REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

5G w Polsce już oficjalnie. Plus jako pierwszy uruchomi w poniedziałek komercyjną sieć 5. generacji

Plus jest pierwszym polskim operatorem, który uruchomi sieć 5. generacji na terenie naszego kraju. 5G będzie dostępne od poniedziałku w 7 miastach.

08.05.2020
16:48
plus logo 5G w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Skończył się wyścig o miano lidera, jeśli chodzi o 5G w Polsce. Chociaż z powodu koronawirusa aukcja częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz została wstrzymana, to Plus nie zwolnił tempa i zgodnie z zapowiedziami rusza z siecią 5. generacji na częstotliwościach zarezerwowanych wcześniej na rzecz LTE.

5G w Polsce — na start jedynie w sieci Plus

Sieć nowej generacji testują już wszyscy operatorzy i to nie tylko w laboratoriach. Swoje stacje bazowe zapewniające łączność 5G uruchomili już w wielu miastach na terenie Polski przy wsparciu najróżniejszych partnerów. Do tej pory nie było jednak mowy o komercyjnej sieci — aż do dziś.

Zwycięzca mógł być tylko jeden i okazał się nim Plus, który z pomocą Ericssona zakończył budowę nowej sieci już w marcu. Teraz operator wyprzedził rywali, gdyż ogłosił, że już od poniedziałku 11 maja 2020 r. z komercyjnego 5G będą mogli skorzystać wszyscy klienci w 7 miastach na terenie Polski.

plus 5G w Polsce class="wp-image-1142956"

Gdzie można skorzystać z 5G od Plusa?

Na liście miast, których mieszkańcy będą mogli już w najbliższy poniedziałek cieszyć się łącznością 5. generacji, znalazły się Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin oraz Wrocław. Plus szacuje, że na start z nowej technologii będzie mogło skorzystać w nich łącznie ok. 900 tys. osób.

To bardzo ważny moment dla naszej Grupy i naszych Klientów. Wdrażamy pierwsze komercyjne 5G dostępne tu i teraz. 10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy do polskich domów LTE. Dzisiaj, jako lider technologiczny polskiego rynku mediów i telekomunikacji, wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa — chwali się w komunikacie prasowym Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus

Telekom będący częścią Grupy Cyfrowy Polsat zapowiada przy tym, że to dopiero początek. Już niedługo w zasięgu 5G znajdzie się dodatkowe 2 mln mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Wszyscy będą mogli skorzystać z komercyjnej sieci 5. generacji, jeśli tylko przejdą do Plusa i wyposażą się w odpowiedni sprzęt.

plus 5G w Polsce class="wp-image-1142965"

Plus wyjaśnia też, jak jego 5G działa od strony technicznej.

Ponieważ aukcja 5G nadal się nie odbyła i z powodu koronawirusa nie wiemy, kiedy postępowanie znów ruszy, nie jest możliwe komercyjne świadczenie usług na częstotliwościach z zakresu 3,4-3,8 GHz. Polskie telekomy uznały zaś, że na potrzeby 5G zaadoptują pasmo wykorzystywane wcześniej w ramach sieci LTE.

W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz (…) Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz – wyjaśnia Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus

W przypadku Plusa użyto częstotliwości 2,6 GHz TDD (architektura Non-standalone). Operator przygotował 100 stacji bazowych 5G i już teraz planuje uruchomić kolejne 600 na terenie Warszawy i okolic. Budowa zakończy się na początku przyszłego roku, a w zasięgu znajdzie się wtedy ponad 3 mln ludzi.

plus 5G w Polsce class="wp-image-1142962"

W sprzedaży znalazły się zaś smartfony i routery, które pozwolą skorzystać z nowej sieci, a niedługo poznamy ofertę taryf 5G.

Plus zapowiedział przy tym, że jego 5G zapewni przepustowości rzędu 600 Mb/s bez agregacji, podczas gdy w przypadku LTE mamy do czynienia dziś z transferami na poziomie ok. 20-25 Mb/s. Oprócz tego 5. generacja łączności zmniejszy opóźnienia, poprawi stabilność połączenia i zwiększy pojemność sieci.

Oglądanie filmów w ultra wysokich rozdzielczościach, transmisje sportowe, wydarzeń i programów w wysokiej rozdzielczości (4K, a nawet 8K) czy też korzystanie z technologii cloud gaming, umożliwiającej użytkownikom dostęp do gier komputerowych bez pobierania ich na urządzenie — to obszary, w których 5G od Plusa ma się sprawdzić najlepiej

Oprócz tego 5G w Plusie ma zapewnić „większe możliwości wykorzystania nowych technologii dla firm i gospodarki”. Dzięki sieci nowej generacji będzie możliwy dalszy rozwój internetu rzeczy, inteligentnych miast, sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości i wielu innych dziedzin.

plus 5G w Polsce class="wp-image-1142968"
REKLAMA

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA