Operatorzy  / News

5G w Polsce już oficjalnie. Plus jako pierwszy uruchomi w poniedziałek komercyjną sieć 5. generacji

Picture of the author
4095 interakcji
dołącz do dyskusji

Plus jest pierwszym polskim operatorem, który uruchomi sieć 5. generacji na terenie naszego kraju. 5G będzie dostępne od poniedziałku w 7 miastach.

MATERIAŁ MAGAZYNU SPIDER’S WEB+: Prezes UKE przerywa milczenie: I ja, i aukcja 5G padliśmy ofiarami wirusa

Skończył się wyścig o miano lidera, jeśli chodzi o 5G w Polsce. Chociaż z powodu koronawirusa aukcja częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz została wstrzymana, to Plus nie zwolnił tempa i zgodnie z zapowiedziami rusza z siecią 5. generacji na częstotliwościach zarezerwowanych wcześniej na rzecz LTE.

5G w Polsce — na start jedynie w sieci Plus

Sieć nowej generacji testują już wszyscy operatorzy i to nie tylko w laboratoriach. Swoje stacje bazowe zapewniające łączność 5G uruchomili już w wielu miastach na terenie Polski przy wsparciu najróżniejszych partnerów. Do tej pory nie było jednak mowy o komercyjnej sieci — aż do dziś.

Zwycięzca mógł być tylko jeden i okazał się nim Plus, który z pomocą Ericssona zakończył budowę nowej sieci już w marcu. Teraz operator wyprzedził rywali, gdyż ogłosił, że już od poniedziałku 11 maja 2020 r. z komercyjnego 5G będą mogli skorzystać wszyscy klienci w 7 miastach na terenie Polski.

Gdzie można skorzystać z 5G od Plusa?

Na liście miast, których mieszkańcy będą mogli już w najbliższy poniedziałek cieszyć się łącznością 5. generacji, znalazły się Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin oraz Wrocław. Plus szacuje, że na start z nowej technologii będzie mogło skorzystać w nich łącznie ok. 900 tys. osób.

To bardzo ważny moment dla naszej Grupy i naszych Klientów. Wdrażamy pierwsze komercyjne 5G dostępne tu i teraz. 10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy do polskich domów LTE. Dzisiaj, jako lider technologiczny polskiego rynku mediów i telekomunikacji, wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa — chwali się w komunikacie prasowym Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus

Telekom będący częścią Grupy Cyfrowy Polsat zapowiada przy tym, że to dopiero początek. Już niedługo w zasięgu 5G znajdzie się dodatkowe 2 mln mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Wszyscy będą mogli skorzystać z komercyjnej sieci 5. generacji, jeśli tylko przejdą do Plusa i wyposażą się w odpowiedni sprzęt.

Plus wyjaśnia też, jak jego 5G działa od strony technicznej.

Ponieważ aukcja 5G nadal się nie odbyła i z powodu koronawirusa nie wiemy, kiedy postępowanie znów ruszy, nie jest możliwe komercyjne świadczenie usług na częstotliwościach z zakresu 3,4-3,8 GHz. Polskie telekomy uznały zaś, że na potrzeby 5G zaadoptują pasmo wykorzystywane wcześniej w ramach sieci LTE.

W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz (…) Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz – wyjaśnia Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus

W przypadku Plusa użyto częstotliwości 2,6 GHz TDD (architektura Non-standalone). Operator przygotował 100 stacji bazowych 5G i już teraz planuje uruchomić kolejne 600 na terenie Warszawy i okolic. Budowa zakończy się na początku przyszłego roku, a w zasięgu znajdzie się wtedy ponad 3 mln ludzi.

W sprzedaży znalazły się zaś smartfony i routery, które pozwolą skorzystać z nowej sieci, a niedługo poznamy ofertę taryf 5G.

Plus zapowiedział przy tym, że jego 5G zapewni przepustowości rzędu 600 Mb/s bez agregacji, podczas gdy w przypadku LTE mamy do czynienia dziś z transferami na poziomie ok. 20-25 Mb/s. Oprócz tego 5. generacja łączności zmniejszy opóźnienia, poprawi stabilność połączenia i zwiększy pojemność sieci.

Oglądanie filmów w ultra wysokich rozdzielczościach, transmisje sportowe, wydarzeń i programów w wysokiej rozdzielczości (4K, a nawet 8K) czy też korzystanie z technologii cloud gaming, umożliwiającej użytkownikom dostęp do gier komputerowych bez pobierania ich na urządzenie — to obszary, w których 5G od Plusa ma się sprawdzić najlepiej

Oprócz tego 5G w Plusie ma zapewnić „większe możliwości wykorzystania nowych technologii dla firm i gospodarki”. Dzięki sieci nowej generacji będzie możliwy dalszy rozwój internetu rzeczy, inteligentnych miast, sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości i wielu innych dziedzin.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst