REKLAMA

Nowa generacja bez oglądania się na starą. Plus już testuje sieć 5G Standalone

Plus, wspólnie z Ericssonem i Oppo, poinformował o trwających już testach sieci 5G Standalone. Ta ma cechować się znacznie lepszymi parametrami z uwagi na fakt, że działa niezależnie od infrastruktury LTE.

21.12.2021 16.54
plus 5g standalone
REKLAMA

Sieć Plus zdecydowanie nie ogląda się za siebie, chcąc nadal być uznawana za jednego z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych operatorów komórkowych w kraju. Wspólnie ze swoimi partnerami – Oppo i Ericssonem – prowadzi już testy 5G Standalone z wykorzystaniem z należącego do sieci komercyjnego pasma 2600 TDD.

REKLAMA

Czytaj też:

Na dziś w większości przypadków sieć 5G jest wdrożona metodą NSA (Non-Standalone), a więc wymaga integracji z infrastrukturą sieci LTE, a więc czwartej generacji. Uniezależnienie się od leciwej infrastruktury ma znacząco poprawić parametry sieci 5G, w szczególności w kwestii jej przepływności, pojemości i latencji.

5G Standalone w sieci Plus – trwają testy. Będzie szybciej i bardziej responsywnie.

REKLAMA

5G SA (Standalone), poza wzrostem łatwo mierzalnych parametrów, umożliwia wdrożenie rozwiązań opartych o plastrowanie sieci (network slicing). Innymi słowy, sieć może być multipleksowana i wirtualizowana, tym samym tworząc wirtualną i zamkniętą sieć bezprzewodową – jaką klienci Plusa mogą stosować do wewnętrznego użytku lub do świadczenia usług cyfrowych. 5G SA zużywa też istotnie mniej energii od 5G NSA, jest więc tańsza w utrzymaniu dla operatora i bardziej ekologiczna.

Testowane rozwiązanie Ericssona składa się z radiowej sieci dostępowe Ericsson Radio System (z Massive MIMO i mmWave, co zapewnia dużo niższe opóźnienia i wyższy transfer danych) oraz sieci szkieletowej Ericsson 5G Core. Oppo z kolei zapewniło telefony komórkowe z modemami zoptymalizowanymi pod 5G SA. Termin otwarcia plusowej sieci 5G SA na użytkowników zewnętrznych na dziś jeszcze nie jest znany.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA