukturalni stawiają nowe stacje bazowe i modyfikują istniejące. Dzięki temu stosunkowo szybko udało się pokryć wiele miast i miejscowości zasięgiem 5G. To, gdzie można skorzystać z łączności 5. generacji, widać na mapach zasięgu.

5G w Polsce budzi ogromne emocje

Po internecie krąży wiele map zasięgu sieci telefonii komórkowych, w tym te, które pokazują, gdzie powinniśmy mieć dostęp do 5G. Niektóre z takich map opierają się o np. zezwolenia wydane przez UKE na budowę stacji bazowych, wiec mogą nie mieć idealnego przełożenia na rzeczywistość.

Na szczęście operatorzy tacy jak Play dzielą się swoimi mapami zasięgu. Dzięki temu można sprawdzić, w jakich lokalizacjach sieć 5. generacji powinna być dostępna. Warto im się przyjrzeć i sprawdzić przed podpisaniem umowy, czy skorzystamy z 5G w domu, w pracy itp.

Play 5G. Mapa zasięgu - Polska

play 5G mapa zasiegu polska class="wp-image-2463432"
Mapa zasięgu 5G od Play. Ciemny fiolet: na zewnątrz i wewnątrz. Jasny fiolet: na zewnątrz

Play podaje na swojej stronie internetowej, że już w połowie ubiegłego roku miał 2576 stacji bazowych (nadajników) obsługujących technologię 5G, co przekładało się na zasięg dla 35 proc. populacji kraju. Od tego czasu powstało jednak wiele nowej stacji, a mapa zasięgu 5g w Play staje się coraz bardziej fioletowa.

Play 5G. Mapa zasięgu - Warszawa

play 5G mapa zasiegu warszawa class="wp-image-2463435"
Tak na mapie prezentuje się zasięg Play 5G w Warszawie i okolicach

Play pokrywa zasięgiem sieci 5G dziesiątki miast i miejscowości i to w różnym stopniu. Dla przykładu w stolicy można uzyskać dostęp do fioletowego 5G w większości dzielnic, a także w wielu lokalizacjach znajdujących się już poza granicami Warszawy.

Mapa zasięgu 5G nie jest częścią oferty Play

Operator na swojej mapie zasięgu zaznaczył ciemnym kolorem fioletowym miejsca, gdzie powinniśmy mieć dobry zasięg sieci 5. generacji zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Jasny kolor wskazuje z kolei te lokalizacje, gdzie powinniśmy móc korzystać z 5G na świeżym powietrzu.

Czytaj też:

Play zaznacza na swojej stronie internetowej, że mapa zasięgu "jest orientacyjna i nie może być podstawą do zawierania umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych". Mimo to warto od niej rozpocząć sprawdzanie, czy będziemy mieć zasięg 5G w miejscu zamieszkania lub zakładzie pracy.

Powyższe zrzuty ekranu zostały wykonane 23 września 2022 r., a Play nie podaje, kiedy ostatnio ją aktualizował. Trzeba też pamiętać, że z czasem dostępność sieci 5G powinna być lepsza, ale może się zdarzyć i tak, że np. stacja bazowa ulegnie awarii albo zniknie, a zasięg się pogorszy.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 5.07.2021 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA